Hei!
Nyt tarvittaisiin tietoja halvimmista lennoista välillä Jyväskylä-Helsinki!! Luin joskus tammikuun alkupuolella jostain muistaakseni saksalaisesta lentoyhtiöstä joka lentää Suomen sisällä hintaluokassa 40 ekua.. Onko joku tutustunut kyseiseen??
Nyt tarvittaisiin tietoja halvimmista lennoista välillä Jyväskylä-Helsinki!! Luin joskus tammikuun alkupuolella jostain muistaakseni saksalaisesta lentoyhtiöstä joka lentää Suomen sisällä hintaluokassa 40 ekua.. Onko joku tutustunut kyseiseen??
Vastaukset 14
Vanhimmat
lue joskus muutakin kun jallua.
Siis Keskisuomalaisesta oli kyse. Olettaisin, että lennoista olisi ollut juttua muissakin lehdissä.
Jallu ei kuulu varastooni, voit ihan rauhassa pitää sen omanasi, ole hyvä!
Jyväskylässä saa olla onnellinen että edes
Finnair/Finncomm lentää väliä pikkukoneilla.
Noh, esimerkiksi huomenna jos haluat lentää JYV-HEL, pääset esim. Aero Airlinesilla tai Finncommilla (Finnair myy molempien lippuja). Lipun hinta on 206e ja joitakin senttejä päälle.
Toki jos nyt varaat lipun esim. huhtikuulle, saat sen tietenkin halvemmalla (et kertonut koska matkustat!), ja jos ei tule muutoksia aikatauluun (peruutuksia) niin lipun voi saada huomattavasti halvemmalla.
Mutta ihan vertailun vuoksi; Expressbussit Jyväskylästä Helsinkiin 63,00e ja juna Jyväskylä-Helsinki 41,10e...
sillä ei lennä mikään eurooppalainen eikä taida edes alkaa, ei riitä matkustajia kun nytkin aeron ja finnairin lennot koko ajan laskee. Pendoline on liian kova ja mukava vaihtoehto Helsinki Jyväskylä välillä. Kenttä on tosi kaukana ja junalla pääsee ihan keskustaan, samoin toissa päässä, kuka hullu nyt lentää kun samaan aikaa pääse junallakin.
ei se ole halpaa junallakaan,mutta huomattavasti kätevämpää(siis Jyväskylästä Helsinkiin)
Kenttäkö kaukana?Tikkakoskelle ajaa 10-15 minuutissa.
ajaa mutta kentällä oltava n. 30 min ennen ajomatka niin se on lähes tunti, saman ottaa Helsingin päässä jos menet esi,. keskustaan ja junalla pääset sinne nopeammin. On kokeiltu kun lähtee 6.05 Pendolinolla niin on aijemmin Helsingissä perillä kuin lentäen ottaen huomioon nuo siirtymä matkat, eikä kyllä Jyväskylästä aja Tikkakoskelle 10 minuuttia, ei ainakaan ilman sakkoja, esim. jos asuu Jyväskylän itä tai etelä puolella, kyllä se on 25 minuuttia lähempänä.
lentokentälle ajaa 10 min kauemmin kuin matkakeskukseen meiltä kotoa(lammelta)sori epätarkkuus.
Juna on hyvä vaihtoehto, jos ei tarvitse matkustaa joka viikko väliä. Jos matkapäiviä on vuodessa yli 100, niin vähitellen osaa arvostaa sitä, ettei tarvitse viettää junassa kolmea tuntia vaan on tunnissa kotona.
Finncomm Airlines myy halvimmat liput suoraan netistä. Itse varasin alle 40 eurolla yhden suunnan lipun, tosin lähtöön on aikaa muutama viikko.
http://www.fc.fi
Taitaa tuo 39€ ja lentokoneen mukavuus piestä VR:n 6-0... Tästä eteenpäin lennän!
VR on ehkä ainoa eurooppalainen rautatieyhtiö, joka pitää hintatarjoukset tarpeettomina. Uskovat ehkä, että matkustaja suostuu aina maksamaan korkean vakiohinnan (vuosittaisine indeksikorotuksineen) rauhallisesti ja murisematta. Olisi kai aika herätä!
Kyllä VR kisassa on mukana.Toisinaan
Hesasta matkaa Ouluun halvemmalla kuin
Tampereelle.
Mitään tarjouksia en ole koskaan nähnyt, jos on ollut niin hyvin pitävät piilossa. Eurooppalaisilla "vr-sivuilla" lävähtää yleensä etusivulla koko joukko monenmoista special pricea kehiin..