Lastuviritys

Millainen tulos, jos 9-5 2,0t -99,150 hp, viritetään "lastulla" ?
Vääntö, kiihtyvyys, kulutus, kestävyys ?
Saabin oma vai muu vaihtoehto ?
Kustannukset ?
41154
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Tätä kannattaa varmaan taas perinteisesti käydä katsomassa Speedpartsilta www.speedparts.se tai BSR:ltä www.bsrab.se

Äänestä

..joo speedpartsit, nordicit ja bsr:t tekee "lastuja", tosin 9-5:ssä vaihdetaan koko boxi (veppisivut väärällään dataa suorituskyvyistä). Kannattaa harkita vaihtoehtoa jossa pidät vanhan laatikon itselläsi (eli et laita sitä vaihdossa) ja voit sitten ajella talvella perustehoilla. Tosiasia on se, että nää viritykset tuo pirusti lisää tehoa, ja jos sulla ei ole luistonestoa niin auto on tosi v**tumainen ajaa liukkaalla kelillä. Nyt tarkoitan siis noita reippaita ahtopaineen lisääjiä. Tään on sitten vain minun mielipiteeni...
Toinen asia on sitten tuo auton kesto, Saabin huollon mielestä muut kuin Saabin omat tai Hirschin laatikot ei ole hyviä, generoi kuulema vikakoodeja taajaan... tää on tietysti potaskaa että saisivat myytyä omia ratkaisujaan törkeillä hinnoilla.
Kannattaa muistaa että konetehon nosto ei riitä vaikka se helppoa onkin; Saabissa on surkeat jarrut ja surkea alusta, ne on rakennettava vastaamaan moottorin suorituskykyä, muuten autolla tappaa itsensä ja ehkä muitakin... ;o)

Äänestä

Esimerkki eräästä tuloksesta:

alkuperäinen teho 150 hv, vääntö 240 Nm.
Virityksen jälkeen: teho 215 hv, 353 Nm.

Kiihtyvyys:
80-120 km/h 3 -vaihteella:
alkuperäinen 8,6 s.
viritetty 5.9 s.
80-140 km/h 4 -vaihteella:
alkuperäinen 16.5 s.
viritetty 11.2 s.
100-150 km/h 4 -vaihteella:
alkuperäinen 15.0 s.
viritetty 9.6 s.

0-100 km/h menee nopeammin kuin alkuperäinen, tosin 0-50 km/h menee hieman hitaammin kuin alkuperäinen.

Auton luonne muuttuu matalapaineturbosta täyspaineturboksi. Maksimivääntö saavutetaan myöhemmin kuin matalapaineturbosoftalla, mutta vääntöä löytyy silti alakierroksilla.

Kulutus voi jopa mennä alaspäin, jos autolla ajetaan tasaista maantieajoa. Jos autoa taas innostuu "kenkimään", niin silloin bensaa kyllä palaa alkuperäistä enemmän.

Kestävyys? Suomen olosuhteissa (nopeusrajoitukset max. 120 km/h) kestää, kunhan ei vain jatkuvasti "kengi" autoa. Se täytyy vielä pitää mielessä, että ei kiihdyttele kovin kovasti, ennen kuin moottori (ja turbo) on lämmennyt.

Kustannukset:
6800 SEK postikulut (noin 250 SEK) ~ noin 784 euroa. Jos haluaa pitää autonsa alkuperäisen ohjausboksin (pitää muuten lähettää viritysfirmalle viritysboksin saatuaan), niin lisähinta on 2500 SEK.

Saabin oma vai joku muu?
Ei Saabin omaa. Teho/hinta -suhde liian pieni verrattuna esim. Speedpartsin virityssettiin.

Lisätietoja ruotsiksi:
http://www.speedparts.se/prod/newupgrade/pub/index.htm

P.S. Mietelause: "Chippaa ennen kuin itse 'sippaat'" ;)

Äänestä

Alkuperäinen on turvallinen mulla on jo toisessa autossa. 99 malliseen tulee 192hv/300Nm ilmoitettu, siinä oli ensin ongelmia paljon mutta sitten sarjaan lisättiin hienompijakoiset suuttimet ja uusia ohjelmia lopuksi siitä tuli hyvä. nyt 01 mallissa ei ole ollut ongelmia ja linkissä oleva mittaus on varmaankin suuntaa antava vanhempaankin sarjaa.Ajoin 230th/km vaihdossa saa yleensä puolet uudesta tietenkin joku voi pelätä viritettyä autoa.Kulutus tippuu jos ajaa samalla tavalla kuin ennen.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.cgi?category=95&conference=578&posting=15000000000004988

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Petri kirjoitti:

Millainen tulos, jos 9-5 2,0t -99,150 hp, viritetään "lastulla" ?
Vääntö, kiihtyvyys, kulutus, kestävyys ?
Saabin oma vai muu vaihtoehto ?
Kustannukset ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu