Tutkintonimikkeistö on sekoitettu pahemman kerran, on aivan älytöntä, että vanhasta datanomi-tutkinnosta kehitettiin ammattkorkeakoulututkintonimi tietotekniikan tradenomi, jolloin useat työnatajat sekoittavat sen liiketalouteen.
Datanomi amk, olisi oikea tutkintonimi jolloin se paremmin kertoisi mistä on kysymys.
Ohjelmistotalot kyllä tuntevat tietotekniikan tradenomitutkinnon (it-tradenomi).
Datanomi amk, olisi oikea tutkintonimi jolloin se paremmin kertoisi mistä on kysymys.
Ohjelmistotalot kyllä tuntevat tietotekniikan tradenomitutkinnon (it-tradenomi).
Vastaukset 7
Vanhimmat
ainakin testi- ja tuki -puolella.... jos oikein sielläkään. Tunnen kolme it-tradenomia ja ainakin kaikki valittavat, että on ollut turha koulutus, kun duunit on kaikilla help-deskiä ja palkka 1500-1760e/kk. Inssit ja di:t kun vie "oikeat" työt.
Riippuu aivan siitä mihin on erikoistunut, jos erikoistuu sovellussuunnitteluun tai tietokantoihin, niin niiden alojen töitä luonnollisesti hakee ja myös tiedän niitä jotka toimivat juuri näillä aloilla.
Esim. ainakin Heliassa on tähän asti ollut erittäin kattavaa tietokantojen opetusta ja monta tähän suuntautumisvaihtoehtoon liittyvää kurssia. Voi opiskella 20-25 ov, pelkästään tietokantoihin liittyviä asioita ja se on aika paljon.
Taitaa tuo IT-tradenomi-tutkinto pohjustaa enemmän tuohon yrityksen perustamiseen. Kuulostaako kenties tutulta tällainen ajatus: "Tiedän kaikesta vähän, mutta mistään en kaikkea."?
IT-tradenomin koulutus on kaupallista. Markkinointi ja liiketalous ovat kuitenkin osa opiskelua ensimmäisinä vuosina. Ongelmahan tulee vasta siinä vaiheessa, kun aletaan pohtia, "missä minä olen hyvä?". Sellaista kohtaa kun ei tunnu löytyvän. Suurin osa IT-tradenomeista kykenee kuitenkin kertomaan, mitä pitäisi tehdä ja miten, muttei kuitenkaan itse kykene toteuttamaan tätä.
Niinpä IT-tradenomin rooli taitaakin tulevaisuudessa olla työnantajana, yrittäjänä. Määrittely, suunnittelu, ----, ---- ja dokumentointi sujuvat. Ehkä jopa testaus.
Työnantajille IT-tradenomit voisivat olla erittäin tehokasta työvoimaa, mutta nykyisellä yritysilmastolla, jossa kouluttaminen on kirosana, en povaa kovin vahvaa tulevaisuutta tradenomien työmarkkinoille.
Ja datanomi on kuitenkin vain datanomi. Tiedät kuitenkin enemmän kuin datanomi. Et vain yksittäisistä aineista, ellet itse ole itseäsi jatkokouluttanut.
"IT-tradenomin koulutus on kaupallista. Markkinointi ja liiketalous ovat kuitenkin osa opiskelua ensimmäisinä vuosina."
Kaikissa tietojärjestelmien kehittämiseen ja suunnitteluun liittyvissä hommissa on edellytys, että ymmärtää liiketoiminnasta edes perusasioita. Jos ei ymmättä, joutuu työssään niitä oppimaan.
it-tradenoimeilla on ensimmäsienä lukuvuonna muutama liiketalouteen liittyvä kurssi ja asiaan törmää esim. HELIA:ssa uudestaan SAP-kursseilla, jos niitä valitsee.
Muuten on aika kaukaa haettu jos ymmärtää tutkinnon kaupalliseksi tutkinnoksi.
Esim. minä olen opiskellut noin 90% opinnoistani tietotekniikan opintoja. (ohjelmointiin liittyviä kursseja 25 ov, tietokantoihin 20 ov, xml, rakneteiset dokumentit, semanttinen web, tietojärjestelmien kehitys, tietojärjestelmät ja olioajattelu tietoverkkoihin liittyviä perusteita kolme kurssia ym.)
Kaupallisia aineita oli silloin ekana lukuvuotena yksi kurssi ja senkin sain korvattua.
Ilmeisesti tämä on AMK-kohtaista. Meillä Liiketalouden kursseja oli vaikka muille jakaa, ja bisnes oli jatkuvasti mukana opiskelussa.
Niin tai näin, IT-tradenomin opinnoissa kaupallisuus on mukana. Toisaalta, IT-tradenomithan eivät nykyisin ole enää kaupan ja hallinnon, vaan luonnontieteiden puolella.
Jos ei ole liiketalouden ymmärrystä ei pysty kehittelemään tietojärjestelmiä, puhumattakaan toiminnanohjausjärjestelmistä ja prosessimallinnukseen ja suunnitteluun liittyvistä järjestelmistä.
Suuntautumisvaihtoehtoni ei kuitenkaan ollut tietojärjestelmäsuunnittelu.