muistelu

nikki

Kertokaas hyviä ideoita ja kokemuksia muistelusta ja muisteluryhmien pitämisestä dementoituneille?

4

4507

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sirpale

      Itselläni oli hyvänä oppaana MEIDÄN KODIN MUISTELUHETKI periaatteita ja ideoita, kirjoittanut Outi Mäki ja Marjo Stenberg. Molempia voi tilata vanhustyön keskusliitosta netin kautta. Sopii hyvin myös muisteluryhmien pitämiseen. Erittäin hyviksi koin myös muistelu kortit, joissa oli kuvia entisajan esineistä.
      Jonkinverran keräsin esineitä myös tuttaviltani. Tilaisuuden aloitin leipomalla valmiista pullataikinasta korvapuusteja, malliksi siitä, kuinka helppoa on nykyään pulla teko. Pari lauluakin lauloimme välillä. Tilaisuudesta tuli hyvin onnistunut ja sain ryhmänkin hallittua niin, että kaikki saivat sanoa mielipiteitään.

      • sirpale

        Kävin tarkistamassa vielä löytyykö mainitsemaani kirjaa vielä niiltä sivuilta, ja ikävä kyllä minä en kuitenkaan nähnyt, mutta voihan sitä aina kysyä. Toinen kirja, mikä ehkä auttaisi tähän asiaasi olisi ehkä ARKISET ASKAREET kirj. Berylli Richter, Tarja-Tuula Raatikainen. Jos muistelukortteja ei mistään löydy, niin postikorteistakin löytyy usein keskusteltavaa ja muistelua.


    • elmeri

      Siis nyt en muista olenko jo tänne mitään kirjotellut.
      Voisiko joku ystävällisesti sanoa olenko jo kirjotellut tänne ja mitä kun ei vaan muista kiitos.

    • Hah

      Niin. Dementiayhdistyksen työntekijänä voin sanoa, että muistelun keinot ovat loputtomat. Muistelun apuvälineinä voi käyttää runoja, lauluja, kirjoja, kortteja, valokuvia, tehdä sukupuuta, videoita... vain mielikuvitus on tässä työssä rajana! Nuo tuossa jo mainitut muistelukortit on hyvä idea. Tärkeää olisi muistelun kannalta, että keskityttäisiin sellaisiin asioihin, joiden kautta dementoitunut voisi jäsentää omaa elämäntarinaansa. Näistä asioista keskustelu ja tätä kautta dementoituneen tarpeen tyydyttäminen vähentävät mm. levottomuutta ja muita käytösoireita. Onnea ja iloisia muisteluhetkiä=).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      100
      3437
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      62
      3117
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      434
      2614
    4. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      80
      2413
    5. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      84
      2366
    6. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      96
      2076
    7. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      40
      2066
    8. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      22
      1690
    9. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1676
    10. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      41
      1637
    Aihe