Millä tapaa eri huoltoasemilla myytävän polttoaineen laatua (esim. oktaaniluvun paikkansapitävyyttä) valvotaan?
Olen nimittäin huomannut muutamalla Tampereen alueen huoltiksella tankkauksen jälkeen, että moottori alkaa nakuttaan ihan hirveästi. Sitten taas toiselta asemalta tankkauksen jälkeen se loppuu. Voiko eri ketjujen käyttämät erilaiset lisäaineet selittää tälläisen käyttäytymisen vai onko mahdollista, että jotkin halpa-asemat yrittää parantaa tulosta myymällä esim. 95E sijasta pienempioktaanista bensaa (saako sillä edes mitään säästöä?)
Entä mitä haittaa siitä on jos moottori nakuttaa hirveästi? Pysyykö polttoaineen oktaaniluvun itse tarkistaan jollain tapaa?
Polttoaineen laadun valvonta
8
1561
Vastaukset
- toisen värisiksi
Taas yksi joka varmasti tietää että näin on näreet.
Jos käyttäisit ysikasia voisi epäillä vikatäyttöä, mutta että joku öljyyhtiö tekisi alle 95 oktaanista menovettä menee jo vainoharhaisuuden puolelle.- Suomessa myytävä
bensa tulee Nesteeltä joko Lötviikistä tai Armonlaaksosta. Samasta putkesta eri öljy-yhtiöiden tankkiautoihin.
Kukaan ei tuo enää bensaa ulkomailta, kun €$$0kin rupesi monopoliyhtiön asiakkaaksi, jolloin välittömästi bensan hinta nousi. Joku tietävä voisi valistaa meitä tietämättömiä, miten €$$0 painostettiin/lahjottiin monopoliin. Jos nimittäin uskaltaisi. - aloittaja
Aloitusviesti ei ollut tarkoitettu väitteeksi vaan ennemminkin kysyin muita mahdollisuuksia, kun ainoa jonka itse tiedän aiheuttavan naputusta, on juuri tuo oktaaniluvun alhaisuus.
Auto kuitenkin pysyy koko ajan samana, polttoaine vain vaihtuu eri asemilta erilaiseksi. - aloittaja
Suomessa myytävä kirjoitti:
bensa tulee Nesteeltä joko Lötviikistä tai Armonlaaksosta. Samasta putkesta eri öljy-yhtiöiden tankkiautoihin.
Kukaan ei tuo enää bensaa ulkomailta, kun €$$0kin rupesi monopoliyhtiön asiakkaaksi, jolloin välittömästi bensan hinta nousi. Joku tietävä voisi valistaa meitä tietämättömiä, miten €$$0 painostettiin/lahjottiin monopoliin. Jos nimittäin uskaltaisi.polttoaine tulee samasta paikasta, mihin perustuu väite eri ketjujen käyttämistä erilaisista lisäaineista? Käykö se tankkiauto ensin jossain ottamassa omat aineet sinne sekaan?
- Suomessa myytävään
aloittaja kirjoitti:
polttoaine tulee samasta paikasta, mihin perustuu väite eri ketjujen käyttämistä erilaisista lisäaineista? Käykö se tankkiauto ensin jossain ottamassa omat aineet sinne sekaan?
bensaan ennen lisäsi tankkiauton kuski, nykykäytäntöä en tiedä. Neste laittaa/laittoi ensin omansa ja sitten kuski tankkiauton säiliöön omiaan; jonkun firman kuski korkillisen, toisen ämpärillisen. Itse perusbensa tuli samasta putkesta kaikkien firmojen tankkiautoihin.
- autokauppias
muuan autokauppias entinen rallikuski Timo Salonen on menettänyt suurajoissa ajamansa sijoituksen olikohan se 3:s tai4:s ja aine oli tankattu nesteen mittarista 99 oktaanista vaan oktaani oli 100.1 muistaakseni eli karvan yli sääntöjen salliman!
Päivän olen myös rassannut autoa missä oli dieseliä tankissa ihan 95 pistoolista laitettuna! Ainut asia, mitä silloin ihmettelin oli, että ei haise bensa, vaikka kuinka starttaa ja kuitenkin se sitä nosti, mutta en myöskään dieselin hajua siitä suodattanut nenääni vaan luin asiasta aamun lehdestä, kuinka oli vanhingossa kuski laskenut vähän väärää ainetta säiliöön ja saattaa aiheutta pientä nykimistä ja jos ongelmia niin piti ottaa yhteys sinne asemalle sai sitten ilmaisen öljynvaihdon ja uudet tulpat>> Päivän olen myös rassannut autoa missä oli dieseliä tankissa ihan 95 pistoolista laitettuna! Ainut asia, mitä silloin ihmettelin oli, että ei haise bensa, vaikka kuinka starttaa ja kuitenkin se sitä nosti, mutta en myöskään dieselin hajua siitä suodattanut nenääni vaan luin asiasta aamun lehdestä, kuinka oli vanhingossa kuski laskenut vähän väärää ainetta säiliöön ja saattaa aiheutta pientä nykimistä ja jos ongelmia niin piti ottaa yhteys sinne asemalle sai sitten ilmaisen öljynvaihdon ja uudet tulpat >>
Kyseessä taisi olla Lohjan A24? :)
Btw Loimaa Nesteellä on huhujen mukaan joku seko ukko joten ei tiedä mitä sieltä pumpusta oikein autoonsa saa, mutta onpahan aina silloin tällöin 95:n hinta jopa 11c 98:a halvempi, hetken aikaa!
- SeppoMikkonen
Onhan tässä kyse palotilassa tapahtuvasta nakutuksesta? Siis siitä, että bensiini syttyy omia aikojaan ennen tulpan kipinää eikä kolinasta venttiilien välyksissä. Nakutus on korkeataajuiselta kilinää tai ritinää ja kuuluu kiihdytyksessä tai vedätyksessä (ylämäki, perävaunun veto). Jos se on sitä, on tapaus vakava, koska se voi rikkoa moottorin.
Oktaaniluku on bensiinin tärkeimpiä ominaisuuksia, jossa kukaan kunniallinen öljy-yhtiö ei pelaa vilunkia. Se mitataan jokaisesta bensiinin valmistuserästä. Minimi 95 on Suomessa lakisääteinen ja Tulli valvoo sitä ottamalla satunnaisnäytteitä, vähintään 100 kpl 95:ttä ja 100 kpl 98:aa vuodessa pitkin huoltoasemia. Oktaanilukua ei voi mitata itse. Puhdistavat lisäaineet eivät vaikuta oktaanilukuun. Metallisilla lisäaineilla voisi oktaanilukua nostaa, mutta ne ovat autonvalmistajien tai lain kieltämiä (lyijy, rauta, mangaani).
Oktaaniluku tippuu, jos säiliöautokuski tiputtaa vahingossa bensan sekaan dieseliä. Näin on joskus valitettavasti käynyt. Tapauksen havaitsijan pitäisi ottaa heti yhteyttä öljy-yhtiöön eikä arvuutella asiaa nettipalstoilla, sillä pienikin määrä dieseliä bensan seassa aiheuttaa käyntihäiriöitä ja moottoriöljyn laimenemista ja koska isommissa määrissä nakutus voi rikkoa moottorin.
Seppo Mikkonen
Neste Oil
[email protected]
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.182572Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0162081909Naiseni on todellinen seksipeto
Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu591589Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt1021521Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno491446Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas1981289- 961216
Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.
Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.1511105Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."
Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks171015Kaupunginjohtaja ja kehitysjohtaja erotettava !
Mokia tulee mokien perään. Nyt viimeksi tämä valtavaa mainehaittaa aiheuttanut päätös häätää Mikkeliläiset asukkaat pako136878