Hauskasti hymyillen luvin Uman koiraperheen nimiä,elikkä jos kaikki muisteltas pentujemme nimiä,olisi hauskaa luvettavaa,nimet ei enää perinteisiä nalleja, pepiä ym. olekkaan.
Koirien nimet
7
1077
Vastaukset
...Risto-niminen poika. Kun tiedettiin poikaystävän kanssa että otetaan koira, mietittiin nimiä ja luin sitten almanakasta miesten nimiä läpi ääneen. Kun tuli "Risto", poikaystävä oli heti että "joo, se se on". Minä olin että "en kyllä ala tuolla pihoilla mitään Ristoa huutelemaan, luulevat pian että ukkoani huutelen". No mutta sepä sitten jotenkin jäi päälle, ja on tuo kyllä niin Risto kuin olla ja voi, ei muut nimet edes enää sopisi.
Meillä kotona on Mokoma- niminen kissa, ja kun se sai pennut, pikkusisarukset nimesi niitä katsomatta olivatko tyttöjä vai poikia. Noh, yksi tyttökisu eli sitten elämänsä Diegona =)ja vastaavat kotimaiset ovat usein vieläkin remuja ressuja,tiinoja ja miinoja,joissakin roduissa se ei tulisi kyseeseenkään =)
- SilverFox
Kotona asuessani meillä oli kaksi koiruutta, toisen nimi oli meille tullessaan.. Jallu, itse olin tuolloin pienempi, mutta kun olin noin 13, muutimme kaverini kanssa nimen Jammuksi (olikohan sekään sen parempi X) ) mutta Jallua en kehdannut mainita tuolloin, "että olen täällä metsässä Jallun kanssa".
Meillä on sellanen koiruus tyttö jonka nimeksi pääty Misu. xD Kyllä jotkut vieläki jaksaa nälviä että meiän koiralla on kissan nimi. Siskon kanssa oltais haluttu sille joku tyylii Bambi tai Manta, mutta äiti kutsu sitä kielloista huolimatta vaan Misuksi ja sen se oppi. Nyt se äiti väittää ettei keksinyt silloin parempaa ja että sen voisi muka vieläkin muuttaa.. Ei me enää viittitä ku se on jo oppinu sen, menis koira paran pää pyörälle.
oli kotona, nyt jo edesmennyt, sekarotuinen koiruus. Se sain nimensä kun katsottiin jotain lasten ohjelmaa jossa esiteltiin harrastuksena miekkailua. Siinä oli nainen jonka nimi oli GITTE. No siitähän tuli meidän neidille hyvä nimi.
- olio
Ressu, Ami, Otto, Timi, Nekku, Niki, Luna..
- KSa
omisti aikoinaan nartun nimeltä Mercedes. No, kotona sitä tietysti sanotiin Mersuksi. Mutta, mutta, tuttuni kaverit alkoivat kutsua sitä Ladaksi ja koira oppi ällistyttävän hyvin uuden nimen. Ja sekös tuttua riepoi, elettiin nimittäin -80 lukua.
Meillä asustelee tällä hetkellä Santeri-tyttönen sekä Elmeri-vanharouva. Ei ne kyllä alunperin sen nimisiä olleet, mutta vuosien saatossa on taidettu uudelleen kastaa:=)
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191632
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991468Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy36864Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29839Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?36759Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50756Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56708Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37700Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s42699Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37663