KAUNEIN kaupunki?

Romantico

Haluaisin näyttää kullallenikin vähän mualimmoo ku itse reissannut aina ja ukkoni ei ruotsia kauempana...
Haluaisin viedä hänet romanttiselle matkalle jonnekin lämpimään, suht kaukaiseen, ei ihmisten täyttämään kaupunkiin/kylään tms. jossa olisi kivoja pikku kahviloita jne. Emme halua rantalomakhoteisiin, mielellään ei lähellekään uimarantoja!! Emme ole myöskään kylpyläihmisiä.

Itse olen rakastunut kreikkaan, joten erityisesti sen ja kreikan saariston pienet kivat kylät yms. kiinnostavat mutta kaikki muutkin "huomioidaan"!

Nyt paljon ihania ehdotuksia!

10

3023

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • matkaan

      näin aluksi, asuinpaikaksi Oia, rauhallista ja intiimiä. Kesällä kuumaa kuin h-tissä.

    • simo

      Menkää Roomaan vaikkakin siellä on ihmisiä.

    • Omin Päin

      Rauhallisia, idyllisiä ja todella rentouttavia romanttisia paikkoja on kaikkialla. Esim Viron Saarenmaa on edullinen ja upea paikka vaikka pyöräillä. Sinne ja sieltä pääsee nopeasti kotiin. Eikä tarvi lentää tuntikaupalla. Tosin ne kahvilat appelsiinipuun alla puuttuvat. On aika maaseutua.

      Jos olisin teidän tilanteesta, niin ottaisin pelkät lennot johonkin maahan (espanja, italia, ranska, kaukomaat) ja siellä alkaisin kysellä sen maan kohteita. Tämä on ehdottomasti halvin ja mielenkiintoisin tapa matkailla. Tosin vaatii seikkailuhenkeä.

    • Ei kokemusta

      Jospa unohtaisit kaiken matkakokemasi ja lähtisit ukkosi kanssa seikkailulle. Älä yritä olla asiantuntija, koska jokainen matka on uusi kokemus, jos sen haluaa niin kokea. Ulkoiset puitteet eivät takaa hyvää matkaa.

    • marjatta

      mielestäni venetsia on kaunein kaupunki.
      se on satumaisen kaunis vanha kaupunki ja autoton.
      marjatta

    • Koettu

      Paikkahan riippuu tietty ajankohdasta. Ota suunnaksi Ticino (etelä-Sveitsi), siellä kohtaavat Italialainen ja keskieurooppalainen kulttuuri ja ihmiset. Kivoja kaupunkeja (Ascona, Locarno, Lugano), mukavia ihmisiä. Lähes välimeren tunnelma järvillä ja toiselle puolen Alpit.
      Toinen hyvä paikka on Ranskan ja Sveitsin rajaseutu Genene-järven ympäristössä.
      Ranskalaiset ja Sveitsiläiset pikkukaupungit sijaitsevat nauhana toistensa perässä järven pohjoispuolella. Siellä kenelläkään ei ole kiire mihinkän, aina on aikaa kahville. Esim. Divonne-les-Bains, pieni ranskalainen kaupunki 20 km Genevestä oli viime kesänä hieno paikka.

      Ottakaa lennot johonkin ja maastoutukaa pikkukyliin.

    • tizy

      Itse olin juuri kesällä Englannissa ja ihastuin oikopäätä.Aivan mahtava paikka!Esim.Eastbourne oli loistava ja kaunis.Aurinkoa piisasi(siis kesäkuukausina)ja palmuja kasvoi rantakadulla.Muutkin pienemmät englantilaiset kaupungit ovat aivan ihania.Hastings,Canterbury,tai Scotlanti!Mitkä maisemat!!

    • myös matkustanut

      Venetsia aivan paska koska liikaa ihmisiä. Rooma järjettömän kallis. Englantilaiset itsekeskeisiä vahakantaisia idiootteja. Kreikka ihan kiva myös esim knossokset jne. Portugalissa kivat mestat auringo paistaa mutta ei silti oo liian kuuma ku atlantti jäähdyttää ja hinnatkin vielä kohtuulisia . Sveitsi sairaan kallista ja ranskassa pärjää vain ranskalla. Kreikka tai portugali. Ehkä joku israelkin vois olla eksoottinen kokemus en kyllä itse ole käynyt ajattelin vaan että nyt siellä saa turistit erikois kohtelun kuulin vaan ja tarkoitan positiivisessa mielessä erikoiskohtelun.

    • Tii

      Minusta lähes kaikki Euroopan vanhat kaupungit on kauniita, Rooma etunenässä ja oma Helsinkimme.

      Romanttiselle matkalle Rooma, Lissabon (omalaatuista rappiokauneutta, tosin aikaa käynnistä on jokunen vuosi), Barcelona. Keski-Euroopassa Bryssel ja sen läheiset kaupungit mm. Brygge ovat yllättäviä. Vanha Brygge olisi romanttisen yöpymisen paikka.

      Sen sijaan Ateenassa on kaunista vain vanhassa kaupungissa ja Akropolilla, joten Kreikka ei kaupunkilomakohteena ole hyvä. Kesällä siellä on kuuma. Mutta muuten Kreikan saaret ovat suosikkejani.

      Iso-Britannian vanhat kaupungit ovat myös mieleeni, Lontoo yksi suosikkini. Sieltä voi tehdä retkiä Cambridgeen, Oxfordiin jne. Myös Englannin vanhat rantakohteet ovat ihastuttavia, ehkäpä vaeltelu nummilla kiinnostaisi.

    • on upea

      Salzburg on aivan upea paikka, Itävallan kauneimpia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      48
      1032
    2. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      17
      959
    3. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      82
      841
    4. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      80
      759
    5. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      21
      727
    6. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      59
      621
    7. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      203
      618
    8. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      102
      604
    9. Persujen Puhoksen retki

      Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet
      Perussuomalaiset
      188
      572
    10. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      90
      538
    11. Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille

      Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html
      Maailman menoa
      259
      476
    12. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      71
      461
    13. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      85
      448
    14. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      36
      408
    15. Aika on tuonut järkeä

      Sä et tiedä musta kaikkea. Jos tietäisit, ymmärtäisit, miksi me ei sovita yhteen. Öljy ja vesi. En mä ole valehdellut,
      Järki ja tunteet
      42
      403
    16. 28
      377
    17. Persut eivät uskaltaneet tulla ulos

      Bussiin jäivät https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/d7f9fc57-dca0-40b8-9cb1-156e5872dba9
      Perussuomalaiset
      142
      376
    18. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      43
      372
    19. Ketkä käy potkimassa ovia öisin?

      Enää ei naurata.
      Haapavesi
      5
      368
    20. Miten viikonloppu meni

      Mielestäsi? Tapasitko kaivatun? Jos, etenivätkö asiat?
      Ikävä
      29
      348
    Aihe