Heippa kaikki!
Tuossa juuri lueskelin kaiken Plataniaksesta minkä haun avulla löysin.
Nyt kyselisinkin, että kuinka moni on lähdössä 4.8 Plataniakseen? Ja minkä matkanjärjestäjän matka ja mihin hotelliin menette?
Niin ja millainen porukka teitä on lähdössä?
En mä mitenkään utelias ole, mutta... :)
Tuossa juuri lueskelin kaiken Plataniaksesta minkä haun avulla löysin.
Nyt kyselisinkin, että kuinka moni on lähdössä 4.8 Plataniakseen? Ja minkä matkanjärjestäjän matka ja mihin hotelliin menette?
Niin ja millainen porukka teitä on lähdössä?
En mä mitenkään utelias ole, mutta... :)
Vastaukset 5
Vanhimmat
Eiköhän sinne ole menossa koneellinen porukkaa, jossa on yksi kolmasosa aikuisia ja kaksikolmasosaa lapsia. Lapsiperheethän siellä vain käy, jota kyllä ihmettelen, kun kylä kuitenkin on niin vilkasliikenteisen tien varrella.
Parempiakin paikkoja olisi, mutta ei niissä välttämättä ole uima-allasta rannasta 50 m:n päässä. Se kai se väkeä sinne vie.
Itse en ole uinut altaassa vielä kertaakaan n. 40 Kreikan matkallani, joten en oikein ymmärrä miksi pitää olla se uima-allas, kun meri on vieressä.
Se uima-allashan on rahaa tuottava yritys. Siinä on baaritiski päässä ja lukee suomenkin kielellä, että uima-altaan käyttäjien toivotaan käyttävän kyseisen paikan palveluksia. Jos jätät pyyhkeen aurinkotuolin reunalle ja pulahdat altaaseen, tulee tarjoilija kohta sanomaan, että olisi syytä tilata jotakin. Ei malta odottaa, että vasta uinnin lopuksi otat jotain purtavaa tai juotavaa. On kokemusta.
Se on sitä turistirysän "palvelua". Onneksi Kreikasta löytyy hieman syrjemmältä ihan aitoakin ystävällisyyttä, ainakin asiat ilamistaan tahdikkaammin ;-)
Tosin ainakin toukokuuna alkupuolella tuon altaan vesi on lämpimämpää kuin merivesi ;-)
Alkoi menemään juttu vähän aiheen vierestä..joten kysynpä sitten itsekkin, että osaattekos kertoa tarkemmin Plataniaksen keskusta-alueesta. Niin ja millaiset on ostosmahdollisuudet..esim. ihan vaatteet, kengät, laukut ja korut? Minkälaisia löytyy ja minkä hintaisia?
Onko Plataniaksen rannoilla vuokrattavana aurinkotuoleja..tai kannattaako yleensä vuokrata vai pärjääkö ihan hyvin omalla pyyhkeellä?
läpi kulkevan tien varrella on kaikenlaisia kauppoja, matkamuisto-rantavaate-tilpehööri-kauppoja, nahkaliikkeitä, koruliikkeitä, kenkäkauppoja en muista paljon nähneeni, jossain hintavassa merkkivaateliikkeessäkin tuli käytyä ja viehättävä, pieni lelukauppa lähes keskustassa jäi mieleeni.
Päätiellä kävely illalla ruuhka-aikaan on aikamoista pujottelua, "kävelykaistat" paikoin niin kapeita, ettei kaksi ihmistä mahdu rinnatusten kulkemaan.
Rannalla on varmasti riittämiin aurinkotuoleja tarjolla, itse en vuokrannut, koska hotelli ihan rannassa.
Pidin paikasta. Mukavaa matkaa sinulle!
...se uima-allas pitää olla vaikka meri on lähellä, koska se 2/3 koneesta on lapsia.
Meressä on ihan kiva uida, jos on kohtuullisen tyyntä, pitää suolasta ja haluaa saada lasten uimahousut täys hiekkaa. Meressä lasten uiminen on kuitenkin paljon rajoitetumpaa kuin altaassa aaltojen ja merivirtojen takia.