Voiko amppelimansikkaa kasvattaa itse siemenistä? mistähän sais siemeniä jos tallainen edes on mahdollista? olen etsinyt markkettien siemenhyllyt, ei ole osunut kohdalleen. Esikasvatus? Antakaa neuvoja aloittelijalle.
anppelimansikka
uuden opettelija
7963
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Osta jatkuvasatoisia mansikoita taimipoteissa keväällä kun tulevat myyntiin (edullisempia kuin amppeleissa) ja istuta itse amppeliin tai parvekelaatikkoon. Tekevät rönsyjä eka kesänä reippaasti, joista saat uusia taimia.
Ei kannata kaikkien antaa tehdä rönsyjä (leokkaa poikki heti kun huomaat), koska silloin eivät kuki ja eivät tee satoa.
Seuraavanakin vuonna tekevät loppukesällä rönsyjä, mutta paljon vähemmän.
Hei! itse ostin vuosi sitten kevääksi amppelimansun, syksyn tullen istutin sen maahan. keväällä haen sen takaisin parvekkeelle. en kyllä katkonut viime vuonna niitä rönsyjä kai ollenkaan, mutta kyllä se mansikoita silti teki..
mutta on kai mahdollista taas odottaa uusia marjoja tänä kesänä? toivottavasti..
oli eka kokeiluni tuo viime kesän kasvi.
Kyllä onnistuu talvetus, minäkin kaivan talveksi mökin kasvimaalle. Tekee enemmän satoa, kun leikkaa rönsyt pois (jos ei niitä tarvi lisäykseen) ja myös kuluttavat turhaan mullan ravinteita. Ja vinkkinä kun laitat talvilevolle maahan, laita kaivettuun kuoppaan/vakoon (mihin istutat)pohjalle vaikka leikatusta roskapussista (pitää olla sellainen "kahiseva", hengittävä) niin reilu pala, että tulee reippaasti reunojen yli; keväällä on helppo nostaa ja saa myös aikaisemmin nostettua, vaikka maa olisi vielä jäässä.
onnistuu paremmin, kun ostat jatkuvasatoisen mansikan pikkutaimia.
Siemeniä kyllä saa vaikka kyselemällä ja tilaamalla siemenfirmoista. Ja ohjeet saa tietenkin myös myyjältä!
Kokeile hakusanalla siemenliikkeet tai puutarhatliikkeet tms.
ONNEA!
kalevan prismasta tampere
Ostin amppelimansikan siemeniä k-raudasta.
Kylvin kuukausimansikan siemeniä kuukausi sitten kaktusmultaan. Ohjeen mukaan pidin astioita ensin pimeässä ja viileässä. Astian päälle muovikalvo, että kosteus säilyy. Hyvin lähtivät kasvamaan. Lajikkeet RUGEN ja BOWLENZAUBER. Taimia tuli yhteensä noin 200 kpl. Nyt on oikeat kasvulehdetkin siinä kunnossa, että voin koulia taimet parin sentin välein ruukkuihin. Näitä voi kasvattaa myös amppeleissa.