Morjesta !
ajattelin kysyä että voisiko joku kertoo jonkun nettisivun mistä löytäis lisätietoo noista ruohonleikkuri kisoista ?
kun olis kiva tietää että minkälaisia tai minkä periä ne käyttää niissä , kun ne kulkeekin yli 50km/h.
onko mitään suomalaista sivua missä kerrottais asiasta ?
ajattelin kysyä että voisiko joku kertoo jonkun nettisivun mistä löytäis lisätietoo noista ruohonleikkuri kisoista ?
kun olis kiva tietää että minkälaisia tai minkä periä ne käyttää niissä , kun ne kulkeekin yli 50km/h.
onko mitään suomalaista sivua missä kerrottais asiasta ?
Vastaukset 12
Vanhimmat
vaihdeta yksinkertaisesti hihna/hammaspyörä välityksiä ?
Olen kyllä nähnyt niitä joskus satelliittikanavilta , kaatumiset olivat kyllä rumannäköisiä , kun ei ollut mitään turvakaaria .
Ei tuohon tarvitse muuta vaihtaa kuin sopivat hihnapyörät ja kaasarista kierroksen automaatti säätö pois niin ottaa kiekkaa. Kokeile vaikka että vaihdet hihnapyörän toisinpäin ja tuon kaasuläpän auki niin johan kulku paranee kummasti. Rupeaa keulimaan jos vaan pito piisaa. Heppojahan noissa on normi kierroksillakin järestään yli 10. Tuolla muutoksella helposti 15hp ja niillä menee vaikka kuin kovaa jos vaihtaa tosiaan ne välitykset. Sitten jos halua että kulkee kunnolla niin kone jostakin moottoripyörästä tai moottorikelkasta, 150hp vie tuollaista laitetta kovempaa mitä kuski uskaltaa ajaa.
soli 79 vuonna ku meikä paino mutaa kakkoon länsivirginiasssa..
siiölo tollaset paskat ois saano maistaa< isänrakkaetta..
"paskat ois saano maistaa< isänrakkaetta"..
Taidat Niku olla ihan oikeasti sairas???
Ole reipas poika ja varaa aika terveyskeskuksesta.
taisi olla vähän pikku "pöhnässä" eli perjantaipullon loppu löytyi !!
Tässä on yksi ruohonleikkuri, jolle on todistettavasti tutkattu 145 km/h nopeus.
Jotenkin sitä taitaa olla viritetty?...
http://raportti24.com/murray.html
--
Onko jenkeissä ruohonleikkureille minkälaiset laji luokat?
Suomessa vastaavaa viritystä käytetään junnu kiihdytysautoissa. Junnu stock 5.5hp B&S (200cc) vapaakykin variaattori ketjuvälitys huiput n. 80km/h. Junior comp B&S twin, max 650cc, vapaakytkin variaattori ketjut. Paras arvio nopeudesta vapaalla testivedolla 150 km/h.
Tuolla se leikkurikin kulkisi. Vähän vain variaattori jousien vaihtoa ja sopiva ketjuveto. Kyllä alkaa meno senjälkeen jo kuskia hirvittää.
kun kirjotat taikasanat: lawnmotor race
kun kirjoitat: lawnmower race
Esim. Ford mustang 250 km/h
mutta mistä saa ostettua uudet rattaat murrikkaan???
SUOMALAINEN SIVUSTO!!
http://ajoleikkurikisat.nettisivu.org/