yläraajojen

ja jäykkyys. Eli aloitin Thyroxin lääkityksen noin 1,5 kk sitten kilpirauhasen puolipoiston jälkeen. Melko nopeesti nostin annokseen 0,1 mg/pvä kyllästyttyäni vajaatoiminnan oireisiin. Kontollissa viikko pari sitten arvot menneet aika korkeiksi, T4V 20 (lähtötaso alle 10) ja TSH
3800
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

ei pidä liian nopeesti nostaa, siinä käy juuri noin.
Tosin noista niskan jäykkyyksistä en tiedä kuuluuko ne tohon. Mutta sittenhän näet kun tilanne tasoittuu.

Äänestä
  • niin jäi sanomatta että niska-hartiaseudun vaivoja minulla on ollut muutenkin, en aattele että liittyis kilpirauhasongelmaan, johtunee päätetyöskentelystä, pitkistä ajomatkoista ja isoista tisseistä..ja liian vähästä liikunnasta ;)

    Äänestä

kyllä liikaoireilta joten hyvä oli laskea annosta. Arvotkin on ylärajoissa joten puoltaa liikaoireita. Ehkä syynä oli liian nopea nosto. Seuraa oloa, jos oireita vielä esiintyy pitkään, kannattaa tiputtaa annosta vielä hiukan. Kun olo tasaantuu, kannattaa seurata oloa ja jos menee taas vajaalle niin varovasti nostaa.
Alussa käy helposti juurinoin. Elimistö ei pidä liian nopeista muutoksista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


voimattomuus kirjoitti:

ja jäykkyys. Eli aloitin Thyroxin lääkityksen noin 1,5 kk sitten kilpirauhasen puolipoiston jälkeen. Melko nopeesti nostin annokseen 0,1 mg/pvä kyllästyttyäni vajaatoiminnan oireisiin. Kontollissa viikko pari sitten arvot menneet aika korkeiksi, T4V 20 (lähtötaso alle 10) ja TSH

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu