Kattelin tuossa öljyn vaihdon yhteydessä pohjaa ja huomasin, että parista kohtaa oli ruostesuojaus lohennut irti ja pelti näkyi (muutaman neliöcm:n alueelta) ja pikahuollon kaveri suositteli massauksen teetämistä.
Samalla totesi, että pohja auton takapäästä on vain pelkällä pellillä, joten menenkin ensi kesänä massauttamaan H-Astrani pohjan. Tarkkailkaahan muutkin tilannetta.
Samalla totesi, että pohja auton takapäästä on vain pelkällä pellillä, joten menenkin ensi kesänä massauttamaan H-Astrani pohjan. Tarkkailkaahan muutkin tilannetta.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Jos alapohjan meenee massaamaan ? Joillakin merkeillä ei saa uudelleen massata, tehtaalla tehty kaikki tarpeellinen, ja menee takuut jos teettää ruostesuojauksen jossain muualla kuin merkkiliikkeessä. Miten muuten vanha Estox - vieläkö joku suojaa näillä aineilla ?
Ei mene takuut, kysytty on. Teetin täydellisen Dinitrol-suojauksen H-Astra wagoniin viime syksynä, maksoi 450 euroa.
En ymmärrä muutenkaan tuota soopaamista meneekö takuu vai ei suojauksen johdosta, jos aiot pitää autoasi itselläsi pitempään, tietenkin se kannattaa suojata sanoopa myyjä mitä tahansa, sinunhan sen autosi loppujen lopuksi on.
Jos taas vaihdat autosi kolmen vuoden päästä, eikö tuo ole sama olla sitten suojaamatta autoasi, ei sitä huomioida siinä hyvityshinnassa.
Huomasitko melutasossa mitään eroa ennen ja jälkeen käsittelyn? Olen itsekin harkinnut ko. käsittelyä.
Oli siinä ihan selvä vaikutus hiljaisempaan suuntaan, varsinkin takapenkillä olijat huomasivat suojauksen vaikutuksen.
Ensi kesänä olisi aikomus laittaa bitumimattoa tavaratilan maton alle, kuulemma auttaa aika tavalla vararengaskotelon eristäminen bitumilla.
Pitänee kesällä pistää Astra suojaukseen. Itse liimasin jo bitumit tavaratilan lattiaan ja varapyörän koteloon, silläkin oli havaittava vaikutus varsinkin karhealla päällysteellä ajettaessa.
Helpompi myydä jos koritakuukin on voimassa vaikka joskus 5v kuluttua. Meinaan että oli aikaisemmin Audi A4 ja en tehnyt lisäsuojausta siihen kun sanoivat ei tarvita ja ettei koritakuu ole voimassa jos suojaus tehdään.. Ja tästä olisi tullut merkintä huoltovihkoon - yritä sitten sellasta joskus myähemmin kaupata. No Audin sinkitty kori ei nyt muutenkaan mitään lisäsuojauksia-eikä äänieristyksiä kaipaa.
Olet oikeassa, Astran pohjasta jos jotain suojaa, niin nimenomaan ruosteet kuten otsikossassi mainitsit!
Ei tyhmyys ole hyve ... nuija !