Sotka

tyytymätön asiakas

Onneksi kuopioon tuli nyt lisää huonekalu liikkeitä. Sotkalta en enää osta mitään, jos keittiön pöydästä halkeaa jalka irti ja pöydällä ei ole ikää kahta vuottakaan niin pöytä on niin vanha, että sitä ei korvata ja käyttö on ollut väärää jos siirrät sitä siivotessa ja osat rikkoutuu kun tuki puussa on oksan kohta. Joten Sotkaa muistan mainostaa oikein kovasti!! Terveisin vaan Akille! Valitus on jo kuluttaja lautakunnassa sisällä.

13

1761

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huonoa

      Osta seuraavaksi joko kunnon merkkihuonekalut tai sitten ihan puusepän tekemiä. Kestää. Itse en ostaisi Sotkaa - enää ei edes välttämättä Suomessa tehtyjäkään kuin pieni osa.

      • jiitee

        Niin, mutta välillä köyhän on pakko tyytyä halpaan.


      • Anonyymi

        Sotka velottaa suuria summia 4jalan ruuvaus 58 euroa kotiinkuljetus 4 kilometria 75 euroa. Ihan järkky hintoja näin hämeenlinnan sotkassa. En enää osta mitään sotkalta. Kotiinkuljetus pitäis olla kilometrien mukaan eikä ahneuden mukaan. Odotan vesi kielellä konkurssia. Kuka hullu tollasia hintoja maksaa


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sotka velottaa suuria summia 4jalan ruuvaus 58 euroa kotiinkuljetus 4 kilometria 75 euroa. Ihan järkky hintoja näin hämeenlinnan sotkassa. En enää osta mitään sotkalta. Kotiinkuljetus pitäis olla kilometrien mukaan eikä ahneuden mukaan. Odotan vesi kielellä konkurssia. Kuka hullu tollasia hintoja maksaa

        Jokaisella palstalla tulee keskustella palstan aihealueeseen liittyvistä asioista. Aiheeseen kuulumattomat aloitukset tai kommentit voidaan poistaa. Keskustelujen ikäraja seksipalstoilla on 18 vuotta.

        Jos huomaat keskustelupalstoilla sääntöjen vastaista sisältöä, ilmoita siitä aina ylläpidolle.


    • sulle

      1. Huonekaluliikkeissä on joskus uudenveroisia vaihtohuonekaluja, jotka ovat merkkituotteita ja takuulla Sotkaa PAREMPIA.

      Kuopion tilannetta en tunne, mutta Siilinjärvellä ainakin Kotisiilissä näin on (ottavat lähinnä itse myymiään vaihtoon).Tämä esimerkkinä - ei mainoksena.

      2. Siilinjärvellä Kuuslahdessa on usein huutokauppoja. Edullisesti saat puusepän tekemiä kalusteita - jos hyvin sattuu.

      • Anonyymi

        niin tyhmä ja perätön kommentti, koti-siili myy ainoastaan uutta tavaraa. joskus ennen ollut vaihdossa tulleita kalusteita yhdessä pienessä nurkkauksessa jossa luki muistaakseni käytettyjä ja vaihdossa tulleita huonekaluja, joita möivät lähes ilmaiseksi, kun piti saada tilaa uusille tuotteille varastoon.
        kun et kerran tiedä sitä vähääkään kannattaa idiootin olla hyvin hiljaa tai nimellään kirjoittaa jos uskaltaa.
        ei kannata luoda valheellista väärää kuvaa raukka.
        turhan huuteliat ovat ärsyttävämpi ihmisiä. hypätkää, älkää palatko :)


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        niin tyhmä ja perätön kommentti, koti-siili myy ainoastaan uutta tavaraa. joskus ennen ollut vaihdossa tulleita kalusteita yhdessä pienessä nurkkauksessa jossa luki muistaakseni käytettyjä ja vaihdossa tulleita huonekaluja, joita möivät lähes ilmaiseksi, kun piti saada tilaa uusille tuotteille varastoon.
        kun et kerran tiedä sitä vähääkään kannattaa idiootin olla hyvin hiljaa tai nimellään kirjoittaa jos uskaltaa.
        ei kannata luoda valheellista väärää kuvaa raukka.
        turhan huuteliat ovat ärsyttävämpi ihmisiä. hypätkää, älkää palatko :)

        Joku hullu jaksanut taas kaivella vanhoja viestejä esiin.


    • pitäs ampua alas

      Sotkan toimitusajat eivät pidä paikkaansa, lähetyksistä puuttuu osia yms. Kierrän nykyään koko liikkeen hyvin kaukkaa ja mainokset menevät heti roskiin.

      Saan kyllä tavarani muualtakin ja paremmin!

      • inkku

        taitaa suomessa olla huonekalualalla kaikissa vähittäismyymälöissä toimitusaikojen kanssa ongelmia. useassa liikkeessä, nimeltä mainitsematta, on jopa KUUKAUSIEN odottelut edessä. johtuen varmaan
        rajallisesta toimittaja/valmistaja määristä. itse olen saanut sotkalta erittäin asiallista palvelua, ja tavarat jopa heti mukaan.


    • kokenut

      Terve
      Kerroit,tyytymättömättömyytesi sotkasta ostamaasi ruokapöytää kohtaan. Ja noin 2vuotta ,sitten ostettu -jalka haljennut, kun siirsit sitä siivotessa. Tuota, kuinka ruokapöytä voi hajota jalasta, vaikka siinä olisi oksankohta -jos sinä sitä, siirtäessäsi NOSTAT ILMAAN ENSIN JA SIIRRÄT samalla. Jalat vain halkeavat ja kiinnityskohdasta osat rikkoutuu.. :) Puhuit ,vielä oksan kohdasta, pöytähän on sitten puinen, ja kestää aika paljon kovaakin käyttöä- tosin rajansa ,sillä puullakin.
      Minulla on hajonnut tv-tason sokkeli, kun siirsin sitä vetämällä, kulmasta hajosi palanen..sohvasta on vääntynyt jalka..ja muutossa ,kerran kaverilla lipesi ote sohvasta kierreportaissa, niin sohvapohjaan tuli reikä,kun se kohtasi portaikon kaiteen vapaasti pudoten..
      JOKAINEN oppii elämässä, kuinka toimitaan eri elämän arkitilanteissa. En minäkään ole mennyt valittamaan, joka käänteessä jotakin liikettä, ketjua, valmistajaa tai sitten yksilöiden ja nimeten jotakin myyjää, omista virheistä johtuen tulleesta "tuote" viasta.
      Noin 2 vuotta ostosta !! Just. Eihän kukaan valmistaja/tavaran toimittaja ole tuotteestaan vastuussa ,niin kauan, kun sen ostaja on elossa, taikka pöytä on ostajalla hallussa - kannattaa tutustua Kuluttajasuojalakiin tarkasti, se määrittelee ja rajaa ,niin ostajan, myyjän, ja myös valmistajan vastuun tuotteesta.
      Valmistajan vastuu tuossa tapauksessa ns. normaalissa tapauksessa on 6kk.
      Siis kuluttaja puolella on virheolettama-6 kuukauden virheolettama. Tämä tarkoittaa sitä, että 6 kk kuluessa kaupasta tehty reklamointi antaa kuluttajalle todistustaakkaedeun virheestä. Kuluttajan ei siis 6 kk sisällä kaupasta tarvitse lähtökohtaisesti esittää mitään näyttöä siitä, oliko virhe kulutushyödykkeessä jo sen luovutushetkellä vai onko se ílmaantunut kaupan kohteeseen tämän jälkeen. Myyjä joutuu tällöin itse osoittaa myydyn tavaran olleen virheetöntä luovutushetkellä vapautuakseen kaupanvastuusta. Myyjähän ei vastaa esim. kulutustavaran luovutushetken jälkeisistä huonontumisista lain perusteella ilman erityistä takuu tms. sitoumusta.
      Mainitsit ,että pöytää ei korvata- siis halusitko uuden pöydän?? toisen mallin !! Vai vanhan kuntoon, osan ilmaiseksi,- vai ihan vaan rahat takaisin??
      Ruokapöytä on kulutushyödyke, ja varmasti kovassa käytössä, varsinkin perheessä, jossa on lapsia -joka päivä- luulisin. Toivottavasti saat tapaukseesi asiankuuluvan vastauksen, jotakin kautta, jotta saat sisäisen rauhan.

      • Nimetön

        no nyt asia on kuluttaja valituslautakunnan tutkittavana. minulle olisi riittänyt kun olisin saanut uudet osat siihen pöytään.


    • veronmaksaja

      ja taas veronmaksajien rahoja viedään.. kiitti vaan

    • Anonyymi

      Kuopion sotkan palvelu oili tosi surkeaa eli oli viimeinen kerta sotkassa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Henkirikos kiuruvedellä

      Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut
      Kiuruvesi
      121
      3972
    2. Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?

      Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi
      Maailman menoa
      177
      3823
    3. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      26
      2591
    4. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      8
      2374
    5. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      32
      2163
    6. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      4
      1746
    7. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      48
      1352
    8. Läpäiseekö Martina Aitolehti Erikoisjoukot - kyllä vai ei?

      Martina Aitolehti on pärjännyt mainiosti Erikoisjoukoissa. Yrittäjä on mielipiteiltään napakka ja hän sivaltaakin koulut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      71
      1291
    9. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      22
      1247
    10. Ei ne päivät ole samanlaisia...

      Toisena hymyillään ja katsellaan silmiin, toisena taas tuntuu ettei edes tunneta toisiamme, vältellään ja katseet ei vah
      Työpaikkaromanssit
      35
      969
    Aihe