Onko tyhjiä kouluja

vielä jokivarressa

...pellosta ylöspäin jos on niin voitteko kertoa.
Kiitos!

4

767

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • riittää

      Mie uskon että sie löyät parhaiten autioituhneen vanhan opinahjon ko soithautat Pellon yläpuolishiin kunthiin ja kysyt niistä.


      Luulis niitä olevan ko väylänvarressa oli melkhein joka kylässä ennen koulu vaikka nykyäjhään net ei ole ennää sunkhaan käytössä ko ei ole paljo ihmisiäkhään.

    • onko vapaina..

      ...Jarhoisten ja Väylänvarren koulu, ovatko ne jo käytössä, entäs eikö Lappeassa ole yritys?

    • Jaska

      Sullahan taitaa olla yritysidea eräkoulusta. Tänne pitäs saaha sitte lapsiaki. No et sie tietenkhään koulua meinaa panna pysthyyn, joku muu juttu sulla oon mielessä. Tiä sie vain se, että ko koulu tyhjenee, ei sitä vain kuka tahansa saa, vaikka tarjoutethaanki ostettavaksi ja sulla olis halvin tarjous.

      Täälä LÄnsi-Lapissa oon hinnat maila ja kouluila vielä kohtuuessa, ko vertaa esim. Itä-Lapin menhoon. Sielähän usko oon menny kokohnaan ja kaikki alkaa sielä olla realisoitavana. Soon säälittävää. Meilä oon tässä Ruottin sivula vielä vähän uskoa, että jotaki mullistavvaa, jopa tällä vuosikymmelellä, alkaa tapahtua. Sen saama nähä, jos elämä!

    • ...

      Kolarin Saarenputhaalta ja Äkäsjoensuusta löytyy ainaki. Se Puthaan koulu ei ole pahan näkönekhään. Pistäppä rahasti siihen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      84
      7152
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7089
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6225
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5424
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      88
      5341
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5235
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      41
      5130
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4615
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3565
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      301
      3420
    Aihe