HEi!
Onko kokemuksia pölyallergiasta? Millaisia
oireita?
Minulla on iltaisin kutinaa sängyssä ollessa,
hiukan helpotti kun tehostin pölypunkkien
torjuntaa. Lisäksi on yskää ja pientä kuumetta
jatkuvasti. Ärsyttääkö pöly ja punkit teitä
muita näin kovasti?
Onko kokemuksia pölyallergiasta? Millaisia
oireita?
Minulla on iltaisin kutinaa sängyssä ollessa,
hiukan helpotti kun tehostin pölypunkkien
torjuntaa. Lisäksi on yskää ja pientä kuumetta
jatkuvasti. Ärsyttääkö pöly ja punkit teitä
muita näin kovasti?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Meidän pojalla todettiin lapsena pölypunkkiallergia. Oireina oli jatkuva nuha, silmien punoitus, turvotus ja kutina, aika usein myös päänsärkyä. Yskää ei ollut eikä kuumetta. Alkuun siivosin usein ja tein pölysaneerauksen, mutta pikkuhiljaa laiskistuin ja jätin puunaamisen vähemmälle. Poika sai kai hyvät siedätyshoidot lattialla vilistävistä villakoirista, sillä ympärivuotista lääkitystä hän ei ole tarvinnut enää vuosiin. Hän on nyt 18-vuotias, ja keväisin alkaa lääkitys siitepölykauden alkaessa, mutta pölypunkit eivät käytännössä vaivaa enää ollenkaan.
Mulla taas näin vanhemmiten (49) pölyallergia on vain pahentunut. Siivoamisesta ei oikein tahdo enää tulla mitään, kun seuraavat päivät olen niin tukossa.
Samankaltaisia muitakin oireita pölyallergiassa (testattu joskus 15 vuotta sitten) kuin edellisellä.
Mutta niinhän sanotaan, että jos lapsena on allergioita, niistä herkemmin (ainakin osasta) paranee iän myötä, kun taas vanhempana todetut allergiat vain pahenevat.
Ei ole tutkittu, mutta minulla taitaa olla pölyallergia. Kuumina kesäöinä tai muutoinkin voi ihan keskellä yötä tulla kamala aivastuskohtaus, nenä vuotaa, kurkku kutisee ja silmät vuotavat myös. Nenä on aivan tukossa eikä henkikään aina kulje ihan kunnolla. Yleensä se on ollut koti, jossa aivastuttaa, mutta nykyään minua saattaa aivastuttaa ihan missä tahansa. Ulkonan kävellessäni, uimassa, ihan missä vaan. Olen varmasti herkistynyt vielä enemmän pölylle. Kuitenkaan eläinten pöly ei aivastuta.
ns. punkkityynyä ja peitettä, joita saa ostaa allergia- ja astmaliitosta..luulen näin. Itselläni on sellainen punkkeja "hylkivä" tyyny.
Mulla oireilu tuli silmien kutinana ja vuotamisena.. Kirkasta valuvaa nuhaa. Pahinta on joskus aamulla herätessä kitakielekkeen turvotus (se roikkuva pallo), joka on hyvin ärsyttävää..
Yritin sähköpostilla kysellä sieltä allergia- ja astmaliitosta siitä punkkityynystä, mutta eipä ole kuulunut vastausta !!?
liikkeissä, ihan kun menet vaan vuodevaatteita myyviin liikkeisiin ja kysyt punkkeja hylkiviä tuotteita, niin kyllä löytyy!