Merivesi auttaa

akne-enka

5

1619

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kesäisin uin todella usein meressä, rannalla kun asun. Kai ne näppylät vähän häviää muttei kokonaan. Uimahallin kloorivesikin on varmaan tehokkaampaa.

    • silja

      Merisuolalla monet hoitavat akneihoaan ja sanovat, että tuloksia tosiaan syntyy. Uskon siis tuohon merivesiteoriaan. Itsekin olen vähintään joka toinen ilta alkanut tehdä itselleni merisuola-oliiviöljynaamion.

    • totta se on

      Joo, uskon kyllä täysin tuohon väittämään. Mulla oli lapsena tosi paha märkärupi kasvoissa joka ei toennut millään lääkkeillä eikä voiteilla joita lääkäri oli määrännyt. Sitten perheen kanssa saareen mökille jossa isä pesi kasvoni joka päivä merivedellä. Kahdessa päivässä kasvoissa ei ollut enää mitään, vaikka lääkkeet jätettiin kesken. Muistan itsekin kuinka se vain hävisi. Myöhemmin teininä huomasin aina mökillä ollessani ihon olevan täysin finnitön, koska uin ja pesin itseni merivedessä päivittäin. it really works!

      • merivesi hyvää

        hei
        hauska kuulla kokemuksestasi! Olen itse huomannut, että meriveden jäljiltä iho on tosi hyvínvoiva ja pehmeä. Arvelen että kyseessä on pitkälti mineraalit jotka suolaisessa vedessä ovat. Että ne tekevät iholle todella hyvää. Ihon kauttahan imeytyy ja poistuu huomattavasti aineita kehoon, kehosta.
        Ja ehkä se suolapitoisuus tappaa jotain bakteerejakin.


    • utelias.

      Eli siis miten pesen kasvoni tällaisella merivedellä?? Siis sekoitanko vain vettä ja merisuolaa, ja huuhdon sillä kasvoni? vai miten? kertokaa ihmeessä!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      138
      13172
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      82
      3629
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      95
      2904
    4. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      36
      1379
    5. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      273
      1364
    6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      148
      1309
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      115
      1264
    8. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1184
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1071
    10. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      184
      943
    Aihe