Olemme vasta suunnittelemassa rakentamista ja ikävä kyllä meidän täytyy varmaankin teettää koko työ ulkopuolisella, itseltä ei onnistu kuin siivoaminen ja ehkä maalaaminen.
1½-kerroksiset kiinnostaa, Kannustalon Rauhala ja Planiatalon uuden malliston vastaava. Kuka osaa kertoa, paljonko Pirkanmaalla saa maksaa tuollaisesta n.130-140 neliön pirtistä?
1½-kerroksiset kiinnostaa, Kannustalon Rauhala ja Planiatalon uuden malliston vastaava. Kuka osaa kertoa, paljonko Pirkanmaalla saa maksaa tuollaisesta n.130-140 neliön pirtistä?
Vastaukset 16
Vanhimmat
Tuossa alkaisi olla aika lähellä totuutta. Muista että vain noin 10% taloista rakennetaan todellisuudessa muuttovalmiiksi. Lopput 90% tehdään osaurakoina jne......
tasan ton
Jos teet Kannustalon tai Planian,niin sanoisin 500000 on aika lähellä.
...että asiallisia vastauksia, kiitos?
Miten tälle palstalle onkin eksynyt niin paljon v-maisia tyyppejä?
kaavoja: 80 140 * 1000 = 220 ke
tai 140 * 1,571 = 220 ke
Tämä hinta jos ei ihan liki Tretta ja teet jotain itsekin.
Rakentaminen maksaa juuri niin paljon kuin haluat siihen rahaa laittaa tai sinulla on siihen varaa laittaa. Helppo nyrkkisääntö on 1500€ huoneistoneliölle. Se on sitten eriasia maksaako se alle tuon vai yli. Mutta 1500€ neliö niin sillä rakentaa jo jotain.
sitten rakenneta. Kyllä tuo summa on realistisempaa laskea kaikille sisäneliöille. Lisäksi tulevat tontti maatyöt perustukset meset yms. Huoneistoneliö laskentapohjana on vähintäänkin hämäävä varsinkin nykyisissä taloissa joissa voi olla paljonkin korkeita tiloja yms. Eikä riitä niissä tuo hinta mihinkään.
ole tarkoitus tehdä kaikkea mahdollista ja mahdotonta itse, jopa niitä luvanvaraisia hommia. Tai sitten kyseeseen tulee vain Älvsby joka on kyllä kaukana Kannustalojen tuotannosta.
Kyllä se vain toimii huoneistoneliötä käyttäen kustannusten arviointipohjana. Se on katsos matematiikkaa miten näitä lasketaan.
siitä ei paljoa iloa ole jos mennään vaikkapa voin tuollaiset 50-70 te metsään kun laskeskellaan jotain huoneistoneliöiden mukaan ja talossa on vaikkapa yli puolet ns. korkeaa tilaa. Oliko siis järkevää käyttää tuollaista kaavaa, tai mitä merkitystä oli sillä arviolla ?
jolla saadaan tietämättömät "tähtisilmät" ostamaan se puutavarapaketti ja kuvittelemaan positiivisesti talonsa kokonaiskustannukset. Sitten vielä vähintään yhtä tietämätön tai välinpitämätön pankinjohtaja lähtee lainottamaan tuollaista projektia. Eihän pankilla kyllä niin väliä ole, heillähän on takaukset 130 % lainasummalle. Mutta on tämä varsinainen hämyjen maa, jossa oikein kerjätään tulla kusetetuksi eikä sitä tietysti edes kehdata myöntää. Kärsitään vaan hiljaa. Typeryksiä on siis moneen junaan, mutta valtaosa jää vielä asemallekin.
Samaa mieltä. 500000 on ihan sopiva hinta ko.taloille.
Ei maksa lähellekään tuota summaa..Ainakaan täällä pääkaupunkiseudun kehyskunnissa.
Budjetoi tuon verran ja jos menee alle niin hyvä. Eipä tarvitse hakea lisävakuuksia.
Tämä ei ole vitsi. Esim. Handelsbanken laskee näin.
Kiitos tähänastisista, vaikka yhtä tietämätön olen vieläkin asian suhteen.
Löytyisikö täältä joku, joka on rakentanut avaimet käteen-systeemillä tai ainakin melkein? Jos sellaisilta ihmisiltä saisi todenmukaista tietoa eikä vain kiistelyä laskukaavoista. Onko se laskukaava ihan metsässä, että paketin hinta kerrotaan 2,5-3:lla? Tällaisen ne ainakin Kannustaloilla antaa ja netin talopakettisivuilla olen nähnyt.
Sen verran tiedän jopa minä, että Kastelli on halvimmasta päästä, mutta en pidä niiden talojen ulkonäöstä. Niinpä pitää haaveilla näistä kalliimmista.
sisällöstä ja sen kautta myös hinnasta, kertoin selviää vasta valmiista talosta.
Meillä kertoin oli 1,5 tontti,liittymät,perustukset. Kertoimellinen loppuhinta 154 m2 II-kerrostalolle oli siis 233.000,- nuo puuttuvat jutut.