alfa 145

Mieli tekis ostaa alfa 145 ulkomailta, mutta kun
tuosta veron osuudesta ei saa selvyyttä, kun tätä
mallia ei ole tuotu suomeen. On se niin hankalaa...
1185
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

mutta veron määräytymisen kannalta varmaankin hankalinta on vastaavan käytetyn arvon määrääminen Suomessa, kun mallia ei pahemmin markkinoilla Suomessa löydy. Uusi vastaavahan (147)löytyy ja ulkomaan hintataso on selvitettävissä.

Mitenkähän tälläisessä tapauksessa nuo tyyppikatsastus asiat. Joudutkohan ehkä tyyppikatastamaan autosi.

Ehkä sinun kannattaisi tehdä kysely "Autoverot & vakuutukset palstalla" josko sieltä löytyisi oikein tietoa asiaasta. Tieteknin siellä kyllä vastaus voi olla että selvyyden vuoksi sinun kannattaisi Alfan siasta harkita tuontimersua.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


alfa2 kirjoitti:

Mieli tekis ostaa alfa 145 ulkomailta, mutta kun
tuosta veron osuudesta ei saa selvyyttä, kun tätä
mallia ei ole tuotu suomeen. On se niin hankalaa...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu