Elatusmaksuista kieltäytyminen

Voiko elatusmaksun vastaanottamisesta kieltäytyä?
Eromme on aika tuore, eikä varsinaista elatussopimusta ole vielä tehty. Tapaamissopimusta tehdessämme sivusimme elatusmaksuasiaa sen verran, että sovimme mieheni maksavan elatusmaksua 118,15e tältä kuulta ja ensi kuun elatusmaksuista sovitaan maaliskuun alussa, kun viemme lastenvalvojalle tuloselvitykset yms.

Mieheni on tällä hetkellä työtön ja itse olen työssäkäyvä. Tuloillani pystyn elättämään myös lapsemme hyvin.

Nyt mieheni käyttää tätä elatusmaksua "aseenaan" jos jonkinlaisille solvauksille. Milloin olen katkera siitä, että en saanut satojen eurojen elatusmaksuja ja toisaalta jos pyydän miestäni viemään esim. lapsen luistimet teroitettavaksi, on se minun hommaani, kun hän maksaa ison summan elatusmaksua.... Niin tai näin, olen rahanhimoinen ahne akka.

Kun todellakin pystyn elättämään lapseni, voinko vain sanoa, etten halua mieheltäni elatusapua? Minulla ei ole tarvetta estää tapamisia tms. ja pyrin toimimaan yhteistyössä lapsen asioissa mieheni kanssa, en vain halua kuulla v...uilua reilun sadan euron takia siihen asti kunnes lapsemme täyttää 18.
176098
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Voitte varmaan tehdä 0-sopimuksen.
eli, mies ei maksa mitään.
Tosin, jos mies kuitenkin haluaa maksaa, en tiedä kuinka sitten..eli jos mies ei suostu 0-sopimukseen.
Mutta toisaalta, sitten ei voi v...lussa käyttää elatusmaksua aseena, kun olet ehdottanut 0-sopimusta..

Jos mies kuitenkin maksaa, avaa tili, talleta rahat sinne, onpahan sitten pesämunaa lapselle isompana.

Äänestä
  • Sama asia, kuin se, että isä ei maksa!!!
    Isille tiedoksi: 0-sopimus tarkoittaa, että maksu siirtyy suoraan ulosottoon, siis velaksi, jota yritetään periä joka käänteessä seuraavat 23 vuotta.
    Äiti voi kieltäytyä elatusmaksuista,
    tällöin tehdään sopimus, jossa äiti ilmoittaa kieltäytyvänsä elatustuesta, eikä myöskään peri sitä takautuvasti, eikä hae kunnalta.
    Vain näin toteutuu se, että isä EI oikeasti joudu maksamaan.

    Äänestä

Älä nyt hyvä ihminen kieltäydy, laita ne rahat rahastoihin tai tilille, joka on lapsen tulevaisuudessa mukava potti. Mikäs siinä on opiskeluja tai muuten omaa elämää aloittaessa, kun on pesämuna valmiina ja voit sanoa miehelle, että ne rahat menevät lapsen tulevaisuutta varten.

Äänestä
  • Laitoit jo samanlaista tekstiä, pitäis aina lukea muidenkin vastaukset ensin...

    Äänestä

  • Lapselle! kirjoitti:

    Laitoit jo samanlaista tekstiä, pitäis aina lukea muidenkin vastaukset ensin...

    tuleepa asia selväksi.. kun on monta ihmistä samaa mieltä.. :))

    Äänestä

  • Onko tällaisessa tapauksessa taas vaarana se, että verottaja iskee lahjaveron muodossa, kun täysi-ikäistyttyään lapsi saa suuren summan? Näinhän on käynyt, kun vanhemmat ovat laittaneet lapsilisän tilille, jonka käyttöoikeuden lapsi saa aikuistuttuaan. (Em. tapaus on harvinainen ja teoreettinen, mutta muutamia tapauksia on ihan elävässäkin elämässä)

    Äänestä

  • Ieppoliena kirjoitti:

    Onko tällaisessa tapauksessa taas vaarana se, että verottaja iskee lahjaveron muodossa, kun täysi-ikäistyttyään lapsi saa suuren summan? Näinhän on käynyt, kun vanhemmat ovat laittaneet lapsilisän tilille, jonka käyttöoikeuden lapsi saa aikuistuttuaan. (Em. tapaus on harvinainen ja teoreettinen, mutta muutamia tapauksia on ihan elävässäkin elämässä)

    tuotapa en tiedä,
    mutta kun kyse on nimenomaan elatusmaksuista..

    avaa tili lapselle, joka on kokoajan käyttävalmis, ei siis mikään säästötili.
    mutta sano lapselle että sieltä ei saa nostaa rahaa, tai laita tilille ehdoksi, että vain te yhdessä saatte nostettua rahaa.
    tai, älä kerro lapselle tilistä.
    eikai se silloin ole lahja, jos se on lapsen kokoajan ollutkin..??
    ei havaintoa..
    kertokaa ketkä tiedätte.

    Äänestä

  • Ieppoliena kirjoitti:

    Onko tällaisessa tapauksessa taas vaarana se, että verottaja iskee lahjaveron muodossa, kun täysi-ikäistyttyään lapsi saa suuren summan? Näinhän on käynyt, kun vanhemmat ovat laittaneet lapsilisän tilille, jonka käyttöoikeuden lapsi saa aikuistuttuaan. (Em. tapaus on harvinainen ja teoreettinen, mutta muutamia tapauksia on ihan elävässäkin elämässä)

    raha on ylimääräistä, niin eihän se verokaan haittaa?

    Äänestä

  • Ieppoliena kirjoitti:

    Onko tällaisessa tapauksessa taas vaarana se, että verottaja iskee lahjaveron muodossa, kun täysi-ikäistyttyään lapsi saa suuren summan? Näinhän on käynyt, kun vanhemmat ovat laittaneet lapsilisän tilille, jonka käyttöoikeuden lapsi saa aikuistuttuaan. (Em. tapaus on harvinainen ja teoreettinen, mutta muutamia tapauksia on ihan elävässäkin elämässä)

    Elatusapu ei ole mikään lahja, vaan lakisääteinen maksu jonka voi maksaa myös kertasuoritteisena.

    Lisätietoa:
    http://www.eroperhe.net/?core=elatus

    Äänestä

millaisen elatussopimuksen haluavatkaan. Tosin jotkut lastenvalvojat sanovat, että eivät "hyväksy" mitään 0-sopimuksia. Totta, sillä olen sen itse kokenut.
Mutta se, miten toimitte keskenänne - antaako isä elatusapua/otatko vastaan , ei kuulu lastenvalvojalle. Se on vanhempien välinen asia.

Siitä huolimatta, vaikka et ota vastaan elatusapua isältä, kannattaa tehdä kirjallinen sopimus esim. juuri 118.15e.(indeksikorotus tulee ehkä ensi vuonna, sen voisi huomioida)
Jos alkaakin vaatimaan kunnalta elatustukea, jos isä ei kykene maksamaan, niin saatava siirtyy ulosottoon ja kunta kyllä perii summan ulosoton kautta isältä jos hänellä on tuloja sen verran että voi ulosottaa.

Voihan sopimukset tehdä määräaikaisiksi siten, että tarkistetaan uudelleen esim viiden vuoden kuluttua. Sinun mielesi saattaa muuttua kun huomaat miten paljon lapsi kuluttaa ja varsinkin sitten kun isä työllistyy. Lapsen etu on aina etusijalla.:)

Äänestä

Olet nyt työssäkäyvä mutta entäs jos sinulle tapahtuukin jotakin, että et olekaan enää työkykyinen?

T: Luupiikki selkärangassa ja invalidi 4 lapsen äiti.

Äänestä

Käytännössä menee näin. Sanot, ettei tarvitse maksaa vaikka sopimuksessa niin lukee. Teoriassa ei muistaakseni voi kyetä kieltäytymään elatusmaksuista jos isyys on vahvistettu. Ihmetyttää vain jos työtön itse maksaa tuon 118 koska yleensä työtön maksaa vain päivärahan lapsikorotuksen verran ja kunta loput.

Äänestä
  • Elatussopimusta ei ole vielä virallisesti tehty. Erosimme tammikuun alussa ja mies ei tuona kuuna maksanut mitään. Helmikuun osalta sovimme, että hän maksaa nyt tuon summan. Mieheni on rakennusalalla, ja hän on aina tehnyt projektiluontoista työtä. Rakennus valmistuu ja hän on pari kolme kuukautta liiton päivärahoilla, kunnes taas uusi projekti alkaa. Hän ei siis ole "oikeasti työtön" jos ymmärrät.

    Lueskelin nyt kaikki vastaukset ja mietin asiaa ihan itsekin. Mies ei halua tavata lastamme kuin yhden vuorokauden ajan joka toinen viikko. Elatusmaksusta vapautuminen olisi hänelle merkki siitä, ettei tämän isän tarvitse ottaa vastuuta lapsestaan millään tavoin. Sumplin kuitenkin jotenkin niin, ettei rahat tule minun tililleni tms. Olen kuitenkin säästämässä lapsen tulevia opiskeluja yms. varten, joten menköön vaikka nämä rahat sitten sinne.

    Äänestä

  • Ieppoliena kirjoitti:

    Elatussopimusta ei ole vielä virallisesti tehty. Erosimme tammikuun alussa ja mies ei tuona kuuna maksanut mitään. Helmikuun osalta sovimme, että hän maksaa nyt tuon summan. Mieheni on rakennusalalla, ja hän on aina tehnyt projektiluontoista työtä. Rakennus valmistuu ja hän on pari kolme kuukautta liiton päivärahoilla, kunnes taas uusi projekti alkaa. Hän ei siis ole "oikeasti työtön" jos ymmärrät.

    Lueskelin nyt kaikki vastaukset ja mietin asiaa ihan itsekin. Mies ei halua tavata lastamme kuin yhden vuorokauden ajan joka toinen viikko. Elatusmaksusta vapautuminen olisi hänelle merkki siitä, ettei tämän isän tarvitse ottaa vastuuta lapsestaan millään tavoin. Sumplin kuitenkin jotenkin niin, ettei rahat tule minun tililleni tms. Olen kuitenkin säästämässä lapsen tulevia opiskeluja yms. varten, joten menköön vaikka nämä rahat sitten sinne.

    Tästä keskiarvo kuukautta kohden ja elatukseen 450-500 josta lapsilisä pois. jää 350-400 ja jaatte sen teidän kesken huomioiden tapaamiset ja nettotulojen suhteen.

    Niin ja tätä kaavaa käytetään oikeudessakin paitsi, että suuret asuntovelat tms. vähentävät elatusvastuun osuutta tietyissä olosuhteissa. Olethan myös muistanut hakea kelalta YH-korotusta lapsilisään?

    Äänestä

Tottakai voitte tehdä kirjallisen sopimuksen keskenänne (molempien nimet alle); että exäsi maksaa 0euroa elatusta perustuen exäsi maksukyvyttömyyteen ja työttömyyteen ja vähävaraisuuteen (vähävaraisklausuuli).

Tämä sopimus sitten vahvistettavaksi käräjäoikeuteen hakemusasiana. Tulee kansliapäätös (siis ei istuntoa). Päätös maksaa muutaman kympin. Hakemuksen tekemisessä kannattaa käyttää ehkä ammattiapua (vaikka oikeusaputoimistoa - mieluummin julkisen sektorin edustajaa), jotta pilkut ja pisteet ovat kohdallaan.

Sosiaalitointa ei kannata asiaan sekoittaa ollenkaan - kannattaa kierää kaukaa - ajavat vain kunnan etua (eli sitä, että kunnan ei tarvitisisi maksaa elatustukea, lapsen etu on vasta toisella sijalla).

Tämä käräjäoikeuden päätös (vähävaraisklausuulilla) taskussaan voi sitten lähivanhempi hakea kunnan elatustuen. Kunnan on se maksettava jupinoitta, koska päätös perustuu tuohon vähävaraisklausuuliin. Ei riitelyä rahasta, siistiä ja hygieenistä. Voihan tätä sopimusta sitten taas muuttaa myöhemmin käräjillä tai sosiaalitoimessa, jos on aihetta.

Yleensä ei ole ja etävanhempi ostelee mieluusti kaikenlaista pientä tai suurta lapselle ihan omasta halustaan kun tilanne on stabilisoitunut. Todellinen lapsen etu on kun rahasta ei riidellä. Rahasta riitely on usein kaikkien muidenkin riitaisuuksien ym kiusanteon ja kiristyksen taustatekijä (alku ja juuri).

Ihmiset eivät vain tiedä (sosiaalitoimi sitä ei tietenkään kerro - ovat kunnan edun ajajia ja tietysti näillä sopimusneutteluilla on myös virkailijaa työllistävä vaikutus), että sopimuksen voi vahvistuttaa hakemusasiana käräjäoikeudessa samassa yhteydessä voi vahvistaa myös tapaamisasian.

Joten nyt vaan asia vireille käräjäoikeuteen ja peruttamaan aika sosiaalitoimesta.

Äänestä
  • Jos kieltäytyy vastaamottamasta elatusmaksuja niin ei ole myöskään oikeutettu kunnan elareihin.

    Äänestä

  • niin kunnan menetää myös kirjoitti:

    Jos kieltäytyy vastaamottamasta elatusmaksuja niin ei ole myöskään oikeutettu kunnan elareihin.

    Jos nyt olen oikein ymmärtänyt lukemaani lakitekstiä aiheesta, lähivanhempi ei voi kieltäytyä ottamasta elatusmaksua.

    Mieheni on tällä hetkellä työtön, mutta työttömyysjaksot ovat olleet hänen työssään aivan normaaleja niin kauan kun hän on ollut työelämässä. Yhteisessä elämässämmekään emme joutuneet taloudellisiin vaikeuksiin näinä työttömyysjaksoina. Joten varattomuuteen ei voi vedota käräjäoikeudessa. Varsinkaan, kun mieheni ei tällaiseen suostuisi. Ainoa ja tosiasiallinen perustelu on juuri se, että joutuisin mielestäni kohtuuttoman henkisen "kärsimyksen" alle, ottaessani vastaan tämän summan.

    Elatusavun määrä 118,15 tältä kuulta on aivan hatusta vedetty ja epäilemättä se nousee, kun katsotaan tulotiedot paperilta. Em. summa sovittiin pikaisesti tapaamispalaverin päätteeksi "hakusanalla" työtön. Mieheni tuskin vastustaa suurempaa summaa, päinvastoin se olisi hänelle parempi, mitä enemmän "ahne akka häneltä nyhtää"

    Kyseessä on nyt oma ylpeyteni ja se, että kieltäytymällä hänen "almuistaan" olisi hän aseista riisuttu. Toisaalta, etävanhemman yksi vastuunkannon muoto on maksaa elatusapua.

    Loppupelissä tämä neljäntoistavuoden aikana kerääntyvä elatusmaksujen summa olisi hyvä pesämuna lapsemme opiskeluja tms. ajatellen, joten niistä kieltäytymällä ikään kuin evään lapseltani tämän rahamäärän, joka hänen kuuluisi saada joko nyt päivittäisessä elämässä tai sitten tulevaisuudessa. Onko minulla sittenkään varaa olla näin ylpeä?

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Ieppoliena kirjoitti:

Voiko elatusmaksun vastaanottamisesta kieltäytyä?
Eromme on aika tuore, eikä varsinaista elatussopimusta ole vielä tehty. Tapaamissopimusta tehdessämme sivusimme elatusmaksuasiaa sen verran, että sovimme mieheni maksavan elatusmaksua 118,15e tältä kuulta ja ensi kuun elatusmaksuista sovitaan maaliskuun alussa, kun viemme lastenvalvojalle tuloselvitykset yms.

Mieheni on tällä hetkellä työtön ja itse olen työssäkäyvä. Tuloillani pystyn elättämään myös lapsemme hyvin.

Nyt mieheni käyttää tätä elatusmaksua "aseenaan" jos jonkinlaisille solvauksille. Milloin olen katkera siitä, että en saanut satojen eurojen elatusmaksuja ja toisaalta jos pyydän miestäni viemään esim. lapsen luistimet teroitettavaksi, on se minun hommaani, kun hän maksaa ison summan elatusmaksua.... Niin tai näin, olen rahanhimoinen ahne akka.

Kun todellakin pystyn elättämään lapseni, voinko vain sanoa, etten halua mieheltäni elatusapua? Minulla ei ole tarvetta estää tapamisia tms. ja pyrin toimimaan yhteistyössä lapsen asioissa mieheni kanssa, en vain halua kuulla v...uilua reilun sadan euron takia siihen asti kunnes lapsemme täyttää 18.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu