Eli kaikki kulta-allergikot hoi!!! millaiset oireet teillä tulee kosketuksesta kultaan? Mietin tässä että tulenko kuulumaan ryhmäänne kun kämmeneeni ilmestyy juuri nimettömän alapuolelle (missä pidän kihlaa ja vihkaria) aika ajoin ankarasti kutisevaa, punoittavaa, pikkunäppyläistä, "vetistävää" ja hilseilevää ihottumantapaista ryyhelmää :(
Ja onko teillä mahdollisesti samaan aikaan esim. herkkä, atooppinen jatkuvasti kuiva iho "luonnostaan"?
Kiitos vastauksista etukäteen!
KULTA-ALLERGIAN OIREET??
11
6360
Vastaukset
- ei-allergikko
En ole millekään metallille tms. allerginen vaikka atoopikko olenkin. Silti esim. kellonhihna teki mulle samaa aikanaan, ilmeisesti herkkä iho ärsyyntyi, kun ei päässyt hengittämään. Eli allergian lisäksi syy saattaa olla ihan yksinkertaisesti ärsytyksessä, jolle herkkä ihon on hyvin altis.
- ihmettelijä
Mitenkäs on kun minun ei pitäisi olla allerginen, mutta kultaisista korvakoruista ärtyy ja kutisee korvareikien takaosat ja sit tulee sellasta mönjää. Ja korvakorun se osa, joka on reiässä tummuu -ei kai kullan pitäisi tummua?
Ko. korvikset ovat olleet minulla vuoden ja olen puhdistanut niitä desinfiointiaineella ja käyttänyt satunnaisesti.
Kultainen sormus ja kaulaketju ei ärsytä ihoa.
Ihoni on kuiva. - ?????????????
ihmettelijä kirjoitti:
Mitenkäs on kun minun ei pitäisi olla allerginen, mutta kultaisista korvakoruista ärtyy ja kutisee korvareikien takaosat ja sit tulee sellasta mönjää. Ja korvakorun se osa, joka on reiässä tummuu -ei kai kullan pitäisi tummua?
Ko. korvikset ovat olleet minulla vuoden ja olen puhdistanut niitä desinfiointiaineella ja käyttänyt satunnaisesti.
Kultainen sormus ja kaulaketju ei ärsytä ihoa.
Ihoni on kuiva.Ne korvikset on ilmeisesti kullattu, ei siis kultaa.
- Nimetön
????????????? kirjoitti:
Ne korvikset on ilmeisesti kullattu, ei siis kultaa.
Korut ovat kaikki kultaisia, en tiedä monenko karaatin. Tuskin ne kultajousessa huijaavat -korvikset maksoivat n. 50 euroa.
- keltakulta-allergia
.. kutisee ja tulee näppyjä. Varsinaisesti huomasin sen kun käytin keltakultaisia korviksia. Reijät tulehtu ja niistä tuli läpinäkyvää liimamaista nestettä :( Kysyin sitten koruliikkeestä asiasta ja sain kuulla että se olisi keltakulta-allergiaa. Valkokulta kuitenkaan ei aiheuta oireita, eikä mitkään "höpöhöpö metallit"...
Ja herkkä atooppinen iho mulla on kyllä kanssa..- hepsi
Itselleni valkokultainen sormus aiheuttaa allergiaa. Iho menee rikki, alueelle muodostuu pieniä näppyjä ja kohta märkii.
- Anonyymi
Valkokulta on kultaa siinä missä myös keltakulta. Samat oireet
- aurinkokello
Kotimaiset 18k kullat ovat puhtaita ja eivät aiheuta yleensä allergiaa. Sen sijaan 14k ulkolainen kulta voi sisältää monia allergisoivia metalleja.
Itselläni kestää vain 18k kultaa ja iho on muutenkin herkkä ja monia kosketus allergioita löytyy. Atoopinen ihottumakin on ja pahimmillaan käsissä. - tuore-morsian
ehkä viileä ilma kylmettää sormuksen ihoa nopeammin...?
- Anonyymi
Mun kudokset mätänee kullasta. Mikrosirut esimerkiksi sisältävät kultaa. Myös ihon alle sijoitettavat lääkeannostelijat sisältävät kultaa. Korvakorut mahdottomat, korvalehti märkii ensin ja jatkaa mätänemistä. Olo: kihlasormus aiheutti YLEISTULEHDUKSEN, joka tuntuu nuhaisen,kurkkutulehduksen oloisen olon. Ei silti niiskuta. 18 vuotta ilman sormusta, on ollut aikaa joka on kuin löytäisi maailman ekaa kertaa. Puhtaana. Mikrosirua ei kannata ottaa. Jatkuva flunssainen olo.
- Anonyymi
14k kihlasormus, ja pieniä vesinäppylöitä mitä rupee kutisee kun menevät rikki. En olen aikasemmin ajatellut että olisi sormuksesta, mutta kuin aina tulivat vain pelkää vasen kädelle! Ja jos olen ilman sormusta pitempää aikas niin häypyvät.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k512264Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖251058Aavistatko että moni tietää
Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut82972Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.11914Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt54883- 68873
Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me126853Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu10773Täällä istun ja mietin
Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu49759vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos22753