Sitikkapuolella eräs kehui 1,4-Xsaraansa, jolla oli ajettu 240 000 km ja hienossa iskussa väitti olevan.
Mitenkäs nämä PSA-moottorit ovat Pösön puolella kestäneet? Kaikki kommentit ovat tervetulleita.
Taustaksi sen verta, että eukolla on 1,4 vuosikertaa 2000 (75 hv) ja mulla uuden mallin kaksilitrainen (136 hv).
Mitenkäs nämä PSA-moottorit ovat Pösön puolella kestäneet? Kaikki kommentit ovat tervetulleita.
Taustaksi sen verta, että eukolla on 1,4 vuosikertaa 2000 (75 hv) ja mulla uuden mallin kaksilitrainen (136 hv).
Vastaukset 5
Vanhimmat
Peugeot 405 SRi 1.9 ajettu 320.000 km. Vaihdettu vesipumppu ja 2 kertaa venttiilinvarsien kumit. Kuluttaa öljyä 0.7 l /10000 km. Hyvässä iskussa.
Umpirauta jos huolletaan hyvin, öljyt ja suodatin 10 tkm:n välein, ilmanputsari kerran vuodessa ja venttiilinvarsien kumit 120 tkm välein.
Dieselissä puolimilliä mittarissa, öljyä kuluu 2 dl/10000km. Hieman huohottaa mutta käyntiin lähtee -30 pakkasessa ilman piuhaa, vielä ei ole mitään viitteitä siitä, että kauanko moottori aikoo kestää.
Mukava kuulla. Omassa kiesissäni jonka olen uudesta asti omistanut, on vasta tuo vähän yli 300 tkm lasissa. Öljyä ei tarviste vaihtovälillä lisätä eikä sen pinta juuri edes laske.
Mitään muuta ei koneelle ole tehty kyin vaihdettu hehkutulpat. Huollot tietysti eli öljyt ja suodattimet sekä jakopäänhihna/120 tkm.
Matka jatkuu mukavissa merkeissä.
Mitä kärryllesi on tarvinnut tehdä tähän mennessä. Onko pyörienlaakerit vaihdettu, sentä startti ja laturipuoli. Omaani ei ole tehty mitään ja vähän mietityttää koskahan tulee eteen.
Kova luu tuntuu olevan, 250.000 km takana ja kiskoo kuin uusi. Onkohan matka edes puolivälissä? Kaksi pyöränlaakeria vaihdettu, muuten vain kulutusosia (jarrupaloja yms). Vie 5,5/100.
Mutta mutta: Kone nykii 2000 rpm kieppeillä tasakaasulla. Kiihtyy hyvin ja isommat kierrokset OK. Voisiko mottorinohjauksessa olla joku ongelma?
Onko kellään arvausta mistä voisi johtua?