Olen purkanut vanhan pönttöuunin (pikkumalli halk.70-80cm kork.150cm).Ja tarkoitus on kasata se uudestaan ja heräsi ajatus että jos laittaisi poskikanaviin vesiputkea ja kiertovesipumpulla (tai vapaakierrolla)kierrättäisi kahden huoneen pattereissa vettä,eli samalla systeemillä kuin ennenvanhaan oli vesikeskuspuuliesiä.Onko kellään tietoa siitä että kuinka paljon poskikanavissa sitä putkea pitäisi olla,riittääkö pelkkä putki alas ja ylös.Eli molemmissa poskikanavissa olis lenkki putkea.Minkä kokoista ja laatuista putken pitäisi olla?
vesitakka
22
17238
Vastaukset
- Paloviranomainen
Pura pois koko paska. Tilalle voit laittaa vaikka nojatuolin!
- pönttöuuni
juu ja siitä nojatuolista on sit mukava katella kun energian hinnat nousee.
Purettu on ja muuraan sen uudestaan,uusilla tiilillä.
- Wille
ryhtyä tuollaisiin kokeiluihin,voi tulla sutta.Tuollaiset putket nokeentuvat poskikanavissa nopeasti ja miten niitä sitten puhdistaa?En oikein jaksa uskoa,että pönttöuuni ja tuollaset systeemit sopivat yhteen.Parempi kasata uuni uudestaan ilman tuollaisia sätöksiä,toimii ainakin sitten kunnolla.Sen sijaan kannattaisi korottaa uunia yhdellä peltirenkaalla,2 metriseksi tai ylikin,miten huonekorkeus sallii.Se parantaa lämmitys ominaisuuksia,niin ja rosti kannattaa laittaa jos ei ennen ole ollut.
- Lada 1200s
Nii, että ilmaista energiaa? Jostakinhan se lämpö on pois, minkä vedellä siitä takasta siirtää. Savukaasut kylmenee, nokeaa piipun ja ne putket. Eipä sillä, voishan se toimiakkin, vapaakiertoisena, jolloin veden virtausnopeus pienempi, eli kanavissa olevat putket pääsis lämpeämään lähelle sataa astetta. Putkiksi laittaisin rautaista vesijohtoputkea, jolloin lämmönsiirtyminen veteen olisi hitaampaa. Vähentäisi osaltaan myös nokeentumista ja kestäisivätkin paremmin kuin kupariputket.
Muista pistää paisuntasäiliökin johonkin kohtaa järjestelmää.- pönttöuuni
Nuohousluukun kautta pääsis nuohoamaan ne putket ja poskikanavat,ajattelin kyllä laittaa paisuntasäiliön mutta sen sijoituksen kanssa taitaa tulla ongelma varsinkin jos tekee vapaakierrolla.Kiertovesipumpulla paisuntasäiliö ei olisi ongelma mutta siinä on taas sitten se paineenlisäys ongelma kun ei saa painevesiliitäntää helposti.Uuni kun sijaitsee yläkerrassa.Taitaa olla paras tehdä vaan pelkkä uuni,tosin olis ollu mahtava systeemi jos ois vaikka toiminutkin.
- Nuohooja..
pönttöuuni kirjoitti:
Nuohousluukun kautta pääsis nuohoamaan ne putket ja poskikanavat,ajattelin kyllä laittaa paisuntasäiliön mutta sen sijoituksen kanssa taitaa tulla ongelma varsinkin jos tekee vapaakierrolla.Kiertovesipumpulla paisuntasäiliö ei olisi ongelma mutta siinä on taas sitten se paineenlisäys ongelma kun ei saa painevesiliitäntää helposti.Uuni kun sijaitsee yläkerrassa.Taitaa olla paras tehdä vaan pelkkä uuni,tosin olis ollu mahtava systeemi jos ois vaikka toiminutkin.
Tällaisen uunin kanssa olen ollut joskus tekemisissä. Oli laitettu isoon pönttöuuniin vesiputket poskikanaviin. Niitä oli muistaakseni 3-4 putkea kummallakin puolella,jotain 3/4 tuuman mustaa putkea.
Hankala oli nuohota ja keräsi nokea pirusti. Pitäisi oikeastaan jos tollasen systeemin tekee niin laittaa tulipesän lakeen joku laipio missä vesi lämpenee. Poskikanavat kannattaa jättää rauhaan.
Paras kuitenkin vaan tehdä uuni tavalliseen tapaan. - nuohooja
Nuohooja.. kirjoitti:
Tällaisen uunin kanssa olen ollut joskus tekemisissä. Oli laitettu isoon pönttöuuniin vesiputket poskikanaviin. Niitä oli muistaakseni 3-4 putkea kummallakin puolella,jotain 3/4 tuuman mustaa putkea.
Hankala oli nuohota ja keräsi nokea pirusti. Pitäisi oikeastaan jos tollasen systeemin tekee niin laittaa tulipesän lakeen joku laipio missä vesi lämpenee. Poskikanavat kannattaa jättää rauhaan.
Paras kuitenkin vaan tehdä uuni tavalliseen tapaan.On tainu tulla nuohottua jotain ihan muuta viime vuosina?- Missä olet tavannut pönttöuuniin asennetut vesiputket??
Tuottaako nautintoa esiintyä NUOHOOJANA, kun et selvästikään ole. - Nuohooja olen
nuohooja kirjoitti:
On tainu tulla nuohottua jotain ihan muuta viime vuosina?- Missä olet tavannut pönttöuuniin asennetut vesiputket??
Tuottaako nautintoa esiintyä NUOHOOJANA, kun et selvästikään ole.No niin no,jos nyt 25 vuotta alalla antaa aihetta käyttää nuohoojan titteliä. JA AMMATTITUTKINTO ON SUORITETTU MYÖS.
Tälläseen vehkeeseen olen tosiaan kerran törmännyt,oli joku paikallinen Pelle Peloton vissiin saanut samanlaisen ahaaelämyksen kuin tämän jutun aloittaja. Joskus ennen kivisateita vissiin tehty, no noin 60 luvulla varmaan. Sittemmin purettu pois.
Niin että älä luule että jos et sinä ole jotain asiaa nähnyt,ettei sellaista voisi olla olemassa.
Taitaa sulla olla vielä vähän vuosia takana nuohoojana.Ja vielä vähemmän edessä. Asennevamma ainakin sulla tuntuu olevan. - Vielä..
Nuohooja olen kirjoitti:
No niin no,jos nyt 25 vuotta alalla antaa aihetta käyttää nuohoojan titteliä. JA AMMATTITUTKINTO ON SUORITETTU MYÖS.
Tälläseen vehkeeseen olen tosiaan kerran törmännyt,oli joku paikallinen Pelle Peloton vissiin saanut samanlaisen ahaaelämyksen kuin tämän jutun aloittaja. Joskus ennen kivisateita vissiin tehty, no noin 60 luvulla varmaan. Sittemmin purettu pois.
Niin että älä luule että jos et sinä ole jotain asiaa nähnyt,ettei sellaista voisi olla olemassa.
Taitaa sulla olla vielä vähän vuosia takana nuohoojana.Ja vielä vähemmän edessä. Asennevamma ainakin sulla tuntuu olevan.No ethän sä väittänytkään olevasi nuohooja, sori. Ihan tavallinen vellihousu vaan.
- tilalle
onhan nykyäänkin saatavana uusia liesiä(saksalaisia)
- suomalaisia
...saa ainakin Virosta. Sepon Valutuote (SVT) www.svt.ee Ja aika halpojakin näyttäs olevan. Varmaan lämpöa tuuppaa aika kivasti ja tehojakin on suht (6kW vai mitä). Hyötysuhde ei tietenkään ole läheläkän takan lukemia (85-90%), vaan lienee jotain 60%, kuten liesillä yleensäkin. Näin ollen myöskään palaminen ei ole kovin puhdasta, koska lämpö pesässä ei nous lähellekään takan lukemia (jopa 900 astetta) kun sitä lämpöä kerran koko ajan kulkeutuu pois liesitason ja vesikierron kautta. Tulitiilillä vuorattu pesä kumminkin (kuten kuuluukin) ja lienee suht reilun kokoinenkin.
- tee!!
Voi helvata sinua Tollo Peloton, jos olis toimiva ajatus, niitä (pönttöjä) tuossa muodossa myytäisiin jo kovaan hintaa kei-raudassa.
-Isoissa Voimalaitoksissa on putket ihan vaan "mustaa rautaa", muttei takapihalta löydettyä...tekijätkin vähän erikoisempia... Sitten kun pönttosi sisällä alkaa putki tai hitsaussauma vuotamaan niin onhan siinä mukava savotta, saattaapi siinä räjähdyksessä lähteä jokusia tiiliä kiertoradalle avaruuteen..Ja ylpeä isäntä kans!Joten ;Unohda. - tällä palstalla
Käsittämätöntä, miten ihmiset joutuu paniikkiin, kun joku ideoi jotain muuta kuin mitä K-raudan hyllystä löytyy. Pelle Pelottomiahan Suomi just tarvitsee. Sellaiset tyypit, jotka tulevat vuodesta toiseen joka arkiaamu sen saman tutun liukuhihnan ääreen ruuvaamaan samaa palikkaa samaan paikkaa, eivät tätä maata kauan pystyssä pidä. Uusia ideoita tarvitaan joka sektorilla. Jonkun on vaan uskallettava kokeilla ja ideoida vaikka tulee lunta tupaan joka suunnalta.
Tee vaan vesipönttöuuni. Noitahan myydään Ruotsissa täyttä häkää. Tosin siellä myytävässä ratkaisuussa on vesisäiliö uunin sisällä. Samoin suomalaisessa Kotisydän-uunissa. Todennäköisesti se onkin parempi ratkaisu kuin uunissa kiertävä putki. Jos putkella tekee, olisi paras, että putki olisi muurauksen sisällä tuon edellä jo mainitun nokiongelman takia, sekä siksi, että saat pidempään tasaista lämpöä. Putki on vaan lämpölaajenemisliikkeen takia hankala laittaa muurauksen sisään niin ettei muuraukset murene. Lisäksi tällaisessa ratkaisussa pitää olla joku varaaja, koska muuten systeemi lähtee lämmitettäessä herkästi kiehumaan.
-> Säiliö uunin yläosassa on todennäköisesti paras ratkaisu, ja sieltä sitten kiertovesiputket pattereille. Vapaalla kierrolla tuota ei kyllä saa tehtyä 1-kerrosratkaisussa, mutta eihän pumput kalliita ole. Niin ja se paisuntasäiliö täytyy tietysti olla aina suljetussa järjestelmässä, jos vettä lämmitetään.- pönttöuuni
Kiitos viestistäsi,on oikein mukavaa kun joku ymmärtää meitä "pelle pelottomia" ja antaa asiallisia vastauksia.
Kiitos.
- velmu v-silmä
tekisit systeemin niin,että palokaasut kulkisikin vesisäiliön läpi, vähän samalla periaatteella kuin mökillä kiukaan vesisäiliön läpi mene hormi joka lämmittää veden... tai emmä mitää tiijjä...no?
- yks peloton opiskelija...
No niin en voinut olla kirjoittamatta tähän keskusteluun....
Ensinnäkin tuosta että palokaasut kulkisi vesisäiliön läpi. Sellaisi järjestelmiä on olemassa.. kunten
www.ukko-uuni.fi
Itselläni on sellainen käytössä ja toimii... tosin kesäisin on hieman lämmönmuodostusta havaittavissa kun haluaa saunoa. Mutta kun varaajan koko on yli 400 litraa niin saunavedet tulee samalla. Tosin kiuasta täytyy lämmitellä enemmän kuin tavallista.
Tämä systeemi antaa lämpöä että lämmintä vettä. Nyt olen suunnittelemassa vesiliettä vielä patteriverkoston lämmittäjäksi kun poistoilmalämpöpumppu ei lämmitä kuin tarvittaessa vettä.. ei pattereita. Aurinkokeräimet hoitanee varmaankin kesäaikana käyttöveden lämmittämisen kun jo 20 pakkasilla saadaan pikksen lämpöä aikaiseksi.
mimimerkillä orastava viherpiipertäjä
- -Timberjack-
Muuan vuosi sitten oli pystyssä Tornoilainen yritys nimeltään Ekotakka OY jonka valmistamissa takoissa oli vesikierukka sisään asnnettu. Olen vieraillut talossa jossa em. takka oli asennettu ja omistajaisäntä oli erittäin tyytyväinen siihen 10 vuoden kokemuksella. Ekotakan joku vanha työntekijä olisi varmasti paras neuvonantaja jos sellaisen järjestelmän haluaa asentaa itselle.
- huoti
moi.luin tuon tarinasija heräsi mielenkiinto,oletko saaanut toimimaan olisin mielelläni kuulut kokemuksiasi
- pöntöuuni
No ei ollut aikaa ruveta kokeileen vaikka mieli teki.Tosin kasasin sen pönttöuunin uudelleen ja siitä tuli siis perinteinen ja oikein toimiva.Ylä kertaan tuli laitettua niin hyvät eristeet että ilmalämpöpumpulla ja uunilla pärjää mainiosti.Lämpö jakautuu hyvin ilman vesipatteriakin.Poskikanaviin ei kovin isoa putkea olisi mahtunut kun on niin pieni uuni mitoiltaan,ja tuo säiliöhomma taitaa olla parempi ratkaisu.
Alakertaan tulee seuraavassa keittiöremontissa keskuslämmitysliesi Wamsler.Onkohan jollain kokemuksia niistä,olisin utelias kuulemaan? - huoti
pöntöuuni kirjoitti:
No ei ollut aikaa ruveta kokeileen vaikka mieli teki.Tosin kasasin sen pönttöuunin uudelleen ja siitä tuli siis perinteinen ja oikein toimiva.Ylä kertaan tuli laitettua niin hyvät eristeet että ilmalämpöpumpulla ja uunilla pärjää mainiosti.Lämpö jakautuu hyvin ilman vesipatteriakin.Poskikanaviin ei kovin isoa putkea olisi mahtunut kun on niin pieni uuni mitoiltaan,ja tuo säiliöhomma taitaa olla parempi ratkaisu.
Alakertaan tulee seuraavassa keittiöremontissa keskuslämmitysliesi Wamsler.Onkohan jollain kokemuksia niistä,olisin utelias kuulemaan?joo itekin aion laittaa ensi kesänä keskuslämmityslieden ja kuution varaajan.on kuulema hyvä.jyväskylässä lämmittää n.200nelön talon kuution varaajalla 10 kuutiolla puuta
- Anni
Täällä oltaisiin samasta asiasta kiinnostuneita. Keväällä olisi tarkoitus uusia pönttöuuni ja kovasti ollaan mietitty jos sinne saisi "lattialämmitys-putket" sisään. Muurari oli sitä mieltä, ettei se ole ongelma.. Kokenut pönttöuuni muurari. Joka on kuitenkin asentanut vesikiertojakin. (tosin muihin tulisijoihin). Oli muuten laittamassa niitä muurauksen sisään, takaseinälle.
Joten.. onko uusia kokemuksia kellään?? - Lapin pönttö
Saman ongelman kanssa liikutaan. Joten paljonko tarvittaisiin putkea pönttökiukaan sisään saunaveden lämmittämisee?
Riittääkö kun vesisäiliö on kiukaan lähellä ja putki lähtee alhaalta ja kiertää kiukaan kautta vesisäiliön yläosaan veden pinnan yläpuolelle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan2236788Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää391209Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka211005- 75871
Hävettää muuttaa Haapavedelle.
Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal47804Katseestasi näin
Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a59794Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä
Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.91768Toinen kuva mikä susta on jäänyt on
tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.38751Tietenkin täällä
Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.14716- 43713