7 hunnun tanssi

Lueskelin itämaista kirjallisuutta ja törmäsin siellä 7 hunnun tanssiin. Alkoi kiinnostamaan onko kyseessä todellakin perinteinen itämainen tanssi? Vai länsimaalaisille suunnattu viihdyke? Voisiko joku itämaisiin tansseihin perehtynyt harrastaja valoittaa tanssin historiaa. Tanssitaanko tanssia missään?
44792
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

"Seitsemän hunnun tanssi" on puhdasta länsimaista fiktiota. Tanssilla viitataan Uudessa testamentissa mainittuun tapahtumaan, jossa kuningas Herodeksen tytär Salome lupaa tanssia kuninkaalle kiitokseksi Johannes Kastajan pään katkaisemisesta. U.T:ssa puhutaan pelkästään tanssimisesta. Oscar Wilden näytelmässä "Salome" ja sen pohjalta sävelletyn R. Straussin "Salome"-oopperassa, kyseinen "seitsämän hunnun tanssi" esitetään. Kyseessä on siis fiktio.

Äänestä
  • Hei, seitsemän hunnun tanssi ei ole fiktiota, vaikka halut niin väittää. Uuden testamentin lisäksi roomalainen historioitsija Flavius kirjoittaa sekä tanssista, että Johannes Kastajan pään katkaisusta. Tanssi on siis todellinen tanssi, sekä tilanne, missä Salome tanssi ja pyysi Johanneksen päätä lautasella palkkioksi.

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Hei, seitsemän hunnun tanssi ei ole fiktiota, vaikka halut niin väittää. Uuden testamentin lisäksi roomalainen historioitsija Flavius kirjoittaa sekä tanssista, että Johannes Kastajan pään katkaisusta. Tanssi on siis todellinen tanssi, sekä tilanne, missä Salome tanssi ja pyysi Johanneksen päätä lautasella palkkioksi.

    Mukava nainen selkeesti tuo Salome, mutta jos tanssi oli jees, niin mikäpäs siinä miehellä on kaksi päätä ala ja ylä.

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Mukava nainen selkeesti tuo Salome, mutta jos tanssi oli jees, niin mikäpäs siinä miehellä on kaksi päätä ala ja ylä.

    Salome oli Kuningas Heroodoksen tytärpuoli. Oli lätkässä Johannes Kastajaan, Johannes torjui, sinä syntinen nainen. Naisen kosto, väliinenä seksi. 🥀🥀🥀

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


itämailla kirjoitti:

Lueskelin itämaista kirjallisuutta ja törmäsin siellä 7 hunnun tanssiin. Alkoi kiinnostamaan onko kyseessä todellakin perinteinen itämainen tanssi? Vai länsimaalaisille suunnattu viihdyke? Voisiko joku itämaisiin tansseihin perehtynyt harrastaja valoittaa tanssin historiaa. Tanssitaanko tanssia missään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu