Sain viikon antibioottikuurin korvatulehdukseen, joka on oikeassa korvassa. Lääkärissä käydessä taisi tästä oikeasta korvasta alkaa kuulua tinnitusta, joka on jatkunut ikävän kuuloisesti jo useita tunteja. Nyt mukaan on tullut myös se, että ihmisten puheet kuuluvat oikeassa korvassa kaikuna. Eli onko tämä tinnitus tilapästä tässä "paineistuneessa" korvassa, mistä se johtuu ym ???
korvatulehdua ja tinnitus
flunssa&korvatulehdus
3732
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Hei!
Itse olen huomannut saman, että tinnitus on voimakkaampaa korvan ollessa tulehtunut tai tukossa. Kerran puhkaistiin tärykalvo ja huomasin parin päivän päästä että tinnitus hälveni. Jos antibioottikuuri ei tepsi tai korva ei aukea, suosittelen puhkaisua, korva aukeaa heti.
Korvaan menee hermot niskan kautta. Jos ne on pinteessä, niin seuraa kroonista korvatulehdusta tai tinnitusta. Joskus molempia.
Höh, korva on tuntunu jo kauan aikaa muuten normaalilta, paitsi että tinnitus jatkuu vieläkin.