Onko neuvoja jollain? Olen menossa näyttelyyn koirun kanssa ja kyselisin turkista, kunka kuuluu nyppiä? Ja onko tiedossa jollain joka nyppisi? Itse ei arvaa kovin kun ei tiedä kuinka kuuluisi, mm parta, häntä, mahanalunen, korvat.... Pentunäyttelyyn koitin itse nyppiä, mutta nyt "isompien" sarjaan olisi kiva mennä niin että olisi karvat ojennuksessa niinkuin kuuluu!!
Kiitos jo etukäteen!!
Kiitos jo etukäteen!!
Vastaukset 2
Vanhimmat
Miten on koirasi kasvattajan laita, voisitko häneltä saada neuvoa sen turkin hoitoon? Yleensähän kasvattajat opastavat pennun turkin hoidossa/trimmaamisessa ym. ym.
Karkkarihan ei ole mikään trimmattava rotu, mutta kyllä niitäkin toisia nypitään.Eli kun päällyskarva alkaa olla kuivaa ja kypsää nypittäväksi, se nousee hiukan pystyyn. Koira alkaa näyttää vähän "resuiselta",niin silloin nypitään kuollutta karvaa pois.
Näyttelyissä kävijät ilmeisesti siistivät esim. rehottavia säärikarvojakin. Saksien käyttö on näyttelyihin valmistautujilta kaiketi kielletty.
Kehottaisin kysymään kasvattajalta tosiaan tai sitten saksanseisojakerhon foorumilta, ellei tähän asiantuntijaa ilmesty :)
Uskon, että alueesi kanakoiraharrastajista löytyy joku joka voi auttaa. Osa ei tee karvalle mitään (paitsi harjaa) ja osa nyppii eli poistaa ylipitkät kuolleet karvat.