Tervehdys,
onpa tasokasta keskustelua suomalaisista rauhanturvaajista. Oikeatakin tietoa on saatavissa, varsinkin tämän vuoden aikana. Nyt vietetään suomalaisen rauhanturvaamisen 50 v juhlavuotta. 47 000 kertaa on suomalainen lähtenyt maailmalle. Joukkoon tietysti mahtuu hyviä ja huonoja yksilöitä, mutta toimialueen tilannetta ajatellen suomalaiset ovat aina tuoneet parannusta alueen oloihin. Useasti oman turvallisuutensa kustannuksella.
Ottakaa selvää
ForceMajor
Suomalaiset rauhanturvaajat ovat laatujoukkoa
4
1303
Vastaukset
- Ex_Rauhanturvaaja
Palvelin vuonna 1998-1999 Libanonissa. Voisin sanoa että tämä taso on hyvinkin kirjavaa. En nyt lähtisi kovinkaan ylistämään Suomalaisia rauhanturvaajia. Sellainen on joukko kuin johtajakin.
- ...koko korin.
Yksi mätämuna voi pilata koko korin. Mutta suomalaiset ovat sentään vähän järkeviä kuin muumaalaiset rauhanturvaajat.
- matkaan
Rahan takia sinne ulkomaille lähdetään. Muu ei kiinnosta, kun saa tuoda uuden auton tullessa vuoden palveluksesta. Vapaaehtoisuudesta ja sotaleikeistä ei pitäisi maksaa palkkaa. Montakohan ois lähtijää.
- force major
Vuodesta toiseen aina joku tunnustaa tietämättömyytensä ja yksinketaisuutensa latelemalla jotain tollaista moskaa. Kaikki vanhat kliseet. Eipä ollut kovin hedelmällinen tai älyperäinen panos tähän keskusteluun.
Tätä käsitystä et varmaan ole itse keksinyt. Olet vain uskonut jotain sellaista mitä sinulle muut ovat kertoneet. Mikset kokeilisi vaikka sellaista vaihtoehtoa, että ottaisit asioista selvää ennen kuin nolaat itseäsi vielä pahemmin.
Sinun kannattaa ehkä seurassa olla hiljaa...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään14713292Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen873714Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,1333028Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2711461Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?441418Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1561383Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1151294Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141244- 811091
Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin205999