Olemme ostaneet oman kodin ja epäilen että kesä kuumallaa parvekkeemme/olohuoneemme on kuin saunu...sillä aurinko paistaa kokopäivän suoraan
parvekkeelle->olohouneeseen...
Kyselisin hiukan kokeneemmilta, että millaiset parvekkeverhot olette hyväksi todenneet?!
Kalvoverhot, ovatkohan kivan näköiset?! Hinta?!
Kaihtimet, eivät ole oikein mieleeni?! Hinta?!
Riittävätkö jotkin bambuverhot...ovatkohan käytännölliset?!
En ihan mielettömiä tahtoisi laittaa rahaa...
Kiitos!
"Parvekeverhoista"
11
13070
Vastaukset
- ruuth
Parveke on lasitettu!
- Onttomukulakiurunkannus
Muistaakseni aurinko on kesätaivaalla korkealla, joten avautuvatko parvekkeesi ja olohuoneesi ikkunat mahdollisesti ylöspäin?
Jos partsisi on länteen, saat sinne lähinnä iltapäivä- ja ilta-aurinkoa. Jos partsisi on itään, sinne vastaavasti voisi odottaa paistavan aamuauringon. Pohjoiseen olevia parvekkeita ei kovin kauheasti ole, joitakin kuitenkin tietysti hakemalla löytyy.
Meillä on eteläpartsi ja se on kyllä kesällä todella paahteinen paikka, jos ylipäänsä sattuu paistamaan. Olohuone puolestaan joutuu pärjäämään koko kesän ilman auringonpaistetta, koska parvekkeen katto estää korkealla olevan auringon paistamisen olkkariin. Sinne tulee auringonpaistetta vain keväällä ja syksyllä, kun aurinko on matalammalla ollessaan etelässä.
Kannattanee seurata ainakin yhden kesän ajan, mihin oikeasti paistaa. - kierteli sellanen
kauppias, joka myi "ainoita hyväksyttyjä" parvekeverhoja. Minun mielestäni ei ole olemassa sellaista direktiiviä, jolla määrättäisiin millaset verhot saa laittaa, aika huvittavaa.
- verhohullu
Kestävästä materiaalista valmistetut paneeliverhot ovat minun ykkössuositukseni. Joku kiva luonnonmateriaali ehkä? Puuvilla, Pellava tai vaikkapa paperinarusta kudottu? Eri materiaalit seulovat valoa eri tavalla, joten kannattaa miettiä, miten pimentävät verhot haluaa. Paperinaruverhoja on vaikea löytää ja ovat kalliit. Puuvilla ja pellava on taas helppo ja edullinen materiaali.
Jos verhot ovat vielä sellaista puuvillaa/pellavaa, joka on käsitelty kestämään kosteutta, niin verhoja ei tarvitse kesken kesän edes pestä ja tuulettaa. Tavallisiin verhoihin tulee "mynnähtänyt" haju, jos ne kostuvat ja kuivuvat vuorotellen koko kesän parvekkeen vaihtelevissa oloissa.
Bambuverhot ovat myös okei, edullinen vaihtoehto, mutta antavat vähemmän suojaa paahteelta. Niiden väri muuttuu auringossa kellertäväksi aika nopeasti. Jos ne eivät ole mieleesi, ei kannata satsata, koska eivät pidä kuumuutta loitolla juurikaan.
Puiset laskoskaihtimet ovat hyvä ja esteettinen vaihtoehto, tosin kyllähän se aurinko niitäkin haalistaa. Voivat tulla kyllä jokseenkin kalliiksi hankkia, mutta ovat pitkäikäiset.. En tosin tiedä, miten ne käyttäytyvät kosteuden kanssa. Sitähän suomen kesässä parvekkeelle tulee väkisin, vaikka lasitukset onkin.
Tietenkin, jos "parvekkeenne" on sellainen sisämalli, eli lämmin huone, on asia eri. Oletan nyt kuitenkin sen olevan tavallinen ulkoparveke, koska kyselet tällaista asiaa.. - verhohullu
Mitä ihmeen kalvoverhot? Olen saattanut nyt kyllä jättää jotakin oleellista huomaamatta, mutta mitä tarkoitat kalvoverhoilla?
- hän tarkoittaa
niitä lasiin kiinni "liimattavia" tummentavia kalvoja. Itselläni on pari Cittarista ostettua ale laskosverhoa (5€/kpl) ja hyvin kestänyt pari kesää ja talvea.
Parvekkeeni on etelään päin ja kooltaan 1,95x3,60. Nostelen niitä sitten iltapäivällä ylös, toinen verho on päädyssä ja aina alhaalla.
Kangas on aika ohutta, mutta siivilöi silti hyvin auringon paahteen. - näkösuoja
hän tarkoittaa kirjoitti:
niitä lasiin kiinni "liimattavia" tummentavia kalvoja. Itselläni on pari Cittarista ostettua ale laskosverhoa (5€/kpl) ja hyvin kestänyt pari kesää ja talvea.
Parvekkeeni on etelään päin ja kooltaan 1,95x3,60. Nostelen niitä sitten iltapäivällä ylös, toinen verho on päädyssä ja aina alhaalla.
Kangas on aika ohutta, mutta siivilöi silti hyvin auringon paahteen.Länsiparvekkeella, todella paahteinen paikka, aurinko paistaa suoraan n.15.00 - 20.00. lasitettu. luonnonvärinen bambukaihdin, jonka päälle sisäpuolelle olen kiinnittänyt värikkään kankaan, antaa näkösuojan ja varjoisan paikan.
Lisäksi käytössä auringonvarjo. - Jokke
Kalvoverhot ovat kuin rullaverhot,ne ovat eeria-verho merkkiset ja löysin ne netistä tuolla nimellä.Hyvää niissä on seuraavat asiat näet niiden läpi ulos,mutta ulkoa ei näe sisälle,ne torjuvat metallointinsa ansiosta jopa yli 80% auringon lämmöstä.Näin ollen parvekkeeni pysyy suht,viileenä.Kaiken hyväksi niissä on vielä uv suoja joka on 99 prosenttinen.Sanoisin,et parvekkeellani on nyt aurinkolasit...suosittelen.
- marjoP
Jokke kirjoitti:
Kalvoverhot ovat kuin rullaverhot,ne ovat eeria-verho merkkiset ja löysin ne netistä tuolla nimellä.Hyvää niissä on seuraavat asiat näet niiden läpi ulos,mutta ulkoa ei näe sisälle,ne torjuvat metallointinsa ansiosta jopa yli 80% auringon lämmöstä.Näin ollen parvekkeeni pysyy suht,viileenä.Kaiken hyväksi niissä on vielä uv suoja joka on 99 prosenttinen.Sanoisin,et parvekkeellani on nyt aurinkolasit...suosittelen.
Minkä hintaisiksi tulivat?
Millaiset mitat, vai saako eri levyisinä ja korkuisina?
Oliko kiinnitys hankalaa?
Kiitollisena etukäteen... - rouva espoosta
marjoP kirjoitti:
Minkä hintaisiksi tulivat?
Millaiset mitat, vai saako eri levyisinä ja korkuisina?
Oliko kiinnitys hankalaa?
Kiitollisena etukäteen...minä ostin asennettuna noi eeria kalvoverhot,ne ovat siis kuin rullaverhot,voin laskea tai nostaa niitä tarpeen mukaan,ne heijastaa suurimman osan auringon lämmöstä pois materiaalin pinnasta,todella toimiva ratkaisu verrattuna aikaisempiin kangas verhoihini.Hinta oli muistaakseni 2,5 metrii leveänä verhona ilman asennusta noin 200 euroa.Löysin myyjän netistä eerian korisivuilta.Ja mikä parasta,niistä näkee läpi,kuin aurinkolasit päässä,,,mutta verho estää pihalta sisään katsojat.
- rouva espoosta
marjoP kirjoitti:
Minkä hintaisiksi tulivat?
Millaiset mitat, vai saako eri levyisinä ja korkuisina?
Oliko kiinnitys hankalaa?
Kiitollisena etukäteen...unohtui mainita,ne verhot valmistetaan mittatilaustyönä,vaikka miten suurena,kiinnitys tapahtui poramaalla kiinnitysruuveille reikiä sementtikattoon.Myyjä hoiti asennuksen,ei asennus ei ollut kallis.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua
Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊931438Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta
Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi1841400Hei rakas mies. Olisi yksi kysymys, mielellään rehellinen vastaus edes täällä..
Mitä sinä minusta haluat?761175- 901125
- 81985
- 83979
- 39952
Kelloniemeltä harvinaisen lapsellista käytöstä valtuustossa
Olipa harvinaisen ala-arvoinen esitys kelloniemeltä valtuustossa. Alkoi Nivalaa oikein matkimalla matkimaan siteeratessa66905Satonen Kelaan, on paras mies ?
Kukaan ei ole tehnyt enemmän Kelalle asiakkaita kuin Satonen kokoomuksineen, näin ollen täyttänee paikan edellytykset v78888Korjaamo Kiesifix
Hei. Kävin viime viikolla tuolla korjaamolla, siistiä oli mutta yksi asia jäi mieleen!Joitakin jätkiä istui ja katseli/5841