Lapsen puheen kehityksestä

yksi äiti

Itselläni on pian 7- vuotias lapsi, joka on aloittamassa syksyllä koulua. Hänellä puhe on aina ollut epäselvää ja laiskaa, muutama kirjain puuttuu puheesta ja joskus tavut saattavat mennä sekaisin. Hän on käynyt muutaman kerran puheterapeutilla, ja näistä muutamasta ja harvakseltaan tapahtuvista käynneistä ei ole hirveästi apua ollut. Saimme tiedon, että käynnit lakkaavat kokonaan, osasyynä tietysti se, että puheterapeutteja ei alueellamme ole kuin yksi. Itse pidin oman lapseni kannalta tätä puheen kehityksen tukemista erittäin tärkeänä, enkä "suostunut" siihen, että puheterapia lakkaa. Soittelin eri tahoille ja pidin "ääntä" asiasta jo eskarissa. Lopulta sain puheterapian kuitenkin jatkumaan, ja jopa niin että aikaisemman kerran kuussa tapahtuvan puheterapian sijaan saamme ainakin näin alustavasti käydä siellä nyt joka viikko ja puheterapia jatkuu myös kouluaikana. Haluaisin tällä kirjoituksellani kannustaa teitä samassa tilanteessa olevia olemaan aktiivisia asiassa. Pitäkää lapsenne puolia, soitelkaa kaikkiin mahdollisiin paikkoihin ja ottakaa tarvittaessa yhteyttä myös korkeampiin tahoihin, älkää tyytykö jäämään ruohonjuuritasolle. Jokaisella puheterapiaa tarvitsevalla lapsella on oikeus puheterapiaan, sen on järjestyttävä jossakin muodossa. Uskaltakaa "erottua massasta" ja vaatia lapsellenne sitä, mikä oikeasti hänelle kuuluu.

2

1260

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • On kivaa lukea, kun joku pitää puoliansa. Jos sinä et olisi pitännyt puoliasi, niin raha olisi mennyt vaikka johonkin turhuuteen. Päättäjät tekee päätöksiä esimerkiksi siten, että ne ottaa huomioon yleisosastoilla kirjoittelun aiheet.

    • Minä

      Hei! Poikani on samanikäinen ja aloittamassa siis syksyllä koulun. Hänellä on samanlaisia ongelmia puheessa:epäselvyyttä,laiskaa puhetta.Hänelläkin sekoittuvat välillä tavut.
      Hän on käynyt kahden vuoden ajan puheterapiassa ja kehitystä on tapahtunut paljon.Olen vain huolissani siitä,miten lukemaanoppiminen sujuu.Hän on muuten erittäin omatoiminen lapsi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      401
      1673
    2. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      145
      1081
    3. Mitähän ajattelet

      Nykyään minusta tai meistä tai tapahtuneista?
      Ikävä
      66
      1046
    4. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      87
      1045
    5. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      92
      940
    6. Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä

      Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku
      Sinkut
      139
      780
    7. Hankkikaa elämä

      Tiedetään että hän on mielenkiintoinen mutta rajansa kaikella.
      Ikävä
      94
      721
    8. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      691
    9. Voisitko mies auttaa..

      Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.
      Ikävä
      50
      659
    10. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      57
      634
    Aihe