Riika pääsiäisenä?

Olisi kiva saada neuvoja kokeneemmilta. ollaan neljän hengen porukalla menossa Riikaan 15.4 ja ollaan pääsiäisen yli siellä. Kävin koko keskustelupalstan läpi ja ihan hyviä vinkkejä löytyi.
Olisi kiva saada neuvoja hyvistä olutpaikoista koska ainakin kaksi meistä tunnustautuu suureksi oluen ystäväksi! :) Paljonko sellainen tuopin hinta on suurinpiirtein euroissa?

Toiseksi olisi erittäin hyvä jos joku voisi kokemuksella kertoa hostellista minne majoitumme (profitcamp). Onko paikka hyvä? Uskaltaako huoneisiin jättää arvokkaampaa tavaraa esim. kameroita, rahaa jne? Ei viitsisi kulkea kaupungilla kaikki matkavaluutat lompsassa.

Stalinin automuseossa olisi myöskin tarkoitus käydä. Kokemuksia?

Perse baari on ihan ehdoton jo pakollisen valokuvankin kannalta! :D

Mitenkäs yökerhot? Mikä olisi suht tasokas mutta kuitenkin suomeen verrattuna halpa menomesta? Ei kuitenkaan mikään strippiluola...

Ruoan hinta-arvio hyvässä ravintolassa (hyvä tarkoittaa hyvää ruokaa ja palvelua, ei älyttömän kallista)? jos ajattelee että ruoka sisältää alku- ja pääruoan, sekä pullollisen punaviiniä? Sellainen noin arvio keskihintaisista tuotteista.

Kiitos jo etukäteen jos joku vaivautuu. Ja Esxpatille erityiskiitos monista hyvistä neuvoista joita olet täällä jakanut! :)
94620
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Punaviinin hartaana ystävänä kysyisin vielä että onko Riiassa paikallista hyvää punaviiniä? Minkä nimisiä? Eikös Latviassa ole pohjoisin viinitila tms.?

Äänestä
  • on viinitila jossakin pohjoisessa mutta maku on sellainen kuin voi odottaa

    katsele myös www.riika.net

    mahtava rafla on myös LIDO, jossa 1000 ruokalajia
    kannattaa tutustua selvinpäin

    Äänestä

katsoppa vinkkejä tästä samalta nettisívulta kohdasta Matkailu ja Baltia

Riikassa kannattaa olla tolpillaan, koska poliisit kohtelevat kovakouraisesti pissavia känniläisiä...

Äänestä
  • Riiasta löytyy komeita jugend-taloja Elizabeth ielalta ja Alberta ielalta, muistinkohan oikein? Sinne matkanjärjestäjät jopa vievät matkailijoita kaupunkikierroksella. Muutenkin vanha kaupunki on laaja ja kaunis. Paljon kirkkoja ja muita historiallisia rakennuksia. www.inyourpocket.com -sivuilta löytyy vinkkejä tarkemmin Riiastakin.

    Latvialainen olut on ihan hyvää ja edullista. -Suhteessa muuhun hintatasoon joka on aika kallis. Tuomiokirkon lähellä sijaitsevasta Alus seta-ravintolasta sai hyvää latvialaityylistä ruokaa ja panimon omaa olutta buffet-tyyliin ja halvalla.

    Ihan mielenkiintoinen kaupunki, mutta ainakin viime syksynä lokakuussa oli koleampaa kuin suomessa...

    Takaisin alkuun


    Expat
    Reissaajaguru


    Liittynyt: 19 Nov 2003
    Viestejä: 546
    Paikkakunta: Riika
    Lähetetty: 19 Nov 2003 18:08 Viestin aihe: Riika, Baltian Pariisi!

    --------------------------------------------------------------------------------

    Pari sanasta kauniista kotikaupungistani:

    Vanha sanonta kuuluu, että Riika on Baltian Pariisi ja sitä se todellakin on! Vanhakaupunki on yksi upeimmista Euroopassa ja yhä upeammaksi se muodostuu vuosi vuodelta, nimittäin joka vuosi valmistuu talojen restaurointeja ja uusia projekteja aloitetaan. Heti vanhankaupungin ulkopuolelta alkaa ns. uusi keskusta, jonka senkin arkkitehtuuri on vertaansa vailla. Joku jo mainitsikin Elisabeth ielan (iela=katu), kävele sitä pitkin ja ihaile upeita rakennuksia. Mm. Suomen suurlähetystö sijaitsee Elisabeth ielan ja Kalpaka bulvariksen risteyksessä.
    Ravintoloita (Restorāns) ja kahviloita (kafejnica) on kaupunki suorastaan tulvillaan, poikkea sisään ja nauti kupposellinen hyvää kahvia jonkun maistuvan leivoksen kera. Lähes poikkeuksetta myös kaikki kahvilat tarjoavat lämmintä ruokaa. Ravintoloita löytyy joka lähtöön, osta kioskista/hotellista esim. Riga in Your Pocket opas, joka kertoo kaiken tarvittavan esim. ravintolatarjonnasta ja paljosta muustakin. Toinen englanninkielinen taskuopas on ilmaisjakelussa oleva Riga This Week. Suuren suosion on vuosien varrella saavuttanut Lido-ketju, jonka ravintoloita ovat mm. Alus Seta vanhassakaupungissa sekä Lido Krasta (Krasta ielalla), joka on jo näkemisen arvoinen rakennuksenakin. Lido-ketjun ravintolat toimivat pääsääntöisesti itsepalveluperiaatteella, lastaa lautasellesi mitä haluat ja maksa kassalle. Ruoka on perinteistä latvialaista, eli rasvaista ja hyvää..
    Yöelämä on ehdottomasti Baltian vilkkainta, nuorempi bailukansa löytää itsensä valtavista discoista, kuten esim. LaRocca, Nautilus, Roxy, VooDoo. Lista on pitkä ja uusia yökerhoja syntyy kun vanhoja kuolee. Myös varttuneempi väki löytää takuuvarmasti vaihtoehtoja illanvietolleen.
    Kulttuuritarjonnasta pitää huolen ainakin upea Kansallisooppera (Nacional Opera), jonka korkeatasoisia oopperoita ja baletteja pääsee seuraamaan edullisesti länsieurooppalaiseen hintatasoon verraten.
    Julkinen liikenne hoituu bussien, johdinbussien ja raitiovaunujen voimalla. Kertalippu maksaa 0,20 Ls eli n. 0,30 euroa. Takseja löytyy joka lähtöön, nyrkkisääntönä mitä uudempi auto sen edullisempi hinta. Ainakin kieltä osaamattomalle turistille. Pyri sopimaan hinta etukäteen tai tarkista ainakin että mittari on päällä! Virallisen taksin tunnistat keltapohjaisista rekisterikilvistä, jotka alkavat kirjainsarjalla TX.
    Himoshoppailijalle Riika on paratiisi, tosin ei mikään edullinen sellainen! Lukuisten suurien ostoskeskusten lisäksi kaupunki on täynnä merkkiliikkeitä, joita et esim. Helsingistä löydä hakemallakaan! Vaatteissa hinnat ovat Suomen luokkaa, mutta valikoima on valtava. Merkkiliikkeet ja pikkuputiikiit keskittyvät uuden keskustan alueelle, lähinnä kaduille Kr. Barona, Terbatas, A Caka, Brivibas (joka on muuten kaupungin pääkatu, mittaa yli 10 km) ja näiden poikkikaduille. Isot ostoskeskukset sijaitsevat ydinkeskustan ulkopuolella (Alfa, Mols, Spice, Domina) pl. aivan vanhankaupungin kupeessa oleva Origo ja kotimainen ns. sikakallis Stockmann. Satunnainen matkaaja tosin piipahtaa myös Euroopan suurimmalla torilla, jonka Zeppelin-hallit ovat hyvä maamerkki. Torilta löydät kaikkea maan ja taivaan välillä, perunoista talvitakkiin ja kopioadidaksista piraattilevyihin.
    Unohtaa ei toki saa sitä nähtävyyksistä upeinta, eli tyylikkäitä ja kuvankauniita riiattaria, jotka varsinkin kevät- ja kesäaikaan puhkeavat kukkaan..
    Riika on turvallinen kaupunki, mutta turistin on syytä muistaa, että tässä kylässä on noin miljoona asukasta, joten ihmistä löytyy joka lähtöön. Eli samat perussäännöt kuin kaikkialla maailmassa pätevät myös Riikaan; liiallinen alkoholinkäyttö ja rahojen levittely voi johtaa turistin kannalta epämieluisaan lopputulokseen, fiksu matkailija sensijaan nauttii olostaan!
    Laipni lūdzam Rīgai!

    Takaisin alkuun


    Zara
    Himoreissaaja


    Liittynyt: 02 Hei 2002
    Viestejä: 289
    Paikkakunta: Helsinki
    Lähetetty: 20 Nov 2003 10:49 Viestin aihe:

    --------------------------------------------------------------------------------

    Vau, kiitos Expat loistavasta "kaupunkikierroksesta". Ollaan tässä vähän haaveiltu, että lähdettäis joululomalla käväisemään jossain, ja nyt tuli kyllä sellainen olo, että eiköhän lähdetä Riikaan..! Sanohan vielä se, että nouseeko hinnat hurjasti/ onko muuten vaan tolkuton turisti/muu ihmistulva uutena vuotena, vai voisko olla ihan hauska matkakohde pariskunnalle, joka ei ihn hurjasti ole yöelämästä kiinnostunut? Ja sit vielä yksi kysymys. Mihin hintaan vois olettaa saavansa 2 hengen huoneen (ei tarvitse olla mikään hotelli, ei tarvi olla omaa kylppäriä, aamiaista tms.)?

    Takaisin alkuun


    Expat
    Reissaajaguru


    Liittynyt: 19 Nov 2003
    Viestejä: 546
    Paikkakunta: Riika
    Lähetetty: 20 Nov 2003 11:40 Viestin aihe: Joulu ja uusivuosi Riiassa

    --------------------------------------------------------------------------------

    No se on mukavaa, jos kirjoitukseni sai aikaan halun matkustaa Riikaan!
    Joulu ja uusivuosi ovat täällä samanlaista hössötystä kuin Suomessakin, tosin sillä erotuksella, että joulua juhlitaan kaksi kertaa; eli ensin tämä meidän joulumme ja loppiaisen tienoilla ortodoksinen joulu, Riian asukkaista kun noin 50% on venäläisiä. Uusivuosi on suuri juhla, ilotulituksia on kaikkialla, kuohuviinipullot poksahtelevat, ihmiset juhlivat! Mutta sitten tuleekin se suurin ero Suomeen nähden, nimittäin latvialaiseen tapaan ei kuulu jonottaa ravintolaan.. Kaupunki on niin täynnä erilaisia ja eritasoisia ravintoloita, yökerhoja, discoja, klubeja, kahviloita jne. jne., että takuuvarmasti jokainen löytää paikan juhlalleen!
    Jos tulette Riikaan ensimmäistä kertaa, suosittelen hotellihuoneen varaamista vanhasta kaupungista. Siellä hintalaatu-suhteessa parhaat ovat ehdottomasti hotellit Radi un Draugi ja Konventa Seta. Ilmaisia nekään eivät toki ole, mutta kohtuuhinta vanhassa kaupungissa tarkoittaa 2hh 40-60 LVL. Halvemmallakin toki löytynee, mutta ne ovat sitten sivussa ydinkeskustasta. Lisätietoja majoitusvaihtoehdoista voit etsiä linkistä http://www.inyourpocket.com/latvia/riga/en/category?cid=188
    Itse en ole vuosien varrella huomannut mitään rajua hinnannousua joulunpyhien aikana, tosin vastapainoksi ei täällä tunneta isoja alennusmyyntejäkään..
    Muita hauska tietää linkkejä ovat mm.
    http://www.eunet.lv/VT/general/
    http://www.rigamap.lv/
    http://www.lataut.riga.lv/webkarta/index.htm
    http://www.cia.gov/cia/publications/factbook/geos/lg.html
    http://www.rigatourism.com/riga/
    http://www.randburg.com/lv/riga.html
    http://www.meteo.lv/English/index.html

    Äänestä

  • Nimetön kirjoitti:

    Riiasta löytyy komeita jugend-taloja Elizabeth ielalta ja Alberta ielalta, muistinkohan oikein? Sinne matkanjärjestäjät jopa vievät matkailijoita kaupunkikierroksella. Muutenkin vanha kaupunki on laaja ja kaunis. Paljon kirkkoja ja muita historiallisia rakennuksia. www.inyourpocket.com -sivuilta löytyy vinkkejä tarkemmin Riiastakin.

    Latvialainen olut on ihan hyvää ja edullista. -Suhteessa muuhun hintatasoon joka on aika kallis. Tuomiokirkon lähellä sijaitsevasta Alus seta-ravintolasta sai hyvää latvialaityylistä ruokaa ja panimon omaa olutta buffet-tyyliin ja halvalla.

    Ihan mielenkiintoinen kaupunki, mutta ainakin viime syksynä lokakuussa oli koleampaa kuin suomessa...

    Takaisin alkuun


    Expat
    Reissaajaguru


    Liittynyt: 19 Nov 2003
    Viestejä: 546
    Paikkakunta: Riika
    Lähetetty: 19 Nov 2003 18:08 Viestin aihe: Riika, Baltian Pariisi!

    --------------------------------------------------------------------------------

    Pari sanasta kauniista kotikaupungistani:

    Vanha sanonta kuuluu, että Riika on Baltian Pariisi ja sitä se todellakin on! Vanhakaupunki on yksi upeimmista Euroopassa ja yhä upeammaksi se muodostuu vuosi vuodelta, nimittäin joka vuosi valmistuu talojen restaurointeja ja uusia projekteja aloitetaan. Heti vanhankaupungin ulkopuolelta alkaa ns. uusi keskusta, jonka senkin arkkitehtuuri on vertaansa vailla. Joku jo mainitsikin Elisabeth ielan (iela=katu), kävele sitä pitkin ja ihaile upeita rakennuksia. Mm. Suomen suurlähetystö sijaitsee Elisabeth ielan ja Kalpaka bulvariksen risteyksessä.
    Ravintoloita (Restorāns) ja kahviloita (kafejnica) on kaupunki suorastaan tulvillaan, poikkea sisään ja nauti kupposellinen hyvää kahvia jonkun maistuvan leivoksen kera. Lähes poikkeuksetta myös kaikki kahvilat tarjoavat lämmintä ruokaa. Ravintoloita löytyy joka lähtöön, osta kioskista/hotellista esim. Riga in Your Pocket opas, joka kertoo kaiken tarvittavan esim. ravintolatarjonnasta ja paljosta muustakin. Toinen englanninkielinen taskuopas on ilmaisjakelussa oleva Riga This Week. Suuren suosion on vuosien varrella saavuttanut Lido-ketju, jonka ravintoloita ovat mm. Alus Seta vanhassakaupungissa sekä Lido Krasta (Krasta ielalla), joka on jo näkemisen arvoinen rakennuksenakin. Lido-ketjun ravintolat toimivat pääsääntöisesti itsepalveluperiaatteella, lastaa lautasellesi mitä haluat ja maksa kassalle. Ruoka on perinteistä latvialaista, eli rasvaista ja hyvää..
    Yöelämä on ehdottomasti Baltian vilkkainta, nuorempi bailukansa löytää itsensä valtavista discoista, kuten esim. LaRocca, Nautilus, Roxy, VooDoo. Lista on pitkä ja uusia yökerhoja syntyy kun vanhoja kuolee. Myös varttuneempi väki löytää takuuvarmasti vaihtoehtoja illanvietolleen.
    Kulttuuritarjonnasta pitää huolen ainakin upea Kansallisooppera (Nacional Opera), jonka korkeatasoisia oopperoita ja baletteja pääsee seuraamaan edullisesti länsieurooppalaiseen hintatasoon verraten.
    Julkinen liikenne hoituu bussien, johdinbussien ja raitiovaunujen voimalla. Kertalippu maksaa 0,20 Ls eli n. 0,30 euroa. Takseja löytyy joka lähtöön, nyrkkisääntönä mitä uudempi auto sen edullisempi hinta. Ainakin kieltä osaamattomalle turistille. Pyri sopimaan hinta etukäteen tai tarkista ainakin että mittari on päällä! Virallisen taksin tunnistat keltapohjaisista rekisterikilvistä, jotka alkavat kirjainsarjalla TX.
    Himoshoppailijalle Riika on paratiisi, tosin ei mikään edullinen sellainen! Lukuisten suurien ostoskeskusten lisäksi kaupunki on täynnä merkkiliikkeitä, joita et esim. Helsingistä löydä hakemallakaan! Vaatteissa hinnat ovat Suomen luokkaa, mutta valikoima on valtava. Merkkiliikkeet ja pikkuputiikiit keskittyvät uuden keskustan alueelle, lähinnä kaduille Kr. Barona, Terbatas, A Caka, Brivibas (joka on muuten kaupungin pääkatu, mittaa yli 10 km) ja näiden poikkikaduille. Isot ostoskeskukset sijaitsevat ydinkeskustan ulkopuolella (Alfa, Mols, Spice, Domina) pl. aivan vanhankaupungin kupeessa oleva Origo ja kotimainen ns. sikakallis Stockmann. Satunnainen matkaaja tosin piipahtaa myös Euroopan suurimmalla torilla, jonka Zeppelin-hallit ovat hyvä maamerkki. Torilta löydät kaikkea maan ja taivaan välillä, perunoista talvitakkiin ja kopioadidaksista piraattilevyihin.
    Unohtaa ei toki saa sitä nähtävyyksistä upeinta, eli tyylikkäitä ja kuvankauniita riiattaria, jotka varsinkin kevät- ja kesäaikaan puhkeavat kukkaan..
    Riika on turvallinen kaupunki, mutta turistin on syytä muistaa, että tässä kylässä on noin miljoona asukasta, joten ihmistä löytyy joka lähtöön. Eli samat perussäännöt kuin kaikkialla maailmassa pätevät myös Riikaan; liiallinen alkoholinkäyttö ja rahojen levittely voi johtaa turistin kannalta epämieluisaan lopputulokseen, fiksu matkailija sensijaan nauttii olostaan!
    Laipni lūdzam Rīgai!

    Takaisin alkuun


    Zara
    Himoreissaaja


    Liittynyt: 02 Hei 2002
    Viestejä: 289
    Paikkakunta: Helsinki
    Lähetetty: 20 Nov 2003 10:49 Viestin aihe:

    --------------------------------------------------------------------------------

    Vau, kiitos Expat loistavasta "kaupunkikierroksesta". Ollaan tässä vähän haaveiltu, että lähdettäis joululomalla käväisemään jossain, ja nyt tuli kyllä sellainen olo, että eiköhän lähdetä Riikaan..! Sanohan vielä se, että nouseeko hinnat hurjasti/ onko muuten vaan tolkuton turisti/muu ihmistulva uutena vuotena, vai voisko olla ihan hauska matkakohde pariskunnalle, joka ei ihn hurjasti ole yöelämästä kiinnostunut? Ja sit vielä yksi kysymys. Mihin hintaan vois olettaa saavansa 2 hengen huoneen (ei tarvitse olla mikään hotelli, ei tarvi olla omaa kylppäriä, aamiaista tms.)?

    Takaisin alkuun


    Expat
    Reissaajaguru


    Liittynyt: 19 Nov 2003
    Viestejä: 546
    Paikkakunta: Riika
    Lähetetty: 20 Nov 2003 11:40 Viestin aihe: Joulu ja uusivuosi Riiassa

    --------------------------------------------------------------------------------

    No se on mukavaa, jos kirjoitukseni sai aikaan halun matkustaa Riikaan!
    Joulu ja uusivuosi ovat täällä samanlaista hössötystä kuin Suomessakin, tosin sillä erotuksella, että joulua juhlitaan kaksi kertaa; eli ensin tämä meidän joulumme ja loppiaisen tienoilla ortodoksinen joulu, Riian asukkaista kun noin 50% on venäläisiä. Uusivuosi on suuri juhla, ilotulituksia on kaikkialla, kuohuviinipullot poksahtelevat, ihmiset juhlivat! Mutta sitten tuleekin se suurin ero Suomeen nähden, nimittäin latvialaiseen tapaan ei kuulu jonottaa ravintolaan.. Kaupunki on niin täynnä erilaisia ja eritasoisia ravintoloita, yökerhoja, discoja, klubeja, kahviloita jne. jne., että takuuvarmasti jokainen löytää paikan juhlalleen!
    Jos tulette Riikaan ensimmäistä kertaa, suosittelen hotellihuoneen varaamista vanhasta kaupungista. Siellä hintalaatu-suhteessa parhaat ovat ehdottomasti hotellit Radi un Draugi ja Konventa Seta. Ilmaisia nekään eivät toki ole, mutta kohtuuhinta vanhassa kaupungissa tarkoittaa 2hh 40-60 LVL. Halvemmallakin toki löytynee, mutta ne ovat sitten sivussa ydinkeskustasta. Lisätietoja majoitusvaihtoehdoista voit etsiä linkistä http://www.inyourpocket.com/latvia/riga/en/category?cid=188
    Itse en ole vuosien varrella huomannut mitään rajua hinnannousua joulunpyhien aikana, tosin vastapainoksi ei täällä tunneta isoja alennusmyyntejäkään..
    Muita hauska tietää linkkejä ovat mm.
    http://www.eunet.lv/VT/general/
    http://www.rigamap.lv/
    http://www.lataut.riga.lv/webkarta/index.htm
    http://www.cia.gov/cia/publications/factbook/geos/lg.html
    http://www.rigatourism.com/riga/
    http://www.randburg.com/lv/riga.html
    http://www.meteo.lv/English/index.html

    Komeastipas osaat arvon Nimetön käyttää copy-pastea. Mitä jos kirjoittaisit omia kokemuksiasi sen sijaan, että kopioit kirjoituksiani muilta keskustelupalstoilta?

    Äänestä

  • Expat kirjoitti:

    Komeastipas osaat arvon Nimetön käyttää copy-pastea. Mitä jos kirjoittaisit omia kokemuksiasi sen sijaan, että kopioit kirjoituksiani muilta keskustelupalstoilta?

    eikö sulla ole muuta tekemistä kuin viisastella ?

    voi kopioida jos tekijä ilmenee, ja vinkki on vinkki vaikka sen joku toinen antaisi

    Äänestä

  • nimetön kirjoitti:

    eikö sulla ole muuta tekemistä kuin viisastella ?

    voi kopioida jos tekijä ilmenee, ja vinkki on vinkki vaikka sen joku toinen antaisi

    keskustelupalstojen teksteillä ei ole copyright suojaa mutta kirjoituksen alkuperäinen kirjoittaja
    tulee mainita.

    hyvä vain että joku toinenkin on huomannut expatin hyvät vinkit

    Äänestä

Hostel ProfitCamp - About HostelAbout Hostel. Welcome to a newly opened hostel "PROFITCAMP"! The new hostel “PROFITCAMP” (opened in July 2005) is located in the heart of Old Riga, ...
www.profitcamp.lv/ - 16k - 17 helmikuu 2006 - Välimuistissa - Samankaltaisia sivuja


Pallontallaajat.net :: Majoitustietokanta -> Hostel ProfitCampNimi:, Hostel ProfitCamp. Sijainti:, Riika, Latvia, Eurooppa. Tyyppi:, hostelli ... Kotisivut:, http://www.profitcamp.lv/. Arvosana:, 3 ...
www.pallontallaajat.net/pt2/majoitusvinkit.php?id=839 - 11k -

Äänestä

varovaisuutta
Kirjoittanut: Masa 26.12.2005 klo 16.37


Hotellista en tiedä, mutta Profitcamp-hostelli kolminkertaisti matkalaskun kaksi viikkoa tilauksen jälkeen. Hinta nousi 40 eurosta 120 euroon / yö. En suostunut tähän ja nyt tappelen, että saisin "alkumaksun" takaisin. Niinkuin nimestä näkyy, kuuluvat samaan ketjuun.

Sijainti on hyvä, mutta asiakaspalvelusta ei tietoakaan ainakaan hostellin puolella. Todennäköisesti samat henkilöt hoitavat molemmat puljut.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


äLyKuViOk kirjoitti:

Olisi kiva saada neuvoja kokeneemmilta. ollaan neljän hengen porukalla menossa Riikaan 15.4 ja ollaan pääsiäisen yli siellä. Kävin koko keskustelupalstan läpi ja ihan hyviä vinkkejä löytyi.
Olisi kiva saada neuvoja hyvistä olutpaikoista koska ainakin kaksi meistä tunnustautuu suureksi oluen ystäväksi! :) Paljonko sellainen tuopin hinta on suurinpiirtein euroissa?

Toiseksi olisi erittäin hyvä jos joku voisi kokemuksella kertoa hostellista minne majoitumme (profitcamp). Onko paikka hyvä? Uskaltaako huoneisiin jättää arvokkaampaa tavaraa esim. kameroita, rahaa jne? Ei viitsisi kulkea kaupungilla kaikki matkavaluutat lompsassa.

Stalinin automuseossa olisi myöskin tarkoitus käydä. Kokemuksia?

Perse baari on ihan ehdoton jo pakollisen valokuvankin kannalta! :D

Mitenkäs yökerhot? Mikä olisi suht tasokas mutta kuitenkin suomeen verrattuna halpa menomesta? Ei kuitenkaan mikään strippiluola...

Ruoan hinta-arvio hyvässä ravintolassa (hyvä tarkoittaa hyvää ruokaa ja palvelua, ei älyttömän kallista)? jos ajattelee että ruoka sisältää alku- ja pääruoan, sekä pullollisen punaviiniä? Sellainen noin arvio keskihintaisista tuotteista.

Kiitos jo etukäteen jos joku vaivautuu. Ja Esxpatille erityiskiitos monista hyvistä neuvoista joita olet täällä jakanut! :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu