älkää ainakaan diane novalla hoitako akneongelmaa. sit kun pillereitä syönyt vuosia, finniongelma edessä ja kauan. söin dn 11 vuotta, en akneen vaan muuhin vaivaan. voi kauhistus, kun lopetin elokuussa-04 naamavärkki oli kauhea. lopetuksesta ei mennyt pitkään kun iho rasvoittui ja finnejä oli otsassa ja oikealla poskella kauheasti. nyt alkanut vähän rauhoittuun. vieläkin on ongelmaa mut ei ihan kauhea. tetrasykliiniä ja vitamiineja.
älkää ainakaan
peku33
222987
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Ja toi oli vaan sun kokemus. Ei kaikille käy noin. Esimerkiksi jos murrosiässä akne on hormonaalinen ja sit syö Diane Novia vaikkapa sellaset 5 vuotta. Lopetuksen jälkeen oma hormonitoiminta on tasaantunut ja akne ei puhkea uudestaan.
Sulla ei tainnut olla aknea, kun aloitit Diane Novat. E-pillerit siis sun kohdalla puhkas aknen: hormonitoiminta meni sekas. Ja Diane Nova on yleisin e-pillerimerkki, jota käytetään aknen hoitoon.
tässä sitä ollaan, söin pillereitä (diane nova) 15 vuotiaasta asti ja nyt 26-vuotiaana, pillerit lopettaneena ja naama on kuin .. plääh... kauhee.
lekuriin menin ja ekana sanoin että minähän en pillereitä takas haluu! niistä ei alunperinkään ollut kuin haittaa ja ne vaan piilotti aknen siks aikaa kun söin niitä.
Itsekin söin 17 vuotiaasta 25 asti ja nyt olen kärsinyt karmeasta akneongelmasta sen jälkeen! Selvä syy on ne pillerit, sitä on turha tulla kenenkään väittämään vastaan. Mullekin tuli ensin poskille, sit ne siirty vähitellen. Nykyään ne on tiukasti sivuilla lähellä korvia ja leukaa. Ihon alaisia ja todella kiusallisia.
tää vaiva taitaa olla aika yleinen.
itse alotin dianet 17v ja lopetin ollessani 22v ja kaamea akne puhkesi ja mitkä arvet on jäänyt nyt roa-kuurin jälkeen. eli älkää ihmeessä hoitako itse kanea pillereillä vaan lääkkeillä!!
en ikinä enää aloita pillereitä
Oon samaa mieltä tytön kanssa. Toisille pillerit sopii, toisille ei. Ei pidä mennä yleistämään haittavaikutuksia, mut ei myöskään positiivisia vaikutuksia. Elikkä toisin sanoen tää keskustelu on ihan turha, koska jokaisella pillerit vaikuttaa omalla tavallaan.
että toiselle sopii toinen ja toiselle toinen. mut kannatta harkita vakavasti millä naisihminen aknensa hoitaa. näiden kokemusten jälkeen en ikinä ottaisi hormooneita finnien tappamisee. mieluummin syön antibioottia 3kk.
eli sulla ei ollut ennen dianeja aknea? eli hormonitasapaino oli kunnossa! sitten kun aloitin se menikin sekaisin! tosin kuin niillä joilla on hormonaalinen akne, johon pillerit voi oikeasti auttaa, korjata sen hormoonitoiminnan! Riippuu niin paljon ihmisestä! Ei kannata turhaan pelotella, kun se on niin yksilöllistä!
Voi kun voisinkin rohkaista akneongelmaisia naisia käyttämään pillereitä, mutta en todellakaan voi...
Itselläni oli jo ennen Diane Novia yksi Roa-kuuri takana. Pillerit aloitin "tukihoitona" sekä akneen että ehkäisyyn noin 7 vuotta sitten. Viime keväänä sitten loptin pillerit - ja nyt on sit taas Roa-kuuri päällä.
Niin että kyllä ne pillerit oikeesti voi myös peittää akneongelmaa tooooosi kauan.
ongelmani yli 30-vuotiaana. se on kauhea tilanne oli minkä ikäinen tahansa. 21-vuotiaana aloin syömään diane novaa hormoonivaivoihin. lopetin ne koska verenpaineet heitteleen ja muutenkin. en älynnyt että saisin pahat ihovaivat. silti olen iloinen että lopetin. ja nyt haluan ainakin edes varoittaa naisia koska itselläni on kokemusta. ihotautilääkäri kyllä sanoi että ilman dn mulla olisi voinut olla ehkä akne sen 11 vuotta.
siis mitkä 11v? ja mihin hormonivaivoihin aloitit? kun itse sain käsityksen ettei sulla ollu aknea ennen pillereitä! ja kun dianeja määrätään yleensä aknen hoitoon, niin ei ole mitään järkeä aloittaa niitä jos ei ole aknea, ja ei mikään ihme että tulee niistä sitten akne!!
kyllä diane novaa syödään moneen muuhunkin vaivaan kuin akneen. kannattaa lukea paketin tekstit tarkkaan.
mutta jos maalaisjärjellä ajattelee niin mitä järkeä aloittaa niin korkeahormoniset pillerit jos ei ole aknea? siinähän vasta ne hormonit menee sekaisin!
mä söin diane novaa reilut 2 vuotta, lopetin kesällä 2005. Iho pysyi hyvänä n.4kk. Joulukuussa iho huononi äkillisesti. toiseen poskeen tuli useita tulehtuneita finnejä. Siinä sitten juoksin paniikissa kosmetologille, yksityiselle yleislääkärille ja lopulta ihotautilääkärille. nyt olen syönyt kuukauden roaa ja alkaa jo hellittämään. puheet diane novasta todella ovat totta! en voi kuitenkaan sanoa että naamani varsinaisesti olisi "räjähtänyt" novien takia. ongelmani oli kuitenkin paikallinen ja lievä. mutta totta kai muutamakin finni saa kauhun valtaan, kun iho on pysynyt hyvänä monta kuukautta. nyt on naamassa muutamia pieniä arpia, jotka luultavastu vaalenevat ajan myötä.
ei sulle sen jälkeen tullu enää finnejä? jos se olikin joku ohimenevä reaktio lopettamisen seurauksena.
en tiedä mikä reaktio oli mutta en jääny aikaileen, koska finneistä jäi kuitenkin arpia. kyllä tässä kuurin aikanakin on vielä muutamia finnejä tullu, mut ei kyllä enää sellasia sinipunaisia tulehtuneita..
taplaa tavallaan...
mä ainakin syön pillereitä kuin roaccutania, kun tarvin kuitenkin ehkäisyä niin roa-kuurin aikanakin joutuisin syömään jotain pillereitä, kun en kumeista tykkää enkä luota niihin oikein. Niin mitä järkeä lopettaa nää jos kerran auttaa. Ja pääsin näitten avulla eroon kivuliaista runsaista kuukautisista.. siis kyl niitä kuukautisia edelleen tulee :D mut ei enää niin ongelmallisia kuin ennen, helpotti kummasti elämää. Ei voi ennustaa miten joku lääke vaikuttaa ihmiseen eikä voi yleistä koska kaikki on niin yksilöllistä. Ja ihan turhaa ja tyhmää huutaa täällä että älkää aloittako sitä ja tätä koska joku voi saada oikeasti pysyvääkin apua, kokeilemalla se vain selviää!!
tarkoitin että syön MIELUUMMIN pillereitä kuin roaccutania tai muita lääkkeitä. Ei näistä edes tuu mitään sivuvaikutuksia, ja ei ne niin vaarallisia ole kuin muut aknelääkkeet jotka vaan pilaa suolistoa ja muita sisäelimiä.
vaikka akne palaakin lopettamisen jälkeen niin saan ainakin elää muutama vuosi siloposkena, kukaan ei jotenkin ota sitä huomioon.:P
ole huutanut. jokainen haluaa varoittaa toisia omista huonoista kokemuksista. ettei muille kävisi samoin.muuten tällainen keskustelu palsta on aika turha.
http://www.crohnjacolitis.fi/cgi-bin/yabb/YaBB.cgi?board=ravintoasiat_area;action=print;num=1110718332