Koirien nimet

Hauskasti hymyillen luvin Uman koiraperheen nimiä,elikkä jos kaikki muisteltas pentujemme nimiä,olisi hauskaa luvettavaa,nimet ei enää perinteisiä nalleja, pepiä ym. olekkaan.
71139
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

...Risto-niminen poika. Kun tiedettiin poikaystävän kanssa että otetaan koira, mietittiin nimiä ja luin sitten almanakasta miesten nimiä läpi ääneen. Kun tuli "Risto", poikaystävä oli heti että "joo, se se on". Minä olin että "en kyllä ala tuolla pihoilla mitään Ristoa huutelemaan, luulevat pian että ukkoani huutelen". No mutta sepä sitten jotenkin jäi päälle, ja on tuo kyllä niin Risto kuin olla ja voi, ei muut nimet edes enää sopisi.

Meillä kotona on Mokoma- niminen kissa, ja kun se sai pennut, pikkusisarukset nimesi niitä katsomatta olivatko tyttöjä vai poikia. Noh, yksi tyttökisu eli sitten elämänsä Diegona =)

Äänestä

ja vastaavat kotimaiset ovat usein vieläkin remuja ressuja,tiinoja ja miinoja,joissakin roduissa se ei tulisi kyseeseenkään =)

Äänestä

Kotona asuessani meillä oli kaksi koiruutta, toisen nimi oli meille tullessaan.. Jallu, itse olin tuolloin pienempi, mutta kun olin noin 13, muutimme kaverini kanssa nimen Jammuksi (olikohan sekään sen parempi X) ) mutta Jallua en kehdannut mainita tuolloin, "että olen täällä metsässä Jallun kanssa".

Äänestä

Meillä on sellanen koiruus tyttö jonka nimeksi pääty Misu. xD Kyllä jotkut vieläki jaksaa nälviä että meiän koiralla on kissan nimi. Siskon kanssa oltais haluttu sille joku tyylii Bambi tai Manta, mutta äiti kutsu sitä kielloista huolimatta vaan Misuksi ja sen se oppi. Nyt se äiti väittää ettei keksinyt silloin parempaa ja että sen voisi muka vieläkin muuttaa.. Ei me enää viittitä ku se on jo oppinu sen, menis koira paran pää pyörälle.

Äänestä

oli kotona, nyt jo edesmennyt, sekarotuinen koiruus. Se sain nimensä kun katsottiin jotain lasten ohjelmaa jossa esiteltiin harrastuksena miekkailua. Siinä oli nainen jonka nimi oli GITTE. No siitähän tuli meidän neidille hyvä nimi.

Äänestä

Ressu, Ami, Otto, Timi, Nekku, Niki, Luna..

Äänestä

omisti aikoinaan nartun nimeltä Mercedes. No, kotona sitä tietysti sanotiin Mersuksi. Mutta, mutta, tuttuni kaverit alkoivat kutsua sitä Ladaksi ja koira oppi ällistyttävän hyvin uuden nimen. Ja sekös tuttua riepoi, elettiin nimittäin -80 lukua.
Meillä asustelee tällä hetkellä Santeri-tyttönen sekä Elmeri-vanharouva. Ei ne kyllä alunperin sen nimisiä olleet, mutta vuosien saatossa on taidettu uudelleen kastaa:=)

Äänestä

Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


mooz kirjoitti:

Hauskasti hymyillen luvin Uman koiraperheen nimiä,elikkä jos kaikki muisteltas pentujemme nimiä,olisi hauskaa luvettavaa,nimet ei enää perinteisiä nalleja, pepiä ym. olekkaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu