Meillä on nykyisessä koneessamme Elisan tietoturvapalvelun kautta tullut F-Securen virustorjuntaohjelma ja palomuuri. Otamme lähiaikoina toisen koneenrotiskon (vaaanha kone), jossa ei ole minkäänlaista virustorjuntaohjelmaa, ja ajattelimme kytkeä sen myös nettiin.
Tyhmä kysymys kuuluu siis:
voiko Elisan tietoturvan ajaa "uuteenkin" koneeseen sen ajaksi, että siihen saa imutettua jostain jonkun ilmaisen ohjelman? Vai voiko "suojattomaan" koneeseen imuroida virustorjuntaohjelman ja palomuurin ilman mittavaa riskiä?
Tyhmä kysymys kuuluu siis:
voiko Elisan tietoturvan ajaa "uuteenkin" koneeseen sen ajaksi, että siihen saa imutettua jostain jonkun ilmaisen ohjelman? Vai voiko "suojattomaan" koneeseen imuroida virustorjuntaohjelman ja palomuurin ilman mittavaa riskiä?
Vastaukset 13
Vanhimmat
Tuolla toisella kysymyksellä tarkoitimme sitä, että voiko "suojaamatonta" konetta käyttää sen ajan, että saa ne torjuntaohjelmat imutettua, jos sitten sulkee yhteyden ja asentaa ohjelmat...
nettiyhteys toimii, mene lataamaan virustorjuntaohjelma!
Älä surffaile minnekään muualle ennen sitä!
palomuuri-juttu on vähän ongelmallisempi.
Jep.
Meillä ei itsellämme ole mahdollista tallentaa tavaraa kuin disketille, mutta jos jossakin voisi käydä tallentamassa torjuntaohjelman ja palomuurin cd:lle, onnistuisiko asennus siten?!
CD:ltä voi paketit asentaa ihan samoin kuin netistä ladatusta paketistakin. Se virustorjuntaohjelma pitää sitten heti käydä päivittämässä, kun saatte koneen nettiin. Noissa asennuspaketeissa ei ole viimeisimpiä viruskuvauksia mukana.
Kannattaa kokeilla ja palomuuriksi ZoneAlarm joka on myös ilmainen.
Kiitos teille! :)
Täytynee tunkea jonkun toisen koneelle ja tuoda ohjelmat sitten kotiin. Olisipa jotakin niin kehittynyttä kuin kunnon cd-asema. Pianhan sen tietenkin itselleenkin hankkisi.
Entäpä, jos vaihtaa tuon maksullisen torjuntaohjelman ilmaiseen? Vanha F-Secure täytyy ilmeisesti putsata aika hyvin pois koneelta?
F-securen omilla sivuilla on poistotyökalu.
http://support.f-secure.com/fin/corporate/downloads/removeav.shtml
Aja sen jälkeen vielä rekisterinsiivousohjelma, esim. EasyCleanerissa on se.
Mitäpä, jos ottaa tilallekin F-Securen (saa ilmaiseksi yliopiston kautta). Miten silloin tulee menetellä, kun sama ohjelma on ollut koneella, mutta toimittaja on eri?
ettei mene vikaan. Vähimmän vahingon vaaran tie on poistaa se entinen. Mutta jos joku antaa luotettavasti toisenlaisen neuvon niin voi olla niinkin.
koneeseen virustorjunnan ja palomuurin imurointi verkosta, kunhan ei seikkaile muualla, vaan ohjelmien linkit on tiedossa etukäteen.
Ei tarvita muiden koneita tai romppuja. Tehty on turvallisesti monta kertaa.
mutta hyökkäykset palomuurittomalle koneelle alkaa HETI.
virustorjunta muutaman kuukauden, mutta sitten tuli ongelmia. Sanoin sen irti ja asensin Antivirin. Uusimmassa Antivirissa tulee erittäin uusia päivityksiä ja toimii hienosti.
Maksat tyhjästä!
Niin maksammekin... :) Ei ole vain jaksanut tehdä asialle mitään, mutta nyt laitetaan tapahtumaan.