Tarkoituksena hankkia spinnusukka, mutta voisiko joku valaista onko eri sukkien välillä suuria eroja? Mihin pitäisi kiinnittää huomiota? Olen ymmärtänyt, että sukka on sinänsä fiksu viritys.
spinnusukka
Tiedosta kiitollinen
52348
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Minäkin luulin että se spinnusukka olisi hyvä mutta viimeiset kesät sukka on ollut kellarissa hyllyllä ja spinnu on noussut paljon useammin kun ei ole tarvinnut sen sukan kanssa tapella
Spinnun, genaakkerin koosta. Joe 17 ei tarvitse sukkaa, perhepurjehduksessa ( mies ja vaimo )yli 35 jalkaa suosittelen. Miehistöllä skaboissa ei sukkaa tarvitse.
ei spinnusukasta, mutta "Sir BB" -viesteistä. Häneltähän tuli ihan järkevä ja asiallinen vastaus! Hienoa, kehitys kehittyy.
Niin, sama on näkemys spinnusukasta, olen käyttänyt genaakkeria myös yksin purjehtiessani ( autopilotti), kiitos spinnusukan.
Sukissa on eroja. Voi olla, että soikion muotoisella suuaukolla varustettu on parempi, ei ehkä pyöri yhtä helposti. Ja joissain sukissa nostoköysi sukan sisällä kulkee omassa lokerossaan, ei sotkeudu purjeeseen, on toisaalta ehkä enemmän kitkaa kuin pelkillä ohjauslenkeillä varusetussa.
ja alentaa spinnun käyttökynnystä, lisää mukavuutta ja turvallisuuttakin jne jne. Spinnun ja gennyn saa ylös vaikka yksin.
Toimivuudesta on tietty syytä kysellä käyttäjiltä. Kerhokaverilla on viime kesältä North Sailsin tekemä sukka, joka toimii hyvin, ja samantapaiset rakenteet ovat hyvässä huudossa ruotsinmaalla.
Tuntomerkkejä: muovinen juohea tratti alasuussa auttaa spinnun syöttäytymistä sukkaan alas vedettäessä; omaan käytäväänsä ommellut köydet sukassa estävät köysien sotkeutumisen spinnun kanssa.
Yksinpurjehtijana minäkin harkitsin spinnusukkaa, mutta tuttavani kokemusten perusteella olen nyt muuttamassa vanhaa, käyttämättömänä pussissaan lojunutta perhespinnua / flasheria rullattavaksi genaakkeriksi, joka on yksin liikkuvan helposti hallittavissa. Elvström tuo maahan ja myy Bartelsin rullagenaakkerijärjestelmää, joka ei ole kovin pahanhintainenkaan muihin verrattuna. Näistä rullagenaakkerijärjestelmistä oli myös artikkeli Venemestari-lehden numerossa 1/2006 "Genaakkeri rullalle ja rullalta".