Roskisdyykkausta

Tee kuten minä:Hämärän tullen hipsi pihan perällä olevaan lehtiroskikseen. Löytyy muuten aikakauslehtiä laidasta laitaan. Siistejäkin suurin osa. Omistajahan on jo ne hylännyt, että sikäli vapaata riistaa eikä keneltäkään pois (paitsi lehtitalolta)
71722
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kyllä tuo mainitsemasi tapa taitaa olla meille "tavallisille" nuukille tuttu.
Suosittelen myös kirjastoa ja divareita /kirppiksiä :) Vaikka osalla menee kyllä eurot ja sentit sekaisin (Millaisesta käytetystä lehdestä maksaisit yli 6€?)
Yksi tapa säästää lehdissä vaihtaa kaverin kanssa.
PS: Olen itse tainnut heilahtaa lehtiroskisten dyykkaamiseen enemmänkin kun saatan tehdä sitä, joskus päivän valossakin...

Äänestä
  • voi olla varannut pöntön. Ainakin mulle kävi kerran sillätavalla,että kun löysin jotain muuta kivaa niin eukko tuli ja sieppas sen kädestä. Sano vaan et se on mun.

    Äänestä

Käy vaan rohkeasti valoisaan aikaan.

Äänestä

on siististi roskakatokseen talkoilla rakennetulla hyllyllä. Ei tarvitse kaivella mainosten seasta ja usein kun ovat tosi hyväkuntoisia. En enää voisi kuvitellaakkaan heittäväni hyviä lehtiä roskikseen. Siel'ä ne ovat kaikkien saatavilla ja taloyhtiö on tyytyväinen.

Äänestä
  • teette niille ajan kusemille?

    Äänestä

  • hitsiä kirjoitti:

    teette niille ajan kusemille?

    Kyllä "ajan kusemat" voi laittaa,sitten kierrätykseen. Mutta esim. "tavallinen" aikakausilehti ei vanhene sisällöltään lukukelvottomaksi kovin äkkiä, jos vain lehti muuten pysyy ehjänä.
    Hieno juttu tuo, minkä joku tässä keskustelussa mainitsi jo,että lukemiseen kelpaaville lehdille on varattu oma paikka. Harmi vain,että ovat kovin harvinaisia.

    Äänestä

Perkeles on taloyhtiö hommannut jotku moolokin montut - roskan & paperinkeräys laatikot monta metriä syviä - ei yllä tonkimaan.

(Ja mitä jos sinne lapsi putoaa, ylös ei pääse, hullua hommaa).

Äänestä

Kommentoi aloitusta


KainoAino kirjoitti:

Tee kuten minä:Hämärän tullen hipsi pihan perällä olevaan lehtiroskikseen. Löytyy muuten aikakauslehtiä laidasta laitaan. Siistejäkin suurin osa. Omistajahan on jo ne hylännyt, että sikäli vapaata riistaa eikä keneltäkään pois (paitsi lehtitalolta)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu