Paljon olen lueskellut lastutuksesta, ja sen tuomasta tehon noususta, joten heräsi itsellänikin mielenkiinto ko. hommelia kohtaan. Niimpä kyselisinkin, jospa joku vaikka tietäis mistä tilata kohtuu halvalla lastu 4*4 cossu sierraan??
Lastutus
4*4
1844
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Tänä päivänä varmasti parhaiten tietoa saat netistä. Googleta esim. "lastuttaminen" (544 sivua) tai "chip tuning" (4,1 milj sivua!!!). Seuraa linkkejä ja löydät samalla myös käyttökokemuksia sekä muita vinkkejä virittämisestä. Osa linkeistä on varmastikin saksankielisillä sivuilla mutta koita kahlata, se kannattaa.
Kamaa voi tilata jos löydät vaikka Saksasta postimyyntipajan. Maksu hoituu joko VISAlla tai tilisiirrolla, joka on pankkien onlinepalveluissa (Nordean Solo-palvelu tms) ilmainen, usko tai älä. Postikulut Saksasta ovat alle 2 kg pikkupaketti 9 e ja vakuutettu paketti max 5 kg 18 e. Tulli- tai muita muodollisuuksia ei ole vaan näin EU-aikana paketti tulee suoraan kotipostiin noin viikon, korkeintaan parin päästä.
Jenkeistä tai muualta ei-EU:sta tilatessa huomioi rahtikulut ja tullaus; kamasta on maksettava ehkä 10% tullia ja siihen 22% alvia. Tullauksen voit tehdä itse, tullipostin virkailijat auttavat täyttämään kaavakkeet.