Oon yrittänyt viisastua tältäkin palstalta, telkkareista ja nyt joku omistaa varmaan tollaisen kyseisen plasman? En ymmärrä pikseleistä ja kontrasteista, enkä tuosta tekniikkapuolesta hevonv..Mutta kun osamaksulla joutuu hankkimaan vähä kaikkea,enkä varmaan ole ainoa...Niin onko tuosta Hobbarin 1700e:n hujakoilla olevasta plasmasta iloa.
Tällä hetkellä omistan Panasonicin 32" putkimallin, joku Quintrix sr acuity (meni vissiin oikein), mun silmään hyvä kuva, muttakun tekisi mieli isompaa ruutua, kohtuuhintaan,vai huononeeko kuva ja ainoastaan suurenee..Kiitos kaikille vastanneille, etukäteen, rehellisiä vastauksia, tack!
Tällä hetkellä omistan Panasonicin 32" putkimallin, joku Quintrix sr acuity (meni vissiin oikein), mun silmään hyvä kuva, muttakun tekisi mieli isompaa ruutua, kohtuuhintaan,vai huononeeko kuva ja ainoastaan suurenee..Kiitos kaikille vastanneille, etukäteen, rehellisiä vastauksia, tack!
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kuvanlaatu _ei varmasti_ parane nykyiseen televisioosi verrattuna. Todennäköisesti heikkenee hieman.
Kyseinen tv on ihan hyvä perusplasma ja hyvää siinä on tulevaisuutta ajatellen hdmi liitin. Näkemättä kuvaa (erityisesti tummaa, hämärää) en uskaltaisi ostaa, koska Samsungilla on plasmoissa aika yleisesti solarisaatio-ongelmia. Voihan telkkarin toki palauttaa jos se on niin paha, että se häiritsee.
Jos osamaksu on hankintatapa, niin kannattaa muistaa, että myös NetAnttilasta saa osamaksulla ja siellä on tarjolla esim.
Panasonic Th-42pa50 plasma-tv hintaan 1999€.
-Tuohan voisi olla ihan jees valinta se Anttilan Pana...onhan tuossa jo yks "hyvä kuvanen", olis sama merkki ja isompaahan haen, kiitos myös edellisille vastaajille, vaimostako tää "tarttunut",(isompaa), hups, mutta kumminkin, ainoa se asia mitä vastasit
"solarisaatio" ongelma, tämmönen maallikko on joskus
nuorempana käynyt "solariumissa", mutta lieneekö tuo
ruskettaa jos töllön avaa? Kerro ihmeessä jos vain viitsit?
jos sinulla on koneella jokin kuvankäsittely ohjelma, jolla saa kuviin tehtyä erilaisia efektejä, niin sillä saa laitettua kuvaan solarisaatiota. jos mahdollista niin kokeile ja katso mitä se tekee kuvalle. voimakkaimmillaan solarisaatio tekee kuvasta negatiivin näköisen.
samsun plasmassa solarisaatio on toki lievempää kuin mitä nuo kuvankäsittelyefektit ovat, mutta kuitenkin siitä näkee millaiseksi kuva menee kun sen asettaa riittävän lieväksi. ongelma tulee nimenomaan tummalla materiaalilla.
Jos en mennyt ihan hukkaan, tarkoitatko samaa kuin näissä uusissa tietokoneen litteissä näytöissä, vanha putki näyttää kuvan vaikka kuinka kallistun ja katson erisuunnasta kuin kohtisuoraan ja taas nämä uudet "herkut", valehtelevat värit ym...kun katsoo sivusta, ylhäältä tai alhaalta jne...???
tuo ongelma jota kuvailet, niin on lcd telkkareiden harmina. plasmassa kuva ei sinällään muutu vaikka katsoo sivustakin.
olen etsinyt netistä kuvaa tuosta solarisaatiosta plasmassa, mutta toistaiseksi tuloksetta...
Joo pistin googleen hakusanaksi ton "solarisaatio" ja se heitti pitkän listan aiheesta, esim. jollain dvd-plazan keskustelupalstalla käsiteltiin asiaa aika perusteellisesti, nyt rupes meikälläkin "valaiseen" nupissa jotain, ilmeisesti tuo Samsungi
ei sittenkään ole paras vaihtoehto noista ihan halvemmista, en voi muutako KIITTÄÄ, isosti vastauksistasi ja joko pistää patjan alle jemmaan sen verran että voi ostaa "laadukkaamman" tai sitten harkita sitä Panasonicia??
panasonic on hyvä valinta plasmaksi, eikä se alle 2000€ hintakaan vaikuttanut kovin pahalta.
saksasta tilatessa voi säästää muutaman satasen, mutta oma vaivansa siitäkin on.
Tutustuhan LG:n laitteisiin. tossa hintaluokassa löytyy todella hyviä vaihtoehtoja esim. 42PX3RV ja hinta jää reilusti alle 2000e
laatu, kuten sanotaqn. Oheisen linkin kautta Philipsin 32"" digiboxilla oleva LCD, taisi pärjäillä hyvin HIFI-lehden testissäkin.
http://www.hobbyhall.fi/default.asp?goto=main.asp?newshopid=0
siis Philips 32" 5520D LCD.