Hei, olisko joku käynyt ostosreissulla Bangkokissa. Mikä olis paras ostari tai paikka mihin kannattaa mennä jos on aikaa neljä vuorokautta.
Bangkok ostosmatka
11
9019
Vastaukset
- ...
Siellä saat menemään kaikki neljä vuorokautta.
- kissa
Millainen hintataso mbk:ssa? Löytyykö sisustustavaroita? Muutkin ostoskeskukset kiinnostavat, hintataso, millaista tavaraa jne.
- Asko
Joo MBK on hyvä ja toisella puolella ilmarataa on Siam Center ja Siam Discovery Center. Central World Plaza (takana on uusi Siam Paragon joka oli viime kesänä viela rakenteilla)ja sitä vastapäätä Big C.Bangkok on täynnä isoja ostareita ja markkinoita mm.Suan-Lum Night Bazaar Lumpini puiston vieressä.Pantip Plazassa on 6 kerrosta elektroniikkaa.Täss on vain pieni osa. Mahtava ostoskaupunki.
- isokorva
Siitä kaupungista ei ostamalla tavara lopu...taas oli laukut tullessa painorajoilla.Aikaa kannattaa varata shopailuun reilusti.Todellakin jo MBK voi viedä sen nejä päivää, jos meinaat kaikki katella plus monet muut hehtaarihallit...Löytyy aitoa ja aitoa jäljitelmää, joten siinä suhteessa kannatta katsella.Mut hintataso =)
- Jorgos
Helposti unohtuu tullausraja EU:n ulkopuolelta ostettujen tavaroiden osalta. Suomeenhan saa tuoda määrällisesti rajoitettujen tuotteiden lisäksi muita tuotteita tullitta ja VEROITTA enintään 175 euron arvosta. Katto tulee aikas helposti vastaan jos ostaa esim. merkkifarkkuja, elektroniikkaa yms.
- täyteen
Vaihda levyä. Ketä kiinostaa tullausraja.
- Jorgos
täyteen kirjoitti:
Vaihda levyä. Ketä kiinostaa tullausraja.
haluavat olla tietoisia moisesta rajasta, ettei tule yllätyksenä Vantaalla, kun otetaan sivuun vihreältä linjalta.
Miksi yleensä kysyit moista? Outoa, olet varmaankin niitä joita tieto yleensäkään ei kiinnosta. DDR aika on ohi!! - ihmettelijää
Jorgos kirjoitti:
haluavat olla tietoisia moisesta rajasta, ettei tule yllätyksenä Vantaalla, kun otetaan sivuun vihreältä linjalta.
Miksi yleensä kysyit moista? Outoa, olet varmaankin niitä joita tieto yleensäkään ei kiinnosta. DDR aika on ohi!!Mitenköhän tulli osoittaa että matkalaukusta löytyvät rievut on ostettu juuri ko. matkalla??!
- täyteen
ihmettelijää kirjoitti:
Mitenköhän tulli osoittaa että matkalaukusta löytyvät rievut on ostettu juuri ko. matkalla??!
Niin sanopa se. Varsinkin jos osaa on jo käytetty. Elektroniikkahan on Thaimaassa aika kallista eli ei oikein kannata tuoda.
- Jorgos
ihmettelijää kirjoitti:
Mitenköhän tulli osoittaa että matkalaukusta löytyvät rievut on ostettu juuri ko. matkalla??!
Sen ainakin tiedän ettei tullausrajan ylittyessä ainakaan kannata mennä hakemaan tax free palautuksia.
Ja kyllä ammattilaiset tullissa tietää mikä yksittäinen arvokkaampi tavara on ostettu esim. Thaimaasta.
Jos ostaa käyttötavaraa, vaatteita ym. niin laput pois ja pariin kovaan käyttöön ja sitten pyykkisussiin.
Jos tulee muille jotain asiaan liittyvää mieleen, niin antakaa ihmeessä vinkkejä tai kertokaa kokemuksista.
- Aamulla kohti Aasiaa...
Jos ei mene merkkivaatteita etsimään, kannattaa käydä Pratu Namissa Bayoke Sky hotellin vieressä. Siellä on samaa kamaa kuin MBKssa, mutta vielä vähän halvemmalla :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17322269Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant749486Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.297470Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va806315SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1825950Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot344966HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1084620Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1014376Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo872060Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k791345