ikää on 21 ja mulla on lähteny hiusraja kasvaa tosi ylhäältä ja sit mulla on sivuilla kauheet piilokaljut :( ja oon siis tyttö..mikä auttaa kaljuuteen?en oo ikinä törmänny asiaan enkä perehtyny kun en olis ikinä uskonu et tän ikänen tyttö kaljuuntuu..voi olla kyllä geeneissäkin kun molemmat vanhemmat melko kaljuja. mut onko mitään keinoa estää kaljuuntua?ja kasvattaa tukkaa kaljuihini kohtiin?
puolikalju tyttönen
apua
73227
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
yhteyksiä, [email protected]
minulla voisi olla sinulle apu.
En tiedä oliko heppu tarkoittanut tuon kirjoituksen vitsiksi mutta älä koskaan ota yhteyttä ihmisiin jotka eivät voi ääneen sanoa millä aikovat sinua auttaa.
Hiustenlähtöön ei ole (yrittääpä tuo heppu kaupata mitä hyvänsä) mitään hirmuhyviä lääkkeitä olemassa.
Jos kyse nimenomaan on perinnöllisestä hiustelähdöstä, jota tuo hyvinkin kohdallasi voi olla, niin voit kokeilla Rogaine nimistä ainetta.
Sitä saa apteekista ilman reseptiä ja se sopii naisille myös.
Ei se mikään ihmelääke ole mutta auttaa yleensä ainakin jonkun verran.
Vielä kerran, ole varovainen jos päätät kokeilla mitä tahansa muuta "lääkettä" kuin rogainea.
Tällä palstalla liikkuu paljon huijareita jotka ovat valmiita myymään kaikenlaisia ihmelääkkeitä sikahintaan epätoivoisille.
paljonko toi rogaine maksaa? onko se oikeesti tehoavaa? kiitos
Omalta osaltani aine tehoaa miten kuten.
(eli on tullut takaisin sellaista ohutta n 3 senttimetrin pituista nukkaa ohimoille)
Vaikka se ei ole paljoa, niin se villamaisuus antaa sen vaikutelman ettei mitään hiustenlähtöongelmaa edes ole.
Tuohon samaan periaatteeseen käsittääkseni hiuspöly perustuu. Rogainen kasvattamissa hiuksissa on kuitenkin se etu että ne ovat, toisin kuin hiuspöly, jatkuvasti päässä :)
Ikävä kyllä en osaa sanoa miten hyvin/huonosti aine tehoaa naisiin. Muistaakseni tulokset ovat naisten kohdalla samanlaiset kuin miesten.
(eli jonkunlaisia tuloksia esiiintyy n 80% käyttäjistä)
3KK annos maksaa n 70€.
..entinen työkaveri, joka joutui lopussa käyttämään huivia, kun kaljuuntu niin pahoin. Oli myöskin nainen. Syytä ei aluksi meinannut millään löytyä, mutta lopuksi selvisi verikokeissa jonkin hivenaineen puutostila. Hän sitten alkoi syömään vitamiineja ja ko. hivenainetta ja hiukset kasvoi takaisin. (Harmi kun en muista hivenaineen nimeä)
Käypäs vaikka paikallisessa luonteistuotekaupassa ja kysy sieltä. Lääkärissäkään käynti ei varmaan olisi pahitteeksi.
kuulemma vaikuttaa joillakin, mutta taustalla lienee juuri puutostauti ja siitä johtuva hiustenlähtö. Lisäksi ainakin b-vitamiinin puutos aiheuttaa ja vähärasvainen (liian) ruokavalio.
Itse olen kokeillut Rogainea pariin otteeseen. Molemmilla kerroilla pettymys oli suuri, kun uusia hiuksia ei selkeästi kasvanutkaan lähes vuoden käytön aikana, ainoastaan epämiellyttävää nukkaa alkoi kasvamaan otsalle:(
hei
tukan lähtö voi lisääntyä esim jos painosi on pudonnut, jos anemiaa, tai jos jokin b-vitamiinin imeytymishäiriö esim.
Ruokavalion vilkaisu voi olla hyväksi. Valkuaisköyhä ruokavalio esim on tukallekin huono asia. Saatko ruoassa riittävästi sinkkiä (sen määrä vähenee tulehduksissakin). Sain itse neuvon, että 3 krt viikossa pitäisi syödä keitetty kananmuna, se on tukalle hyväksi. Ravitsemustilanne tosiaan selvitä. Saatko kaikkia hivenaineita riittävästi eikä liikaa. (E- A C B-vit.
Mutta kannattaisi kyllä sun käydä lääkärissä tukkasi takia. Voi olla jokin kilpirauhasen tms hormonin häiriö, infektio päänahassa tai muita juttuja jotka vaikuttaa.
Ja karvanystyjä on epävarmaa saada enää stimuloitua toimimaan, jos hiustenlähdöstä kuluu 2-3 vuotta joten toimi. Siis lääkäriin joka kartoittaa tilanteesi.
Asiaan voi varmaan vaikuttaa!!!