Kannettavat?

Mulla on tämmönen kannettava Fujitsu siemens Amilo Windows XP ja tekisi mieli vaihtaa tämmöiseen Apple iBook G4 12" tai 14".

Kannattaako? Käyttäjien kokemuksia?

Mulla on tämmöistä tavallista Kuvankäsittelyä, nettisurffausta, musiikkia(p2p)

Kiitos
61382
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ilman muuta kannattaa. Kunnollisen kuvankäsittelyohjelman joutuu hankkimaan erikseen muuten loistavat ohjelmat mukana paketissa. P2P-softia en ole tällä kokeillut, taustamusiikkini kuuntelen shoutcastina (nettiradio) iTunesilla.
Surffailussa oikein hyvä Safari-selain mukana ja jos nyt tykkää firefoxista niin senkin voi ladata ja asentaa. Mielestäni Safari toimii jouhevammin ja varsinkin sivujen vieritys on pehmeämpää.
Kevyeen käyttöön oikein oiva pikku kone ja käyttöjärjestelmä OS X päihittää Winkkarit mukavuudessa ja turvallisuudessa.

Äänestä

Kummallakin nuo hommat luonnistuu upeasti. Mulla on ollut vanhempi 12-tuumainen ja nyt on vuoden vanha 14-tuumainen. Jos et tarvitse sisäistä DVD-polttoa, suosittelisin 12-tuumaista (loistavan pieni kannettavaksi) ja siihen kuvankäsittelyä varten reilu 17- tai 19-tuumainen lisänäyttö. 14-tuumaisen näytön resoluutiohan on sama. Iso ulkoinen työpöytä saadaan käyttöön eräällä apuohjelmalla, joka kyllä sulle neuvotaan jos ulkoisen lisänäytön hankit.

12-tuumaista saa ainakin Stockalta 999 €:lla.

Äänestä

Kannattaa huomioida että 12" ei saa polttavaa DVD-asemaa. Mutta toisaalta, Lacielta saa asemia, joissa tulee roxion Toast 7 mukana.

Itse varmaan päätyisin 12":een, koska uus iDVD osaa käyttää myös ulkoisia polttimia ja se Lacie Toast-paketti säästää muutaman kympin, jos vertaa erikseen ostamiseen.

Äänestä

...en ole hirvittävän usein "kannettavaa kannellut", joten olisko esim. MiniMac parempi vaihtoehto?
Yhteensopivia näyttöjä ja näppiksiä...minkä merkkiset käy?

Äänestä
  • Usein kannettavat tietokoneet ovatkin itse asiassa raahattavia koneita. 12" iBookia pystyy kantamaan kuitenkin melko helposti mukana. Kone on pienikokoinen ja kevyt. Mac Mini ilman näyttöä näppäimistöä ja hiirtä on puolet iBookia halvempi, joten jos et todellakaan kanna konettasi mihinkään, on Mac Mini parempi valinta.

    Näytöt ovat kaikki yhteensopivia ja näppäimistöistäkin suurin osa.

    Äänestä

  • Jortsu kirjoitti:

    Usein kannettavat tietokoneet ovatkin itse asiassa raahattavia koneita. 12" iBookia pystyy kantamaan kuitenkin melko helposti mukana. Kone on pienikokoinen ja kevyt. Mac Mini ilman näyttöä näppäimistöä ja hiirtä on puolet iBookia halvempi, joten jos et todellakaan kanna konettasi mihinkään, on Mac Mini parempi valinta.

    Näytöt ovat kaikki yhteensopivia ja näppäimistöistäkin suurin osa.

    kaikki PC-näppäimistöt ei täsmää näppäimistöasettelussa, joten kannattaa ostaa Applen näppis, tai Logitechin Cordless Desktop s 530-näppis/hiiri-paketti.

    s 530 Desktopin saatavuus ei vaan oo kovin hyvä, kun tuote on aika uus. verkkokauppa.com:ssa saatto olla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tyttönen:-) kirjoitti:

Mulla on tämmönen kannettava Fujitsu siemens Amilo Windows XP ja tekisi mieli vaihtaa tämmöiseen Apple iBook G4 12" tai 14".

Kannattaako? Käyttäjien kokemuksia?

Mulla on tämmöistä tavallista Kuvankäsittelyä, nettisurffausta, musiikkia(p2p)

Kiitos

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu