Auto: Seat Leon 1.8-20VT 4
Teho: 210 hv
Vääntö: ~300 Nm
Muuta: Muita muutoksia tulossa...
Vakio Chipped
0-100 km/h 7,59 7,22
80-120(3.) 4,52 4,24
80-120(4.) 5,71 4,55
80-120(5.) 7,28 5,66
80-120(6.) 8,80 6,81
Vertailu muihin:
Audi RS4 Leon
80-120 (4.) 4,50 4,55
80-120 (5.) 5,90 5,56
911 Carrera cpe Leon
80-120 (5.) 6,50 5,56
BMW 530d Leon
80-120 (5.) 9,00 5,56
Ajettavuus: Käsittämättömän mahtava muutos. Todella kevyt ajaa, kone tuntuu kireämmältä, turbo ujeltaa sikana kiihdytettäessä kun aikaisemmin vain vähän huippukierrosten lähellä. Ilman imu kuuluu hyttiin saakka (ahdistaa suodattimesta ja muutenkin, putkisto jne.).
Teho: 210 hv
Vääntö: ~300 Nm
Muuta: Muita muutoksia tulossa...
Vakio Chipped
0-100 km/h 7,59 7,22
80-120(3.) 4,52 4,24
80-120(4.) 5,71 4,55
80-120(5.) 7,28 5,66
80-120(6.) 8,80 6,81
Vertailu muihin:
Audi RS4 Leon
80-120 (4.) 4,50 4,55
80-120 (5.) 5,90 5,56
911 Carrera cpe Leon
80-120 (5.) 6,50 5,56
BMW 530d Leon
80-120 (5.) 9,00 5,56
Ajettavuus: Käsittämättömän mahtava muutos. Todella kevyt ajaa, kone tuntuu kireämmältä, turbo ujeltaa sikana kiihdytettäessä kun aikaisemmin vain vähän huippukierrosten lähellä. Ilman imu kuuluu hyttiin saakka (ahdistaa suodattimesta ja muutenkin, putkisto jne.).
Vastaukset 15
Vanhimmat
Kertoisitko vielä, minkä valmistajan lastusta on kyse?
Siis kyseessähän on oikeasti vain softapäivitys. Ja se ohjelma on: UPsolute!
Todella arvonsa väärtti - voin suositella.
Mistä Upsolute softapäivityksiä tehdään? Paljonko maksaa? Takuu? Kerro lisää...
Esim pääkaupunkiseudulla Tuusulassa ex-Special Mechanics, uutta nimeä en muista.
Tarkkaa hintaa en muista, ainakin alle 500Eur oli.
Asennukselle ja softan toiminnalle tietysti tulee takuu, mutta kaikki muu on auton normaalitakuun piirissä. Sitä en tiedä onko "normaalitakuu" lastun jälkeen voimassa.
Jos tulee jotain kysyttävää niin upsolutella on oma webbisivusta, jossa firman edustajat eivät kyllä vähänkään vaikeampiin kysymyksiin vastaa...
Hinta-laatusuhde kyllä ko chipillä on kohdallaan.
450€, en lähe nyt mainostamaan, joku olikin jo vastannu...
Oletko käynyt mittauttamassa tehot vai ovatko valmistajan ilmoitusten mukaiset?
Tehoa ja vääntöä ei ole mitattu, suorituskyky kyllä.
Miten mitattu?
-missä lämpötilassa
-mikä bensa tankissa
-montako ihmistä kyydissä
-paljonko bensaa tankissa
-mitkä vanteet ja renkaat
ja millä mittarilla mitattu.
- Ajanottolaitteella
Mittaukset min. 4 mittausta/suoritus = esim. 3. vaihteen kiihdytykset mitattu vähintään 4 kertaa josta laskettu keskiarvo ja mediaani)
- 7C - 9C
- 98E (YSI5 -asemalta)
- 1 kpl
- Täysi tankki lähtiessä mittaamaan (joka kerta, sekä vakiona, lastutettuna, että muilla muutoksilla - menee muuten puolikkaalla tankilla aika iloisesti :).
- 17" RH, Continental 225/45
Jos se nyt ketään kiinnostaa niin uskon, että tässä esitetyt tulokset ovat totta! Todella kovia lukemia 180kmk autosta, onnittelen omistajaa.
...cheers! Kävi tuuri, ei ole enää tarjolla tuohon hintaan.
Seatin? Miksi et ostanut A3sta tai Golfia?
Toinen kysymys... voimansiirrosta. www.seat.fi teknisissä tiedoissa kerrotaan, että I-IV ja V-VI vaihteilla olisi käytössä eri vetopyörästön välityssuhteet. Ei mene kaaliin...
Lukijatoiveena olisi vielä 0-200 km/h tai 100-200 km/h. Haluttaisi tietää, että ehtiikö noilla VAG-turpoilla tositilanteessa kauppaan.
4-vetoista 180hp turboa ei tullut yksikään muu merkki tarjoamaan 6-vaihteisella laatikolla alle 200tmk:n. Ja toisekseen aivan tajuttoman helppo viritys mahdollisuus (joka nyt viime aikoina on nostanut hymyä...). Mietin toki ev-mallejakin jolloin olisi ollut paljon enemmän valikoimaa. Päädyin kuitenkin 4wd:n, en pelkästään järjettömän hyvän talviajettavuuden ja suorituskyvyn (talvellakin) vuoksi vaan myös siitä syystä, että teho todella siirtyy katuun eikä käy kuten esim. corolla t-sportilla (kumi palaa ja sutii niin perkeleesti - eikä mene).
Audi A3 Quattro olisi muuten kiinnostanut mutta teho pienempi ja 5-vaihteinen loota, kalliimpi. Golf V6 olisi ollut 4-veto vaihtoehto mutta hintalappu verrattuna tohon seattiin oli pikkusen eri tasolla (ja se bensan kulutus kanssa).
GTI golffi oli kyllä kiikarissa vuotta aiemmin (2000) mutta jotenkin se 4-veto ja 180 pollee kiinnosti enemmän. Joka tapauksessa, kun mietin asiaa ja tulin kysymykseen, että ostaisinko Audi TT Quattron eri näköisillä kuorilla puoleen hintaan, niin ratkaisu oli selvä.
Pakki on samassa ratastuksessa kuin V-VI vaihteet. Lienee tilan puutteesta johtuva "omaperäinen" ratkaisu. On tästä jotain selityksiä ollut mutta nyt en niitä jaksa kaivaa esiin. Joka tapauksessa eron huomaa siitä kun kiihdyttää 2. vaihteella lähes 100km/h:n ja vaihtaa 6. pykälää kehiin -> ei mene hevillä tai menee ja päästää hieman ilkeää ääntä (tosin aika helevetin harvoin tarvii 2:lta 6:lle vaihtaa...)
Täytyypä tsekata noi 2-markan testit kun löytyy sopiva suora (miel. ilman suurempaa kaltevuutta myötä tai vastamäkeä...), riittävän vähän liikennettä ja poliisi vapaahko vyöhyke... (tästä poliisivaltiostako?)
tiedosta. Kiinnostava peli, olen itsekin katsellut, että hinta-laatu suhde on hyvä.
Jep, näin on.