Miksi ennen rakennettiin aina erillinen sauna? Eikö samassa rakennuksessa oleva sauna olisi ollut kätevampi kuin juosta pakkasessa tukka märkanä?
Miksi edelleen monet rakentaa mökilleen erillisen saunan?
Miksi edelleen monet rakentaa mökilleen erillisen saunan?
Vastaukset 10
Vanhimmat
vaikka tulipaloriskin rajaamista?
remuta kännissä saunalla, ei tarvitse koko taloa pitää hereillä. Eikä sitä saunaa nyt tarvitse kilometrin päähän rakentaa. Muutama kymmenen metriä ei kyllä haittaa vaikka märkänä olisi.
Jo aikoja sitten myös ymmärrettiin ongelma, joka syntyy kun veden kanssa läträtään asuintiloissa.
Lisäksi vesi otettiin joko järvestä tai kaivosta.
Vaikka jopa karja oli saman katon alla, niin rakennus ja pohjat pidettiin kuivana, koska silloin sen ikä voi olla satoja vuosia.
Liekö syy ollut juuri tuo kosteusasia, vaikka totta onkin.
Vanhastaan saunat olivat savusaunoja, ja ne olivat paloarimpia rakennuksia riihien ohella, ja siksi ne sijoitettiin muista rakennuksista erilleen. Vielä savuhormillistenkin saunojen aikaan syy sijoitukseen oli pikemminkin paloarkuus kuin kosteusasiat, vaikka näin samalla saatiin erillinen yksinkertainen tila pesulla, joka oli helppo korjata kun lattia/alimmat hirrtet lahosivat...
Meillä olisi mökillä mennyt rantasauna kauemmaksi rantaviivasta koska 15 metriin ei saa rakentaa niin isoa mökkiä.
En muista neliömääriä enää kun rakennettu yli 10 vuotta sitten.
Ja ei sillä varmaan niin väliä olisikaan koska kysyjä on niin pihalla kaikesta rakentamisesta että varmaan aluksi riittää hänelle kun lukee huolellisesti vielä vuosia näitä kirjoituksia täällä, eikä vaivaa tyhmää päätään liian suurilla asioilla.
eri asioita! Tietenkin voi rakentaa pienen saunamökin, se on ihan ok. Jos taas rakentaa kunnollisen mökin ja on rantaakin, saa rantasaunalla paikasta ihan oikean lomaparatiisin. Pihasauna on nykyisin vähän spesiaalijuttu, lähinnä erikoissaunojen harrastajille. Tosin hyvä pihasauna on aina erikoissauna. Mökillä en tulis toimeen ilman erillistä rantasaunaa. Se on se juttu. Saunominen on mökkeilyn tärkein yksittäinen aktiviteetti ja suora yhteys ulos ja järveen ihan must. Samoin saunarauha eli ei koko porukan tarvii olla samaan aikaan siinä hyörimässä.
Olet varmasi tyytyväinen omaan ratkaisuusi. Minä taas omaani, jossa sauna pesuhuone pukuhuone on mökin yhteydessä omassa päädyssään. Kulku sinne on ulkoa verannan kautta. Enpä vaihtaisi siihen, että sauna olisi erikseen ihan rannassa. Kesällä se on ok, mutta myrskyisinä syysiltoina on paljon mukavampi kuunnella aaltojen pauhua hieman kauempaa (25 m) kuin ihan vesirajasta.
Meillä ei ole myöskään yleensä isoja porukoita siellä, joten omaa rauhaa saa muutenkin.
Niinhän se on, että yks tykkää äidistä ja toinen tyttärestä. Nykyään kai vois sanoa, että joku tykkäis pojasta ja papastakin.
mutta toisaalta alkuperäinen kysyjä ihmetteli, miksi pitää olla erillinen sauna. Viittasi ilmeisesti joihinkin keskusteluihin. Oma kokemukseni nimittäin on, että valmismalleissa sauna nimenomaan aina on mökin yhteydessä. Koen enemmänkin puutteena sen, että kivoja huviloita ilman saunaa ei juurikaan ole valmismalleina tarjolla.
ovat aika kurjia nukkua siellä yläkerrassa.
Turhan lämmön kertyminen yläkertaan on iiiso ongelma monilla mökeillä Sen takia teimme erillisen saunamökin ja kesämökin. Nyt on yläkertakin nukkumakelpoinen.
Jos joku tykkää saunoa aamuun asti oluissaan niin voipi senkin tehdä häiritsemättä meitä nukkuvia.
saunarauha ja rauha saunojista! Niin toimii. ps. kiva vielä pakkasella hilpaista saunapolulla avojaloin, ei tartte avantoon asti tai lähteä kierimään hangessa erikseen.