Oudossa vaiheessa!

Olen tehnyt jotain ihmeellistä , VIIKKO juomatta!!! Nyt olo kuiteski on alkanu muuttumaan juomattomuuden autuudesta humaltumisen odotukseksi ja tekosyiden hakemiseksi! Sinulle jolle olen saanut kirjoitella ja jolta olen saanut neuvoja ja tukea SUURIN kiitos! Nyt vain on vaikeaa olla selvin päin !! Onko muita tällätavalla alussa olevia joilla on samoja oloja?

7

798

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Cato

      Vierrotusoireet kuuluvat asiaan. Ellei niitä ole,
      olisi helppo lopettaa juominen tyystin.

      Vain harvoin on ihminen täysin omatoimisesti
      pystynyt raitistumaan. Eräs veljeskunta, jonka
      nimen olet kuullut, on aulis auttamaan raitustumisessa.

    • sAAmari

      sen jo sanoikin: nuo ovat juuri niitä vieroitusoireita. Fyysiset vieroitusoireet ovat lastenleikkiä henkisten rinnalla. Itse pystyin sinnittelemään jopa 12 vrk juomatta, mutta sitten retkahdin.

      Vieroitusoireista ei pääse yli retkahtamalla, koska seuraavalla kerralla ne ovat taas aavistuksen verran vaikeammat. On joko pystyttävä sinnittelemään tai sitten myönnettävä ettei pysty raitistumaan yksin.

    • Postia sulle.

    • Goofy

      Mulla kanssa kyllä tekis kaljaa jo nyt mieli. Olenki peräti ollut kohta 24h ilman. Minkäköhänlainen himo on viikon päästä, kun nyt jo asteikolla 1-10 himo on tuolla 4-5 hujakoilla. No katsellaan.

      • 24h on jo arvokas aloitus! Sitkeyttä tarvitaan ja paljon tekemistä! Limppaa on menny litra tolkulla mut en osaa sanoa muuta kuin miten itse olen sinnitelly! Itsensä kanssa taistelu on vaikeampaa kuin vieraan kanssa , mut yritän uskoa että voitto on mahdollista ja onhan noita raitistuneita joilta minäkin olen kyselly neuvoja ja niitä myös olen saanut! kiitos siitä!!! Goofy pärjää kyllä!!!


      • Goofy
        teka74 kirjoitti:

        24h on jo arvokas aloitus! Sitkeyttä tarvitaan ja paljon tekemistä! Limppaa on menny litra tolkulla mut en osaa sanoa muuta kuin miten itse olen sinnitelly! Itsensä kanssa taistelu on vaikeampaa kuin vieraan kanssa , mut yritän uskoa että voitto on mahdollista ja onhan noita raitistuneita joilta minäkin olen kyselly neuvoja ja niitä myös olen saanut! kiitos siitä!!! Goofy pärjää kyllä!!!

        Rohkaisusta! Ja kovaa tsemppiä myös sulle!
        Ilman viinaa ollaan täällä edelleenkin.
        Tämä päivä on tähän mennessä ollu helppo. Mutta tuolla illemmalla varmasti olo vaikeutuu, niinkuin eilenkin. Kun on jo satoina iltoina tottunut korkkaamaan sen ensimmäisen viimestään kun lapsi ja vaimo nukkuu. 3 vuotta melkolailla aktiivista juopottelua.
        Mutta eiköhän se tämäkin ilta vaan mennä ilman alkoholia, ainakin mulla on vahvasti semmonen tunne. Vichyä on jääkaapissa kyllä, että voi juoda navan pullolleen kaljan sijaan sitä:)


      • Goofy kirjoitti:

        Rohkaisusta! Ja kovaa tsemppiä myös sulle!
        Ilman viinaa ollaan täällä edelleenkin.
        Tämä päivä on tähän mennessä ollu helppo. Mutta tuolla illemmalla varmasti olo vaikeutuu, niinkuin eilenkin. Kun on jo satoina iltoina tottunut korkkaamaan sen ensimmäisen viimestään kun lapsi ja vaimo nukkuu. 3 vuotta melkolailla aktiivista juopottelua.
        Mutta eiköhän se tämäkin ilta vaan mennä ilman alkoholia, ainakin mulla on vahvasti semmonen tunne. Vichyä on jääkaapissa kyllä, että voi juoda navan pullolleen kaljan sijaan sitä:)

        tuosta!! Samassa veneessä tässä ollaan! Minä juomiseni kanssa menin jo niin pitkälle että vaimolla ja lapsilla ei ollu minun ja pullon väliin mitään asiaa vaikka heitä rakastankin ja se lipsahtaa ikävä kyllä siihen tilanteeseen tosi helposti! Vaikka minulle sattui viikko takaperin melkoinen ylilyönti pidän sitä nyt hyvänä tapahtuneeksi , sillä se herätti hieman ajattelemaan missä menen! Taistelua jatkan ja ja limpan juomista! Lähden huomenna koko päiväksi pilkille ja väsytän itseni siellä että kotiin tullessa pääsee vaik suoraan nukkumaan ja taas olis yksi päivä voitettuna takana ja vois olla itsestään edes hitusen ylpeä! Taistellaan Goofy!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      88
      4209
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3203
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2340
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1358
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      939
    6. 134
      921
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      776
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      770
    Aihe