silmien laserleikkaus

Olen harkinnut laserleikkausta, kuitenkin luin jostakin että leikkaus onnistuu taikka pystytään tekemään jos näkö on alle -6, mutta minulla on n.-7 joten jäisikö minun näköni sitten -1 huonoksi.
entä onko kukaan käynyt laserleikkuksessa TAMPEREELLA??? onko se niin, että tälläiseen leikkaukseen pitää mennä vain yksityiselle? mikä sairaala/lääkärikeskus leikkaa tampeella näitä laserleikkauksia?
54657
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Mä olen menossa lasikiin.Kävin esitutkimuksessa,jossa selvisi,että mun sarveiskalvon paksuus riittää,vaikka on -7 näkö.Se voi olla usein este niin voimakkaalla miinuksella.Lääkäri sanoi,että vois leikata toisen silmän 1 ja toisen-1 niin sillä ennakois jo tulevaa ikänäköä.Mulla on aika ens tiistaina,mutta nyt on flunssainen olo enkä tiedä voiko sillon leikata.Sapettaa!!!

Äänestä
  • Mulla on viikon päästä maanantaina prk-leikkaus edessä ja huomasin kun sanoit, että silmät ei saisi rähmiä.
    Ymmärrän että silmät ei saisi pahasti rähmiä, mutta mulla on joka ikinen aamu rähmää kummassakin silmässä. Ja rähmiminen jatkuu lievänä koko päivän, vaikka aamulla huuhtelisi silmät.
    Ei kai se nyt leikkausta estä, tai tuota mitään suurta riskiä?

    Äänestä

Moikka!
Kyllä sun vahvuuksilla voi leikkauksen tehdä. Uusuntaleikkauksen mahdollisuus vaan kasvaa, miinusten noustessa. Uusinta on kuitenkin harmiton ja sen avulla voidaan pienemmissäkin lähtömiinuksissa korjata yhden leikkauskerran jälkeen silmään jääneitä miinuksia. Omat lähtöarvoni olivat -4 ennen leikkausta. Nyt silmäni vaikuttavat toimivan tosi hyvin ja näen tarkkuus on myös oikein hyvä. Jos kuitenkin esimerkiksi toiseen silmään tulee ajan kanssa lisää miinusta tai hajataittoa - en epäröi uusintaan menoa. Valitse paikka, jossa uusinta kuuluu hintaan riittävällä aikavälillä. Itse valitsin HKI:n yksityisen silmäsairaalan, koska uusinta on siellä ilmainen 2 vuotta 1. leikkauksesta.

Äänestä

Moi!

Mulle on tehty 10 vuotta sitten PRK jolloin miinuksia oli -7 ja -6,5, nyt viikko sitten korjattiin oikea silmä Lasik-leikkauksella, miinusta oli kertynyt 10 vuoden aikana -0,75.
Tampereella Mehiläisessä leikkaa Juhani Pietilä ja hän on alansa huippuja.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rillipää kirjoitti:

Olen harkinnut laserleikkausta, kuitenkin luin jostakin että leikkaus onnistuu taikka pystytään tekemään jos näkö on alle -6, mutta minulla on n.-7 joten jäisikö minun näköni sitten -1 huonoksi.
entä onko kukaan käynyt laserleikkuksessa TAMPEREELLA??? onko se niin, että tälläiseen leikkaukseen pitää mennä vain yksityiselle? mikä sairaala/lääkärikeskus leikkaa tampeella näitä laserleikkauksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu