voidaanko sulkea täysin pois ms taudin mahdollisuutta jos kaikki välttämättömät tutkimukset on tehty ja kaikki on ok?? se kuiteskin tekee ms taudin mahollisuuden pieneksi..
voidaanko??
eppu85
81442
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
vaan elä elämääsi. Jos kaikki tutkimukset on tehty ja tulokset ovat olleet ok, musta on turha edes enää miettiä asiaa. Ala elää ilman ajatuksia taudista, koska nyt sulla ei sitä ole.
ms ei ole maailmanloppu, se on uuden alku!!
...näin me diagnoosin saaneet haluamme ajatella?!? On totta, että tää ei ole maailman loppu, mut alkaako tästä muka jotain positiivista..?;)
tuskin mitään positiivista alkaa,,,??
Niin, kyllähän tää karsii ns. mädät omenat puusta, eli hyvänpäiväntutut, tosiystävistä. Lisäksi, luulen saaneeni muutaman ystävän, myös ns. vertaistuen kautta... Mutta kyllä mä mielummin eläisin normaalielämää, vaikka sitten pinnallisemmin... Onhan tää opettanut mulle elämästä paljon, ja en nykyään ehkä huomioi muita häiritseviä pikkuongelmia yhtä suurella tunteella, mutta luultavasti silti valitsisin mielummin sen vaihtoehdon, jossa "huonotukka päivä" merkitsi maailmanloppua...
Positiivista EHEI... kyllä se vaaka silti kallistuu selkeesti negatiiviseen...
-p.e.t, ei jaksanut kirjautua.-
Asiat näyttäytyvät meille aina niin miten sen itse määritämme ja käsitämme :) minulle mäsä on tuonut paljon positiivista ja myös paaljon paljon negatiivistakin.. MUTTA.. minäpä keskityn tähän positiiviseen puoleen ja kasvatan sitä, mutta jokainen taklaa tyylillään oli sairas taikka ei.
mulla on nykiny lihakset jo puolivuotta ja raajat on puutuneet silloin tällöin ja huimaa..selkäydinpunktio on tehty marraskuussa ja pään magneettikuvaus vuosisitten..haluaisin pään magneettikuvauksen uudestaan.. voinko vaatia että selkäydin kuvattais??
mutta neurologit määräilee tutkimuksiaan tilanteen mukaan. Jos sulta on marraskuussa otettu selkäydinnäyte ja siinä ei ole mitään MS:n viittavaa, tuntuis aika vaikeelta saada uutta magneettia. Varsinkaan, jos vuosi sitten otetussa ei plakkeja. Yritä nyt vaan elää elämääsi äläkä tutkaile itseäisi liikaa. Sä oot jo saanut kertalleen puhtaat paperit, joten hyvä niin. Se kannattaa! Tsemppiä.