Rollarit suunnannäyttäjinä

GrandOldJake

Rollareista käydään vilkasta keskustelua joka puolella maiilmaa erilaisilla saiteilla. Usein keskustelu näyttää kääntyneen soittajien ikään, nimenomaan sitä kritisoivaksi.

Mielestäni kyseessä on vain ikärakenteellinen juttu, missä Rollarit ovat pioneereja. On nimi niin, että koko rock-sukupolvi on ilmiönä niin nuori, ettei Rollareiden lisäksi kuuluisia, aktiivisesti keikkailevia artisteja ole. Toki on muitakin olemassa.Näin ollen Rollarit ovat ensimmäisiä läpeensä rokkareita, jotka vetävät rokkia loppuun saakka. Tulevaisuudessa varmaankin näitä "vanhoja" bändejä tulee olemaan enemmänkin, samoin kuin kuulijakuntakin vanhenee.

Vai onko katu-uskottavaa, jos nykyiset 2-kymppiset kloppibändit lopettavat rokkailun ehdittyään keski-ikään. Samalla kyseiset bändit kohkaavat Rollareiden tekopyhyydestä, ja itse vaihtavat elämäntapansa tavalliseksi keskiluokkaiseksi...

Ja mitä Rollareiden musiikkiin tulee, voiko tuollainen vanha jättiläinen koskaan tehdä uutta freesia musaa. Ei, koska heillä on jo tietty kuuluisuus markkinoilla ja oma formaatti, mitä noudattavat. on aivan eri asia tulla markkinoille uutena, tuntemattomana bändinä, kuin jo vanhoina tunnettuina.

Itse olen erittäin ylpeä Rollareiden kaltaisesta instituutiosta. olen itse vasta reilut 3-kymppinen, mutta pitkän ajan Rollari-fani, koska hyvän erottaa aina huonosta.

6

543

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fani myös

      Tuohon ei tarvitse lisätä mitään.

    • ...............

      Rollarit suunnannäyttäjinä

    • YrjöJurri

      Eräs Rolls-Roycen suunittelijoista sanoi, että auto on tunnistettavissa massasta katsoo sitä miltä suunnalta tahansa.
      Jokainen rock-musiikin ystävä tunnistaa Rolling Stonesin jo ensimmäisestä soinnusta, se soundi ei huku massaan eikä sen hetkiseen genreen.

    • Open G

      Tuo ikäkysymys on naurettava. Syy lienee juuri niinkuin sanot, se että rock on ilmiönä niin nuori ja että ensimmäiset rockia esittäneet olivat pääsääntöisesti nuoria. (paitsi Bill Haley, oliko Haleyn musiikki rockia, on toinen juttu)
      Blues jätkät saavat vanheta ja esiintyä vapaasti, ilman että kukaan vaatisi heitä "uusiutumaan" - ja lopettamaan. B.B. King lienee jo 80 v.. Samoin monet muut ovat soittaneet niin kauan kuin jalat ovat kantaneet.

      • Mä haluaisin nähdä

        Tuli tosta keskustelusta vaan mieleen, että miten tää teknosukupolvi sit tulevaisuudessa tekee, tanssiiko ne teknoo vielä 6-kymppisinäkin ja vetää siinä sivussa "essoo", no sen aika näyttää,


      • Open G
        Mä haluaisin nähdä kirjoitti:

        Tuli tosta keskustelusta vaan mieleen, että miten tää teknosukupolvi sit tulevaisuudessa tekee, tanssiiko ne teknoo vielä 6-kymppisinäkin ja vetää siinä sivussa "essoo", no sen aika näyttää,

        Tai sitten ei. Voihan käydä niinkin, että alkavat kaivata vähän ilmaisullisempaa musaa ja siirtyvät esihistorialliseen, vanhaan kunnon kahden kitaran rock-riffittelyyn. Näkyypähän.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      30
      5053
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      67
      1930
    3. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      113
      1817
    4. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      29
      1694
    5. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1690
    6. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      232
      966
    7. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      71
      911
    8. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      44
      887
    9. Leikitään tavuleikkiä

      Millaiset nimitavut muodostuvat jos yhdistät oman etunimesi ensimmäisen tavun ja kaipaamasi ihmisen etunimen ensimmäisen
      Ikävä
      54
      833
    10. Mitkä on ne piirteet

      Mitkä kaivatussasi vetoaa tai mihin ihmiset kiinnittävät huomiota
      Ikävä
      53
      792
    Aihe