itskut

itsku

italiaanojen luonteesta kysyn? millaisia ovat? miten hoituu talven lenkitykset? mikä on sisäsiistiksi oppimattomuuden totuus??

2

492

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Itku

      ovat mukavia, aika vilkkaita pikkukoiria.
      Luonteissa on aika paljon eroja. Osa on tosi avoimia ja kaikkien kavereita ja osa taas hyvinkin pidättyväisiä. Suurin osa jotain tältä väliltä.
      Ulkona eivät viihdy talvella yhtään enempää, kuin on pakko ja tarvitsevat takin, tai haalarit päälleen, muuten jäätyvät pystyyn.
      Meillä ei talvella lenkkeillä ulkona ollenkaan, käydään vaan sen verran, että tulee asiat hoidettua.
      Pienenä ja aktiivisena koirana italiaano spurttailee ja leikkii paljon sisälläkin talvisin. Kesällä tehdään sitten pitkiäkin lenkkejä.
      Sisäsiisteydessä ei minusta ole nartuilla yleensä tavallista enempää ongelmia, mutta urokset ovat kovia poikia merkkailemaan ja ruikkivat sisälläkin ympäriinsä helposti, kun silmä välttää.

    • Italiaano

      Italiaanot ovat luonteeltaan erittäin kilttejä ja iloisia koiria. Suurin osa italiaanoista on mielestäni hyvin avoimia, jotkut voivat olla varautuneempia, mutta kun tutustuvat ihmiseen, ovat ystävällisiä pusuttelijoita. Jos haluat avoimen italiaanon, kannattaa katsoa, että emo on avoin. Ja tietenkin pentua kannattaa ottaa mukaan erilaisiin paikkoihin, ettei siitä tule vähäisen sosiaalistamisen takia arka. Ihania koiria ne ovat, ja helppoja.

      Yli 10 asteen pakkasella käydään ulkona vain nopeasti tarpeilla haalarit ja tossut päällä.
      Kyllä italiaano oppii sisäsiistiksi, mutta opetuksen kanssa on nähtävä vaivaa ja aikaa enemmän kuin jonkun isomman rodun kanssa. Ei italiaano ole ainut pikkurotu, joka on tässä asiassa samanlainen, mm. kiinanharjakoirien ja kääpiöpinsereden kanssa on tässä asiassa kuulemma myös oltava tarkka. Urokset oppivat sisäsiistiksi ihan samalla lailla kuin nartutkin, mutta voivat aikuistuttuaan alkaa merkkailla sisälle varsinkin, jos kotona on enemmän kuin yksi koira. Sekin on kuitenkin täysin yksilökohtaista. Minkä tahansa rotuinen uros voi kokemukseni mukaan merkkailla joskus laumassa eläessään tai jos lähistöllä on juoksuaikainen narttu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks

      Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann
      Maailman menoa
      275
      2177
    2. Olen niin kesken

      Omien asioiden suhteen etkä voi odottaa loputtomiin. Mun on muutenkin niin vaikea suhun luottaa vaikka joku ihme syvyys
      Ikävä
      16
      1600
    3. Tietääkö joku ylläpidosta?

      Miten näillä palstoilla tomii tuo ylläpito, onko sitä yli päätään olemassa vai ovatko huhut totta että on palstan kirjoi
      Sinkut
      213
      1325
    4. Auttaja paikalla. Kerro huolesi. (Osa 2)

      Voin auttaa sinua näkemään tilanteesi uudesta näkökulmasta. Voin antaa lohtua, toivoa ja rohkeutta. Olen elänyt maan pä
      Ikävä
      185
      1145
    5. Minkä ikäinen

      Minkä ikäinen on kaipauksesi kohde?
      Ikävä
      74
      1085
    6. Nainen olet ensimmäinen tarpeeksi vahva

      joka kestää tämän kokonaisuuden, minut. Persoonani, tunteeni, kipuni, pelkoni. Olen aina pidätellyt itseäni ja antanut v
      Ikävä
      60
      943
    7. TTK:sta tippunut Sara Siipola rehellisenä Jurza-open kanssa: "Että jaa, siinäkö..."

      Tippuiko oikea TTK-pari ensimmäisenä? Joka tapauksessa iso kiitos tansseistanne Sara ja Jurza Tanssii Tähtien Kanssa -p
      Tanssii tähtien kanssa
      18
      924
    8. Tunnisteita kaipaajille

      Onko jokin juttu mistä sun kaivattu tietää et viesti ois hälle? ☎️📝
      Ikävä
      51
      866
    9. Martina ei mennyt naimisiin

      IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva
      Kotimaiset julkkisjuorut
      126
      860
    10. Mä tuun aina rakastamaan sua J

      Mutta en pysty kertomaan, että mikä mulla on hätänä. Mä en kertakaikkiaan pysty. Joskus naureskelit muiden ihmisten vai
      Ikävä
      61
      833
    Aihe