kuinka te ootte lähteneet hakemaan apua masennukseenne? Mä en tiedä miten saisin vietyä asiaani eteenpäin... Oon käyny jo kolme kertaa opiskelijaterveydenhuollossa jonkin verukkeen siivellä, mutta en oo saanut sanottua masennuksestani sitten kuitenkaan. Ne terkat on olleet sen tuntuisia ettei ne ymmärrä mua oikein ja en tiedä miten alkaisin kertomaan asiasta. Eli kärsin vaan ja kitkuttelen...Hitto.
Kuinka alku- apua masennukseen
Lauralee
2428
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Mä kävelin työterveyteen ja aloin siellä kertomaan tuntemuksistani ja ongelmistani. Sain heti saikkua ja lähetteen psykologille. Nyt on vakinainen hoitosuhde psykiatriin.
Rohkeasti vain menet, se eka kerta on pahin. Mieti etukäteen, mitä voisit ja haluaisit sanoa, siitä se lähtee! Tsemmpiä!
ja kerro, että olet masentunut. Pyydä lähete vaikka mielenterveys toimistoon ellei sinulla opiskeluterveyden hoidon kautta ole helpompi saada terapiasuhdetta.