Minkälainen on homojen lapsuus?

Voisitteko te jotka olette homoja kertoa minkälaisia olitte lapsena? Eli mistä leikeistä ja leluista tykkäsitte? Leikittekö poikien vai tyttöjen kanssa jne? Itselläni vasta pieni poika, joka viihtyy vain tyttöjen seurassa ja leikkii tyttöjen jutuilla enimmäkseen. Mietin tässä vain onko hän tuleva homo? Rakastan häntä aina sellaisena kuin hän on :)
103234
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

paljon pienempi kuin nykyään, jolloin olen paljon isompi. Leikin myös tyttöjen kanssa, minkä takia minua kiusattiin, sillä minun luultiin myös seurustelevan tyttöjen kanssa. Poikienkin kanssa leikin, kiipeilein puissa ja ullakoilla, tutkittiin naapurien komerot ja kellarit ja muuta mukavaa.
Lapsesi voi olla tietenkin tuleva homo tai sitten kovaa menevä hetero. Miksi et häntä rakastaisi, sitä ihmettelen. Oletko muuten ajatellut, mikä sinä itse olet?

Äänestä

Ihan ns. normaali poika, leikin legoilla, autoilla, juoksin metsissä ampumassa hernepyssyillä ja niin edespäin. Alle kouluikäisenä ainut kaveri tosin oli tyttö, mutta hänenkin kanssaan leikit oli aika perinteisesti roolitettuja.

Eli eipä se homous tuolla tavalla näy, ainakaan itseni osalta :)

Äänestä

Leikin isän tekemällä lastiautolla, kävyistä tehdyillä eläimillä, kiipeilemällä puissa,omenavarkaana naapurin puutarhasta taisi tulla muutama porkkana ja nauriskin mukaan. Korjaamalla taskukelloa ettei se enään ikinä kävellyt.Rakastin kaikenlaista mekaniikkaa ja tykkään siitä vieläkin.
Minusta on kauheaa kun ihmiset jo lapsensa panevat johonkin osastoon.
Kuinka paljon estoja saa sinunkin lapsesi kun nyt jo sanot että "rakastan häntä ihan yhtä paljon ,vaikka hän onkin sellainen". Jo siihen lauseeseen mahtuu kaikki syrjinnän aiheet mitä ihmisillä on.
Ei se ole sen kummempi asia kuin sinisilmäisyys tai puhatukkaisuus tai että on vinot etuhampaat.
Et voi sille seksuaaliselle identiteetille tehdä yhtään mitään ja vielä vähemmin poikasi. Hänestä tulee ihan mitä tahansa, sitä on vielä tässä vaiheessa ihan mahdoton sanoa. Kuinka monet päivän johtavissa asemissa olevat ihmiset olivat hippie´tä 60-luvulla tai punkkareita 80-luvulla
hamassa nuoruudessaan värjättyine hiuksineen ja paksut meikit päällä?
Ei siitä tarvitse tehdä minkäänlaisia johtopäätöksiä jos käyttää toisenlaisia leikkikaluja. Aikansa kutakin.
Joistakin sattui tulemaan homoja toisista vasenkätisiä.

Äänestä

Minulla oli kamalan onnellinen lapsuus. Leikin poikien kanssa ja tyttöjenkin. Ala-asteella parhaat kaverit oli kyllä tyttöjä, iän myötä poikia. Lapsena minulla ei ollut leikeissä kamalasti mitään jäykkiä sukupuolirooleja, leikin nukeilla mutta leikin myös pyssyillä ja rakensin majoja ja riehuin kuin kuka tahansa muksu. Oikeastaan nyt ennen parin kymmenen ikää on tullut ongelmia koska opiskelutovereista on vaikeampi saada kavereita, pojista siis. Olen aina ollut jotenkin herkästi tunteita ja ajatuksia aistiva ihminen, toisaalta myös ajattelen varmaan asioita vähän syvällisemmin kuin muut ja pidän enemmän kahdenkeskisistä juttutuokioista kun meillä pojilla tavallisesti on sellaiset kaveriporukat joissa pitää olla äänessä. No, onnistuu sekin mutta en ole oikein elementissäni silloin. Kamalasti minulla ei kavereita ole johtuen ehkä juuri siitä etten ole juuri kuten muut. Ulkoisesti näytän ihan tavis heterolta, sisällä se erilaisuus enemmänkin kalvaa. Olen rakastunut vääriin ihmisiin ja piinannut itseäni, tiedän ettei ihastuksiaan voi ikinä saada omaksi. Se tässä vaikeinta on. Jos olisin hetero, minulla varmasti olisi jo vakituinen suhde koska luonteeltani olen ymmärtäväinen ja reilu ja mielestäni hyvin viisaskin. No jaa, älä huoli poikasi suhteen, ymmärtäväisten ihmisten parissa hänestä tulee onnellinen ihminen, ja jos lykästää niin aikuisenakin hän elää onnellisempaa elämää kuin minä nyt...

Äänestä

Joo tottakai se on homo. Ite leikin lapsena paljon tyttyjen kanssa mutta myös poikien kanssa ja homo olen! :)

Äänestä

Mie leikin ihan 'tavallisia' leikkejä, niin tyttöjen kuin poikienki kanssa. Tosin koulussa leikin melkein aina vain poikien kanssa, mutta ala-asteen myöhemmillä ne vaihtui melkein kaikki tyttöihin. Ihmisiä on monenlaisia, ei kaikki homotkaan ole stereotypioita, ja ei tuo leikkiminen tarkoita vielä mitään. Minun heterokaverit pukeutu pienenä siskonsa mekkoihin ja leikki barbeilla, ja silti ne on ihan heteroja.

Tärkeintä olisi, että annat rakkautesi hänelle oli hän mitä tahansa, mitä sinä jo epäilemättä teetkin. =)

Äänestä

Vaikea sanoa. itse olen aina tullut toimeen tyttöjen kanssa ja niiden kanssa enemmän "hengaan" kuin poikien. leikin myös pienenä barbeilla, mutta en osaa sanoa voiko siitä heti kättelyssä päätellä. Lapsi on terve niin kauan ku se leikkii :D:D:D:D

Äänestä

leikkiny millään likkojen tavaroilla ja silti musta tuli homo, ei tulevaa homoa tommosista voi päätellä

Äänestä

Pojan tarvitsee samastua isään tai häntä korvaavaan mieheen.. jos sellaista ei löydy niin poika alkaa samastua liikaa äitiin ja käyttäytyä tyttömäisesti... ja osa homomiehistä on ollut sellaisia lapsena...

Vastuullisena äitinä etsi pojalle isä tai sen korvike niin että poika voisi alkaa kokea miehet myönteisenä.

Äänestä
  • Anteeksi mutta väitteesi oli naurettava. tuo isän maskuliinen roolimalli tai miehen roolimallin puutos teoria on kumottu jo aikoja sitten.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


eräs äiti kirjoitti:

Voisitteko te jotka olette homoja kertoa minkälaisia olitte lapsena? Eli mistä leikeistä ja leluista tykkäsitte? Leikittekö poikien vai tyttöjen kanssa jne? Itselläni vasta pieni poika, joka viihtyy vain tyttöjen seurassa ja leikkii tyttöjen jutuilla enimmäkseen. Mietin tässä vain onko hän tuleva homo? Rakastan häntä aina sellaisena kuin hän on :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu