Citroen on hintaluokassaan mukavin auto.Nyt on kova tarjous menossa c4 kampanjassa ja varusteita tulee mukaan riittävästi.Minä ajan neljättä sitikkaani enkä voisi kuvitellakkaan vaihtavani enää takaisin volkkareihin,joita ajelin taannoin.Saksalaiset myy auton perusvarusteilla ja kaikesta maksat ekstraa jopa radiosta.Puheet noista jälleenmyyntiarvoista on myös suhteellisia kun katsoo miltä näyttää autojen hinnat uutena.Suomi on ainoa maa euroopassa jossa tämä vanha myytti Saku autojen paremmuudesta on voimissaan.Saksan maalla arvostetaan ranskalaisia autoja ja niitä pidetään mukavina verrattuna omiin germaanien "veistoksiin".
CITROEN ON HINTALUOKKANSA MUKAVIN AUTO
CITROEN NAUTISKELIJOILLE
506586
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 50
Vanhimmat
C4 2.0 VTR vakiovarustein verrattuna Golf vastaavaksi paketoituna.
...
VW Golf, 4-ovinen 2.0 FSI Sportline 30270 €
Lisävarusteet:
Sumuvalot puskurissa 560 €
Keskikyynärnoja edessä 315 €
Coming-home-paketti: 305 €
ESP - elektroninen ajonvakautusjärj. 710 €
Nahkainen monitoimiratti ja monit.näyttö 510 €
Takakaiuttimet 135 €
Täysautomaattinen ilmastointi 590 €
Vakionopeussäädin 610 €
Golf hinta yhteensä 34005 €
C4 2.0i VTR Berline 23390 €
Hintaero: 10615 €
Sama toimii ainakin Berlingossa. Berlingo 1.6 HDi 90 (66 kw) metallivärillä (ilmastointi vakiona A1autotori.fi-sivuston mukaan) 25090 euroa (hinta samalta sivustolta). Volkswagen Caddy Life saman sivuston mukaan vertailukelpoisesti varusteltuna 27530 euroa. Oikei, eihän tuo hintaero ole "kuin" 2440 euroa (yli 13 000 mummonmarkkaa), mutta kun lisäksi ottaa huomioon Caddyn huonomman ergonomian, isokokoiselle huomattavasti ahtaampi kuin Berlingo ja noin 1.5 litraa suuremman polttoaineenkulutuksen, niin... Ja kyllä meikäläinen ainakin parille tonnille muutakin käyttöä keksii kuin merkistä maksaminen.
Ottaakaapas samat vertailut, kun autot on vuoden
vanhoja. Sitten huomaatte, mikä on volkkarin ja sitikan ero. Eipä tunnu ostettaessa säästetty
pari tonnia enään miltään
Mihin väitteesi perustuu?
Halvalla saa mitä halvalla saa. Golf on ihan eri laatutasolla kun C4. Parhaiten eron näkee kun vertailee vaikka 5 vuotiaita volkkereita ja sitikoita. Toinen on yhä timmissä kunnossa (=VW), toinen remppaantunut ritsa (=Sitikka). Hyvityshinnoissa on _hieman_ eroa. Ja jos joku pitää velttoa ja kallistelevaa jousitusta mukavuutena, niin siitä vaan. Ajettavuus sitikoissa on aina ollut huono, ja on yhä. Sopii ehkä keinutuoliin tottuneille papoille, ei ajajille.
huippuluokkaa. En itse omista sitikkaa, mutta tyttärelläni on Citroen Xantia ja kyllä on huomattavasti hiljaisempi ja parempi ajaa kaikin puolin kuin esim. oma VW Passat vm. 2003. Ajelen aika paljon sitikalla, etenkin jos pitää lähteä pidemmälle reissulle. Vaihdamme autoja keskenämme ja aina kun vaimoni tarvitsee autoa, kyllä hänkin ajaa mieluummin sitikalla. Nämä ovat meidän perheen mielipiteet autoistamme. Ensi syksynä meillekin tulee ajankohtaiseksi auton vaihto ja silloin kyllä Citroen on vahvoilla juuri sen ajomukavuuden ja äänettömyyden takia. Passat saa joka tapauksessa lähteä. En viitsi tässä enää toistaa Passatin vikaherkkyyttä parissa asiassa, joista olen näillä palstoilla kommentoinut, mutta yhtään TALVEA ei enää volkkari meidän perheessämme majaile.
c5 citroen on paljon mukavampi ajaa,kuin Golf.Ero on kuin ajaisi soutuveneellä vastaan silja line.Tai kottikärryt vastaan c5.
mutta citroenhan on hallitseva rallin maailmanmestari..
Kerro tarkemmin vertailustasi?
Oletko ikinä edes ajanut muilla kuin volkkareilla?
Enpä tuosta jälleenmyyntiarvosta välitä. Auto menee vaihtoon alle kymmenvuotiaana vain siinä tapauksessa, että se on täysi susikappale. Ei ole vielä ollut, vaikka on ollut vikoja ehkä enemmän kuin naapurin samanlaisessa, kaikki on ollut kuitenkin loppujen lopuksi selkeitä ja korjattu - suurimmaksi osaksi vielä takuuseen, joka on tosin nyt loppu.
Yli kymmenvuotiaassa autossa joku 30% ero jälleenmyyntiarvossa ei euroina ole kovin paljon...
Tuttu vaihtoi juuri pois -98 mallisen Xsaran. Auto oli aikasen lähellä uutta ominaisuuksiltaan, käyttö toki näkyi, olihan autolla ajettu jo 210 tkm. Pidosta se riippuu...
C5 on isompi auto kuin Golf joten siihen vertaus on epäsuhta. Itse vertasin Golfia C4:ään ja arvatkaa kumpi on nyt alla?
saksalaiseen "laatu" merkkiin kun täällä sitä sen paremmuutta meille ja kenties itsellesi todistelet?
Tosiasia on että viisikin vuotta on nykymaailmassa pitkäaika ja asiat muuttuu. Viidessä vuodessa Citroen on tullut pitkän matkan josta on todisteena mm. C4 ja C6.
Nyky Sitikka on laadultaan erittäin hyvää tasoa ja lisälksi vakiona tulee mukaan paljon sellaista mistä muissa merkeissä joutuu maksamaan exrtaa (vertaa mm. C4 VTR/Golf).
citikkaan on mennyt tuo 10615,- erotus korjauskuluina. Jos huomioidaan vielä huima arvonalennus, erotus on kuoleentunut 2 vuodessa. Se siitä.
Mulla meni edellisessä citikassa tuo summa kuudessa vuodessa kaikkiin huoltoihin ja korjauksiin, tosin sillä erotuksella, että summa oli 1061,50€
Nykyisellä toinen vuosi menossa, saldona 200€.
Olin äskettäin lomalla, vuokra-autona ed. mainittu verrokkimerkki. Nyt vaarana, että menee tuo 10615€ selkähierontoihin/selkäkipujen hoitoon!
Tosimies laskisi vielä rahoituskulut tuolle 10615€:n hintaerolle!
Citroen autoilijat käyttävät autojaan autoina. Golf autoilijat taas eivät uskalla edes jättää autojaan yöksi ulos koska pelkäävät,että autolle saattaa käydä jotain.Parhaiten Golf miehet viihtyvät illoin autojensa kannsa massaruisku ja pölyrätti kädessä autotalleissan rakkaintaan hoivaten ja hyväillen.
Saksanmaalla arvostetaan ranskalaisia autoja yhtäpaljon kuin lintuinfluenssaa - eli saa esiintyä kunhan ei omalle pihalle tule.
Parempi kuitenkin päästä kokonaan eroon.
Mitä jos olisi vain yhtä merkkiä saatavissa eli kaikki ajaisi golffilla tai corollalla niin ei olisi mistä kinata. Ehkä väristä syntyisi jotain purinaa?
Sattui vain silmään taannoin tämä saksalaisilta sivuilta lainattu teksti. Kyllä saksassakin näköjään harrastellaan kaikenlaista.
- Citroen, Peugeot und Renault als Liebesnest
Fahrer französischer Automarken haben den meisten Sex im Auto. Eine Umfrage des Auto-Lifestyle-Magazins "Men's Car" hat ergeben, dass elf Prozent der Citroen-, Peugeot- und Renault-Fahrer ihr Auto gern einmal in ein Liebesnest umfunktionieren - und dies auch während der Fahrt. Platz zwei im Liebesrennen belegt der Smart mit zehn Prozent, gefolgt von Opel mit neun Prozent. -
nuorempi väki, joilla ei ole varaa kunnon autoon ostaa ranskiksia ja harrastaa sitten autossaan näitä juttuja. Varttuneempi, varakas väki ostaa kunnon autoja ja harrastaa näitä muita juttuja suunnilleen siellä missä pitääkin.
Sehr einfach!
...on niin, että tietynmerkkisillä ajaville m-jatkeesta onkin tullut m-korvike...eli "peli" ei enää toimi, ja rouva käy hakemassa korviketta muualta.
meille niin se saa ensin hienot kyydit mun bemarissa. Sitten mä voin antaa sille elämänsä kyydit muutenkin...
Ei luultavasti tule enää takaisin sinun öljyisten ja LHM-nesteteisten käsiesi kouriuttavaksi. Ranskisten omistajillahan ruiskahtaakin aina vahingossa, milloin öljytikusta ja milloin mistäkin.
Jos lupaat kyydit "sun bemarissasi", niin se on 99% todennäköisyydellä käytettynä saksasta/virosta uitettu, usein myös mittariruuvattu kolariauto.
Muutoin kai noi bemarit on joko leasing-yhtiön tai rahoitusyhtiön autoja. Ne 1 % bemarikansasta, jolla on varaa ostaa itselleen sitikantasoiset kyydit tarjoava bemari, eivät tällaisellä sitikkapalstalla käy autoaan/itseään kehumassa.
Ja jos oikeinkirjoituksesi on tasoa "LHM-nesteteisten" ja "kouriuttavaksi", niin käyhän ensin se amis loppuun.
Viimeeksi kun näin jotain autojen yhteydessä ruiskahtavan, niin se olikin osuvasti bemari. Kaverin "laatuautoon" tuli kattoluukun saumasta vedet sisään. Ei mulla mitään bemareita vastaan ole ja vanhahan toi kaverinkin saksasta tuotu bemari on. Se vaan on mulle kettuillu "sitikan laadusta ja ranskalaisten ruostumisesta".
Öljy- tai LHM-pulloa en ole muuten yli 10 vuoteen avannutkaan.
nyt Saksasta mitään citikoita tänne raahaiskaan. Sehän nyt olis kaiken huippu, että kaikki romut roudattais sieltä tänne. Täällä on kiva käydä katsomassa kun duunarit valittaa viimasuoja-autoistaan ja luulee olevansa maailman huipulla, kun ne on ostaneet 4 vuotta vanhan Xsara-farmarin... Joku on saattanut saada pitkällä lainalla irti jopa parin kympin C5n, joka sitten on maailman paras auto, hehheh! Näitä näkyykin olevan tuossa parin kilsan päässä olevalla rivitaloalueella (vuokrataloja).
Kun mä olin vielä köyhä opiskelija, jouduin myös ajamaan parilla citikalla. Onneksi ei enää.
Citikan kyytejä tarjoavia bemareita ei muuten ole kaupan - niin huonoja autoja ei saksalainen ole tehnytkään.
Bemari on ihan paska auto jos vertaa hintaa mitä niistä pyydetään.Virossa ne on joka sällin karvanoppa autona ja sininen savu tulee putkesta kun vanha kutvonen savuttaa ja m3 merkki tietty kyljessä
haaveilee vanhasta bemarista. Uudempiin ei ole kyllä varaakaan. Niissä on nääs ASC ja DSC. Siinä on leiju-citikka ihmeissään, kun lähdetään mutkapätkälle. Oli kesä tai talvi.
Viimasuoja, lepo!
itse sieltä romun tuonut.-93 pemarin heh heh.Joten olet nyt ilmeisesti köyhä toimihenkilö ja asut kaupungin vuokra kasarmilla 25 neliön yksiössä.Mutta älä masennu onhan sulla pemari.
Kaasunestejouset ja kunnon alusta on ne jolla citroen kerää pisteet kotiin.Bemarien omistajat maksaa kuplasta jossa arvo laskee todella huimasti.
bemari oman talon lämpimään talliin. Sieltä se taas aamulla murahtaa liikenteeseen. Nautinnolla.
Sähän sälli olet, jos tuut tänne kehumaan, että bemari lähtee tallista käyntiin. Ja varmasti nautinnolla, saithan kehua keskustelupalstalla omaa autoasi.
Onko muuten oma talo? vai pankin?
pahasti se sun pemari?
pihaltakin, webastolla tai ilman. Mutta mitäs sitä pihalla pitämään, kun on oma lämmin talli.
Menkääs nyt pojat tarkistamaan viimasuojat ja odotellaan taas muutama vuosi lisää, että tuo citikan huippumalli C6 olis oikeesti tuotantovalmis. Mahtaakohan siitä tulla kuitenkaan koskaan mitään? Toivottavasti kukaan ei ole yrittänyt tilata sitä hehhehheh.
Onkohan muuten citikkamiehillä kaikki omaisuus pantattuna pankeille, kun sitä pitää koko ajan muiltakin kysellä? Kummaa porukkaa...
onko pemarin takakontti ruostunu puhki. Siellä voisit säilyttää vaikka hiekkaa liukkaita kelejä varten. Mäen nousussa talvitestissä pemari taisi hävitä pikkuiselle Sitikallekin, hehheheheheeee!
muuten usein juuri peräkontti puhki. Emännän BXssä näkyi aikoinaan maton alta suoraan tielle ja samaa ongelmaa näkyy olevan naapurin jo xantiassakin. Sinne ei kannata paljoo hiekkasäkkejä laitella.
Muista autoista en niinkään tiedä, mutta citikoilla en lähtis paljoo kuittaileen, kun on tällaisia kokemuksia. Ai niin, mulla on muuten V70 eikä oo ruostetta siinä. Eikä näytä olevan kyllä velipojan bemarissakaan, joka menee muuten mäet kevyemmin ylös kuin Volvo. No, maastoautothan on erikseen, jos semmoisia ominaisuuksia pitää korostaa.
Volvon etupää on heikko ja ei kestä suomen teiden rytkytystä.Taksit purnaa kun huoltoaikoja ei saa etupäät kun romahtaa samoin kuin vw passateissa.
että noin "hienosto" asuinalueella jollakin on citikka? Ja yksi huomio,jos puhut bx tai xantia citikoista, vertaa niitä volvo 240tai740 sieltä niitä korroosio pesäkkeitä löytyy kokemusta on.
Eihä volvossa voi vikoja olla ja vaikka olisikin niin salaa se ettei kukaan vain pääsisi moittimaan ylihintaista peltipurkkia.
Näin Biliassa monta Volvoa, joissa ei ollut vielä yhtään ruostetta. Niitä oli kylläkin säilytetty sisällä.
Kyllä muuten kukkii Volvo aika nuorena jo eikä ole BMW sen parempi. Ainakin Helsingin ympäristössä ei tarvitse kauan kävellä tai ajella kun löytyy ruosteisia ko. ajokkeja. Citroen on vähäruosteisin auto, joten sana rapea sopisi paremmin saksalaisille. Mulla ainakin saksalainen autoni on läpirusteessa ja ikää on vain yhdeksän vuotta. Se kyllä lähtee pian paalattavaksi.
Sikäli olet oikeasta, että täällä "duunarit valittaa viimasuoja-autoistaan ja luulee olevansa maailman huipulla". Tosin sillä erotuksella, että ne viimasuojavalittajat ajavat muilla merkeillä ja käyvät täällä valittamassa.
Citikan omistajat eivät luule olevansa maailman huipulle, he vain arvostavat Citikan mukavuutta. Muilta ominaisuuksiltaan on varmaan parempiakin autoja, harvoin tosin samassa hintaluokassa.
Sähän taidatkin asua oikein luxus-alueella, jos JO parin kilsan päästä löytyy vuokrataloja.
Ja opiskeluaikoinakin meni näköjään tosi huonosti, jos jouduit oikein kahdella Citikalla ajamaan. Etkö oppinut kerrasta? Eli piti ostaa maailman paskin automerkki uudelleen, vai?
"Citikan kyytejä tarjoavia bemareita ei muuten ole kaupan - niin huonoja autoja ei saksalainen ole tehnytkään" - Onhan noi saksalaiset jämäkämpiä, täytyy myöntää. Kummasti vaan tiet tuntuvat tasaisemmilta hyde-Citikan kyydissä. Citikassa pitkän matkan huomaa trippimittarista, kepittelyajoon pemarisi on tod.näk. parempi.
tommoset hemmot ajelee ikänsä citikoilla LHM-nesteet housuilla... ja haaveilee jostain paremmasta.
Mä en edes pääsääntöisesti ajele Citikalla. Citikka on meillä toisena autona ja mukavuudessa se päihittää meikäläisen käytössä olevan laatuauton. Meidän perheen Citikkakuski ei edes tiedä, mitä toi LHM-neste tarkoittaa. Ehkä meille on sattunut niitä keskellä viikkoa kasattuja yksilöitä, kun ovat kerran toimineet luotettavammin kuin pääministerin virka-auto.
Loppuko sulla argumentit? Etkö keksinyt Citikoista muuta mollattavaa, niin piti alkaa mua mollaamaan. Anna tulla vaan, mä kestän sen.
Kohta varmaan vertaillaan, kummalla on isompi autotalli.
aikaisemman viestisi tarkemmin, huomaat että juuri se on pelkästään tuota mainitsemaasi mollaamista, kun argumenttisi olivat loppuneet. No, tuskin sitä amispelle itse edes huomaa, joten mitäs tässä sen enempää. Palikka mikä palikka.
Kysy isältäsi, jos et itse ymmärrä.
..olen huomannut. Aika paljon näkee kadunvarsilla ruosteisia citikoita. Volvoissa ei juuri ruostetta esiinny.
...mollannut täällä. En tosin ole käynyt myöskään pemari-palstalla haukkumassa saksalaisia autoja.
Muutenkin olen vain heittänyt vastakommentteja kirjoituksiisi.
Taidat itse olla oikein ylioppilas, koska edelliseen viestiisi oli mahtunut vain kaksi kielioppivirhettä.
No, kuinkas iso se sun autotallisi on?
Kerropa osoite, missä näkyy ruosteinen 90-luvulla (tai uudempi) tehty citroen.
Oletkos tutustunut tuoreimpaan ruostetutkimukseen? Mikä merkki pärjäsi siinä?
Valitettavaa taas on, että huomattavan usein juuri volvot karkaavat kuskin lapasesta, esimerkkinä tämä alkuviikon kuolonkolari, jossa V70 lipesi vastaantulevien kaistalle (1 kuoli, 8 loukkaantui). Ehkä kuskien ajotyylissä olisi toivomisen varaa, sillä autohan on premium-merkki eli autoistahan nuo kolarit eivät voi johtua.
Se taas on hyvä asia, että keskimäärin kaikki autotehtaat panostavat nykyään kolariturvallisuuteen. Citikkakin näyttää kehittyneen tässä asiassa tosi hyvin!
Ajellaan turvallisesti, oli autona mikä merkki tahansa.
Minä ajelen nykyään Xsara wagonilla eikä ole ongelmaa ollut.Tämä auto kulkee kivasti, kuluttaa kohtuullisesti ja on lämmin talvellakin.
Lämmin siihen asti, kun alkaa kenno vuotaa
Se on totta. Itsekin ajan mielummin Citroenilla kuin Ladalla. Ladanhan jällenmyyntiarvo tilastojen mukaan on prosenttuaalisesti hankintahinnasta huonompi kuin Citroenin.
Minä valitsin sitikan kun ei tarvittu varustaa kuin lohkolämppärillä ja sisäpistokkeella.Kaikki muut varusteet on vakiona samaan hintaan erittäin kohtelias ja osaava huolto.