KAKSOSISTA

Hei,

Olen miettinyt että, miksi ja miten ihmeessä aina kaksosilla on syntymäpaino ja -pituus n. 2500g/45cm, elis siis huomattavasti vähemmän kuin ns. normaaleilla yksinäisillä vauvoilla?

Onko kaksoset sitten jotenkin kypsempiä ja vahvempia noin pieninä kun ovat kahdestaan kohdussa kasvaneet? Vai vaan kohdun tilanpuutteestako se johtuu?

Koska yleensähän se on tavallisessa yksöisodotuksessa vaaraksi vauvalle, jos synnyttää vauvan jo noin pienillä mitoilla.
6925
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

vielä ei omaa pienokaista ole mutta muistelen ku on itestäni kerrottu ku synnyin... synnyin 4 viikkoa etuajassa olin 43cm ja painoin about 2,5 kiloa.. ite kyllä hengitin ja olin 9 pisteen vauva :) ainahan kaksoset on pienemiä (melkein) koska heitä on 2.... ei se vaaraksi oo.. saattaa johtua siitä kohdun koosta...

Äänestä

Tosiaan joo, vähän käy tila ahtaaksi kahdelle vauvalle... Yleensähän tuollainen yli kaksi kiloinen vauva selviää ihan hyvin, mutta silti riski erillaisiin komplikaatioihin on isompi. Siis on kuitenkin turvallisempaa jos vauveli kasvaa yli kolmen kilon masussa, kaksosraskauksissa tämä harvoin on mahdollista juuri tuon ahtauden takia.

Äänestä

Yleensä kaksoset ovat n.2500g syntyessään, mutta minä ja veljeni olimme todella isoja. Minun syntymäpainoni oli n.3200g ja veljeni n.3700g! Molemmat olimme myös yli 50 cm pitkiä. Äidin synnytys oli käynnistetty kaksi viikkoa etuajassa ja silti olimme isoja. Äiti oli ollut laitoksella kuuluisuus, kun oli niin isot kakarat vääntänyt :D Eipä kyllä ollut viimeseen kahteen kuukauteen muuta pystynyt tekemään kuin makaamaan...

Äänestä

Eli kirjoitit AINA. Ei, mun ystävä sai kaksoset, toinen painoi 3950g ja toinen 4020g!

Äänestä
  • itse sain myös isohkot kaksoset rv38 molemmat painoivat kolme kiloa. kahdella tutullanikin on kaksoset ja kolmikiloisia olivat syntyessään..

    Äänestä

Minun mieheni on toinen kaksosista ja he painoivat syntyessään (jo kauan sitten) molemmat vähän vajaa neljä kiloa. Pari viikkoa meni yliaikaiseksikin!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


en ymmärrä kirjoitti:

Hei,

Olen miettinyt että, miksi ja miten ihmeessä aina kaksosilla on syntymäpaino ja -pituus n. 2500g/45cm, elis siis huomattavasti vähemmän kuin ns. normaaleilla yksinäisillä vauvoilla?

Onko kaksoset sitten jotenkin kypsempiä ja vahvempia noin pieninä kun ovat kahdestaan kohdussa kasvaneet? Vai vaan kohdun tilanpuutteestako se johtuu?

Koska yleensähän se on tavallisessa yksöisodotuksessa vaaraksi vauvalle, jos synnyttää vauvan jo noin pienillä mitoilla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu