Asuntoni arvo kasvaa

Onneksi en uskonut palstan tuhnuja vaan ostin viime syksyllä kivan yksiön itselleni. Mulla on vakipaikka kivassa firmassa, joten miksen maksaisi omaa.

Jo nyt on asuntoni arvo noussut ainakin 10%. YES YES, lisää nousua toivotaan! Voi kunpa asuntojen hinnat nousisivat vielä seuraavat 20 vuotta 10% vuositahtia! Fiksut hyötyvät hinnanoususta ja vaurastuvat, kun taas köyhät tuhnuttelevat sohvillaan ja ainoa mitä kuollessa jää jäljelle on metaanitäytteinen superloonityyny ja lahonneet puujalat!
7937
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

vaihtaa isompaan.

Tällöin välirahaa tarvitaan lisää.

Äänestä
  • Mitä väliä sillä on, kun tiedän etukäteen, että sekin on arvoaan nostava sijoitus?

    Äänestä

Eihän täällä enää osaa arvioida kirjoittavatko tuhnut tuulipukuviestiä vai tuulipuvut tuhnuviestiä.

Mutta sen sanon, että poloinen on hän, joka tosissansa tämän palstan paskajutut ottaa..

Äänestä

Tosiaan luukkusi on Jakomäessä rapistuvassa hökkelissä ja 30-vuoden laina niskassa! (miten ne myöntääkin)
Vakityöpaikkasi on pimeän siivousfirman heittopussina!

Äänestä

Tuskin toivot tuota. Otetaanpa esimerkki.
Asuntosi arvo nyt 100 yksikköä. Isomman johon haluat muuttaa 200 yksikköä. Ero nyt siis 100 yksikköä. 10% vuosikasvulla ero on 10 vuoden päästä jo 259 yksikköä. Talous kasvaa vuositasolla kuitenkin vain noin 2-3% joten uusi isompi asunto jää sinulle haaveeksi. Huono tsägä.

Äänestä
  • Ei se nyt sentään ihan noin yksinkertaista ole: pienemmissä asunnoissa on yleensä kovempi nousutahti hinnoissa. Eli jos keskimäärin vuotuinen nousutahti olisi kaikenkokoisissa asunnoissa tuo 10%, niin se tarkoittaisi käytännössä karkeasti sitä, että yksiöt nousisivat 15% ja 3+ asunnot 5%.

    Äänestä

Ei se noinkaan yksinkertaista ole. Yksiöt saattavat nousta prosentuallisesti muita enemmän, mutta isommissa tuo ero on pieni. Ja kuitenkin esimerkiksi Helsingissä vv. 2003-2005 tuo ero taitaa mahtua prosentin sisään kun verrataan yksiöitä ja kolmioita. Siitä ei kannata siis lähteä että hintojen noustessa pienemmän asunnon arvo tavoittaa isomman :).

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kohisemalla! kirjoitti:

Onneksi en uskonut palstan tuhnuja vaan ostin viime syksyllä kivan yksiön itselleni. Mulla on vakipaikka kivassa firmassa, joten miksen maksaisi omaa.

Jo nyt on asuntoni arvo noussut ainakin 10%. YES YES, lisää nousua toivotaan! Voi kunpa asuntojen hinnat nousisivat vielä seuraavat 20 vuotta 10% vuositahtia! Fiksut hyötyvät hinnanoususta ja vaurastuvat, kun taas köyhät tuhnuttelevat sohvillaan ja ainoa mitä kuollessa jää jäljelle on metaanitäytteinen superloonityyny ja lahonneet puujalat!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu